Že nejste tak dokonalí jako lidi na internetu? Třeba se jenom neumíte správně vyfotit. Naučte se to od známých influencerů!

Jak je to možné?! Jak je zatraceně možné, že tolik lidí na sociálních sítích má tak dokonalé fotky? Copak jsou prostě o tolik krásnější? Možná. Ale třeba je to taky tím, že se naučili znát své tělo a objektiv svého mobilu či foťáku. Stačí umět pár základních triků a hned se posunete na jiný level!

Je to už nějaký ten pátek, co se domácnostmi prohnal uragán jménem internet, napojil se na počítače, mobily, televize, a někdy dokonce i na světla, nebo ledničku. Chytrá domácnost už dnes skoro nikoho nepřekvapí. Co nelze ovládat z mobilu, jako by neexistovalo. To je samozřejmě přehnané prohlášení, ovšem internet je téměř všudypřítomný a jistě jste si toho všimli. Restaurace a obchody již běžně nabízejí svým zákazníkům wi-fi připojení, součástí tarifů jsou zcela běžně data a také ty nejkostnatější instituce se už snaží alespoň částečně komunikovat online.

Sperma jako zbraň proti ženám – nový typ sexuálního obtěžování již doputoval i do Evropy26. 10. 2021

Doba se posunula a s ní i ukládání našich vzpomínek. Zatímco naše babičky mají plné skříně fotoalb, my často nafotíme i několik stovek snímků za jediný den, abychom pak zapomněli, kam jsme je uložili. Nikoho už nepřekvapí, když se řekne: „Sýr!“ Víme, že nemáme omezený počet pokusů na drahém filmu, který jsme po vyvolání často toužili spálit. Máme šanci napravit přivřené oči nebo nelichotivý úhel během pár vteřin. A znovu a znovu. A to je právě to, co tříbí jakýkoli um: Opakování, které je matkou moudrosti.

Než se dostaneme k tipům a trikům, jak pomoci fotoaparátu, aby nám výsledkem zalichotil, je nutno si uvědomit, že řada lidí (a nejen těch známých nebo slavných) používá aplikace a programy, které umějí vytvořit nevídané. Z obyčejné, ne-li podprůměrné fotky, lze vykouzlit neuvěřitelnou podívanou. Dokud jde jen o filtry, jas, kontrast a další úpravy barev či vytažení stínů a podobně, dá se říci, že se jedná spíše o úpravu již vzniklého snímku. Ovšem jakmile dojde na retuše a změny tvarů, je nesmírně snadné dostat se do bodu, kdy je to jednoduše za hranou.

Není nic špatného na tom, vymazat si díky aplikaci pupínek ze středu čela. Nejspíš bychom si v tu chvíli všichni přáli, aby to takto jedním bezbolestným tahem fungovalo i v realitě, nejen na fotce. Ovšem neomezené možnosti jsou někdy nevýhodou a lákavou pastí. Šikovný grafik, anebo i zkušený laik dokáže svou vlastní podobiznu změnit natolik, že by ho ani vlastní maminka nepoznala. Výsledkem může být něco, co v ostatních lidech vzbuzuje závist či obdiv. Anebo se můžeme taky hezky rychle stát terčem vtipů.

Druhé tajemství je prostší, zato dokáže také velké věci. Podívejte se do zrcadla. Nejspíš jste si všimli partií, které na sobě máte rádi. Třeba jsou to velké oči. Možná víte, že máte hezká ramena. Třeba si na sobě vážíte kulatého zadečku nebo roztomile špičatého nosu. Ať je to jakkoli, všechny tyto přednosti lze zvýraznit, nebo naopak potlačit. A stejně je to s těmi fyzickými znaky, které nás těší o něco méně. I v make-upu platí pravidlo: Podtrhovat to hezké, upozadit nedokonalosti. Tady je pět tipů, jak v tomto duchu jednou pro vždy změnit foto-hru, i s příklady instagramových příspěvků českých influencerů:

Alkalické nejsou jen baterie, ale i voda. A ta je prý univerzálním zdrojem zdraví. V čem její kouzlo spočívá a má smysl ji pít?18. 11. 2021

