Žádných 10 tisíc kroků! Díky obyčejné krátké chůzi si lze prodloužit život a zvýšit kreativitu. Jak dlouho byste měli denně chodit?
Straight friendly
Zdroj: iStock

Žádných 10 tisíc kroků! Díky obyčejné krátké chůzi si lze prodloužit život a zvýšit kreativitu. Jak dlouho byste měli denně chodit?

Sledujeme nové trendy v tréninkových stylech, zkoušíme nové sporty a na jednu zásadní věc jsme zapomněli: jak moc lidskému tělu prospívá obyčejná chůze. Ukazuje se, že jí ani není potřeba mnoho. Humbuk s deseti tisíci kroky ke zdraví denně byl již dávno odhalen a nové výzkumy ukazují, že i krátká chůze denně nám dokáže prodloužit život o pár let.
Bohdana Rambousková Bohdana Rambousková Autor
22. 12. 2022

Nejvíc chodí obyvatelé Hongkongu

Člověk ze západní civilizace zapomněl chodit. Zkazky o tom, jak děti před sto lety šlapaly po svých do školy a zpátky denně třeba dvacet kilometrů, nám dnes znějí naprosto neuvěřitelně. Zvykli jsme si nasednout do auta – nejlépe přímo před domem – a na místo určení se pěkně dovézt. Většina Evropanů v současnosti denně ušlape něco mezi třemi a pěti tisíci kroky, což opravdu není moc. Podle analýzy zveřejněné časopisem Nature nejvíc chodí obyvatelé Hongkongu – průměrně 6880 kroků denně.  

<Path> Žádných 10 tisíc kroků! Díky obyčejné krátké chůzi si lze prodloužit život a zvýšit kreativitu. Jak dlouho byste měli denně chodit?Zdroj: cancer.org, nature.com, mediarelations.uwo.ca, mayoclinic.org, millionmilelight.com

Většinu dne zkrátka prosedíme, a to je poloha pro lidské tělo zdaleka nejhorší. Život v sedě se podepisuje na horším fyzickém i psychickém zdraví. To jsme si koneckonců ověřili během nedávných lockdownů. I když si spousta z nás zvykla chodit pěšky delší vzdálenosti, aby se vyhnula riziku nákazy v hromadné dopravě, s návratem života do běžných kolejí jsme tento zdravý zvyk zase opustili. Přitom chůze umí dělat zázraky.  

Deset tisíc kroků je nesmysl

Poté, co se rozšířily fitness náramky, jsme přijali jako neoddiskutovatelný fakt, že máme ujít alespoň 10 tisíc kroků každý den. Cokoli pod touho hranicí znamená, že jsme pro své zdraví neudělali prakticky nic. Přitom 10 tisíc kroků odpovídá osmi kilometrům, což je pro městského člověka docela velká vzdálenost. Pobíháním mezi domovem, kanceláří a obchodem člověk desítku jen tak nenasbírá.  

S překonáváním mnoha kilometrů to ale nebude tak žhavé. Požadavek 10 tisíc kroků totiž není založen na žádném vědeckém poznání. Za vším stojí marketing moderního krokoměru, který japonská firma Yamasa Clock uvedla na trh v roce 1965. Jeho název přeložený z japonštiny zní „měřidlo 10 000 kroků“. Výrobce byl totiž přesvědčen, že Japonci málo chodí, a novým produktem je chtěl motivovat k pohybu.  

K prodloužení života stačí mnohem míň

Americká společnost proti rakovině sledovala 140 tisíc lidí a zjistila, že pozitivní vliv na zdraví je pozorovatelný při mnohem kratší ušlé vzdálenosti. Podle jejích závěrů se stačí pohybovat pomocí chůze šest hodin za celý týden a už se nám snižuje riziko úmrtí na kardiovaskulární choroby, respirační onemocnění nebo rakovinu. Ale dokonce i lidé, kteří stráví chůzí jen dvě hodiny týdně, jsou v lepší kondici než ti, kdo se všude vozí autem a den prosedí před počítačovou nebo televizní obrazovkou. To je opravdu skvělá zpráva, protože pouhých 15 minut chůze denně nám tedy dokáže prodloužit život! Tak málo – konkrétně nějakých 1500 kroků – přeci zvládne ujít i člověk o holi. Je to jedna pěší cesta na nákup nebo v poledne pro oběd a zpět do kanceláře.