1. Pochopte své tělo

Jsou lidé, kteří dokonce vědí, které oko mají hezčí. Nevěříte? Levá a pravá strana tváře se vždy trochu liší. Zadívejte se na sebe a zkuste se vyfotit z více úhlů. Jistě brzy pochopíte, který pohyb vám zdůrazní druhou bradu, nebo vám dojde, že zepředu váš jinak nenáviděný orlí nos vypadá vlastně moc hezky. Nebojte se. Horší a lepší úhly mají všichni. Je dobré je znát, pochopit a hýčkat. Při fotografování vám může pomoci i vhodně zvolené oblečení, rekvizita či třeba voda. Díky tomu zvládne hledáček milosrdně přejít nejistotu ve formě povislého bříška nebo třeba najít i nějaké ty svaly. Nikdo nejsme dokonalí a každému lichotí jiný úhel a póza. 

2. Čarování s výškou

Proč na fotce řešit výšku? Copak je vidět, zda měříte sto šedesát centimetrů nebo dva metry? Ano i ne. Jde také o poměr s váhou. Jakmile bude naše tělo na fotografii vypadat delší, poměrově se kila trochu ztratí, což využívají i už tak hubení modelové a modelky. O něco delší budou vaše končetiny i trup vypadat, když budete pracovat s liniemi. Nestavte se před objektiv jako voják. Zkuste se maličko natočit bokem a prohnout. Jestliže sedíte, kolena dejte stranou a nohy více natáhněte. Nezapomeňte trochu zvednout bradu a ramena tlačit dolů, aby vynikl krk.

3. Na špičky!

Všimli jste si někdy, že spousta především žen se na svých fotkách staví na špičky? Ne, není to náhoda. Často stačí vystrčit blíž k objektivu i jen jednu nohu a trochu zvednout pánev. Nejspíš si říkáte, že je zvláštní, stát s jednou nohou nepřirozeně blíže fotografovi, ale zkuste to a uvidíte. Jelikož je fotografie 2D zobrazením reality, trojrozměrným přístupem ji rozhodíte a vaše nohy se ukáží delší. Obecně platí i pravidlo perspektivy, které jistě chápeme všichni, ale ve chvíli, kdy cvaká spoušť, jej zapomínáme: Co je blíž, zdá se větší. Co je dál, zdá se menší. Když si toto uvědomíte, jistě příště zkusíte experimentovat nejen s nohama a přiblížíte či oddálíte od objektivu to, co je potřeba. Nebojte se vypadat legračně a nelekejte se nepohodlí. Pravdou je, že za spoustou úsměvů na fotkách stojí opravdu řádná dávka sebezapření.

4. Tvořte tvary

Jakmile dáte ruku v bok a maličko se za ní ohnete, zjistíte, že váš pas bude vypadat štíhleji, než když k němu stydlivě tisknete loket i s obří kabelou, abyste se schovali. Ať už vestoje, nebo v sedě, pokuste se zamyslet, jak vytvořit při pózování prostor, kterým fotoaparát uvidí skrz. Až budete příště stát na pláži, můžete zkusit jednu nohu ohnout do strany a špičku přisunout k druhému chodidlu. Mezi koleny se objeví prostor, který vám stehna a lýtka opticky zeštíhlí. U zajímavé památky už nemávejte dlaní před hrudí: Raději zvedněte ruce a vytvořte jimi véčko. Za zkoušku stojí jednu ruku poté i ohnout a chytit se nad loktem. Vidíte? Právě jste vytvořili okno nad svou hlavou. I při posezení na lavičce se zamyslete, zda vás něco nenapadne: Často stačí jednu nohu více natáhnout a druhou více ohnout. Vytvoříte mezi nimi malý trojúhelník, který dokáže divy!

5. Pracujte se světlem

Vždycky si uvědomujte, kde je zdroj světla, které na vás dopadá. Ať už jste venku na slunci, nebo doma pod lustrem, natočte tvář tak, aby se vlny odrážely správným směrem. Vyhněte se nevzhledným stínům, které se rády usazují především pod bradou, kde zkracují krk, ale také v obličeji – třeba pod očima a nosem. Nebojte se zářit! Světlo je při fotografování přítel, když víte, jak s ním jednat! Pokročilí dokáží hrou se světlem a stíny neuvěřitelné věci.

 

Zdroj: instagramové profily adamkajumi, anasulcova, barbarastriteska, laaduska_official a luboskulisek