Přesto Americká společnost proti rakovině doporučuje alespoň 150 minut středně náročné aktivity, jakou je právě chůze ve svižnějším tempu. Těm, kdo nachodí 2,5 hodiny týdně, se o 20 % snižuje riziko úmrtí.

Zdroj: Giphy

Pořiďte si psa, nebo aspoň krokoměr

Vysokou prospěšnost i zcela minimálního pohybu dokládají i další studie. Kanadská Western University zjistila, že už po deseti minutách cvičení nám to lépe myslí. To jistě potěší všechny, kdo nemají dostatek sebekázně k pravidelnému cvičení. Stačí se před zkouškou nebo začátkem pracovní doby trošku proběhnout či svěže projít a výsledky jsou vidět. Podle publikace o chůzi, kterou vydala Americká rada pro cvičení, zvyšuje pohyb pěšky kreativitu až o 60 %.

Pokud vás tyto informace zaujaly a začínáte mít pocit, že tak nízké požadavky na pohyb přece dokážete splnit i vy, je tu ještě jedna rada pro úspěch v prodlužování života: pořiďte si psa. Zmíněná publikace Americké rady pro cvičení říká, že pejskaři toho nachodí výrazně víc než ostatní lidé. A jestli nechcete čtyřnohého mazlíčka, kupte si alespoň fitness náramek či krokoměr. Podle stejné publikace totiž ti, kdo si měří počet kroků, ujdou průměrně o 2500 kroků denně víc než ostatní.

Zdroj: cancer.org, nature.com, mediarelations.uwo.ca, mayoclinic.org, millionmilelight.com

Populární
články

Velké pozornosti se břišnímu vakuu dostalo v kulturistice
TĚLO & MYSL

Bláznivý trend z TikToku na posílení břišních svalů skutečně funguje, potvrzují odborníci. Zkuste i vy práci s břišním podtlakem

Autor: Mirka Dobešová
Ladislav Kytka, kandidát do krajského zastupitelstva Ústeckého kraje za koalici PRO, SPD a Trikolory
LIDÉ

„V uších mi zní, že být hetero dnes není cool,“ říká Ladislav Kytka, autor petice proti zavedení LGBTQ+ témat do školní výuky

Autor: Michal Černý
Daniel Craig na Benátském filmovém festivalu vyprávěl o práci na svém nejnovějším filmu Queer
KULTURA

Daniel Craig o natáčení „co nejreálnějších“ postelových gay scén: „Drew Starkey je krásný herec. Práci jsme si docela užili“

Autor: Veronika Košťálková
Ač to někoho může překvapit, někteří partneři si oddělené domácnosti volí dobrovolně
LIDÉ

Žijí spolu, ale vlastně sami. Tzv. „LAT partnerství“ si oblíbili mileniálové i lidé nad 50. Tyto vztahy mají řadu výhod

Autor: Mirka Dobešová
Kombinace charismatu místa a domu samotného nakonec rozhodla o tom, že tato chalupa bude pro Jana a Zuzanu novým domovem
LIDÉ

Úspěšný život ve městě vyměnili za svůj sen. Tvůrci projektu Zapomenutá chalupa oživují historické stavení a ukazují cestu i jiným

Autor: Michal Černý
Kompletní rodina je hezký ideál, ovšem ne vždy je žádoucí
LIDÉ

„Kompletní rodina je hloupý ideál. Otec mámu bil a co mohl, to prohrál. Nebyl vzor, ale odstrašující příklad,“ shrnuje Dan

Autor: Mirka Dobešová
Je uzavření manželství akt lásky, nebo něco jiného?
TĚLO & MYSL

Moderní manželství je dle odborníka „stroj na pěstování lidí“, jen láska v něm nestačí. Očekávání mileniálů jsou vysoká a zklamání velké

Autor: Mirka Dobešová
Kudy kam?
LUXURY TRAVEL

Karlovarský výletní průvodce pro lenochy s tipem, jak nezabloudit u Bludné a objevit „filmovou lokalitu“

Autor: Redakce
Ne vždy jsou vztahy mezi partnery jasné
LIDÉ

„Pro kamarádku jsem se jako gay stal užitečným dárcem spermatu,“ vzpomíná David. Kde je konec jeho dítěti, bohužel neví

Autor: Mirka Dobešová
Nový seriál Dexter: Prvotní hřích zavede diváky do mládí oblíbené krimi postavy
KULTURA

Dvacetiletý Dexter jako pilný student „etického“ zabíjení. Seriálová novinka zve diváky do mládí důvěrně známého vraha

Autor: Veronika Košťálková

E-Shop