Bývalá hvězda Victoria's Secret otevřeně promluvila o působení v módním průmyslu. Co vše jsou modelky nuceny dělat kvůli štíhlé postavě?

Život ve světě módy navenek vypadá jako splněný sen – cestování, krásné oblečení a doplňky a také spolupráce se stylovými a inspirativními lidmi. Jenže není všechno zlato, co se třpytí. A o vrcholovém modelingu to platí dvojnásob. Své o tom ví i modelka Erin Heatherton, která se dostala až na samotný vrchol – stala se andílkem značky Victoria's Secret. Teď se ale odhodlala popsat i stinné stránky modelingu a promluvit jak o drsném pádu, kdy se ocitla na fyzickém i psychickém dně, tak tom, co této bolestivé, ale zřejmě bohužel nevyhnutelné zkušenosti předcházelo.

Lesk, elegance a dokonalost – tak nějak by se dal charakterizovat modeling. Alespoň zvenčí, protože na všechny kolem tento svět působí jako bezchybný i bezstarostný. Ale ti, kdo do něj proniknou hlouběji, z naivní představy velmi brzy procitnou. To je případ americké modelky Erin Heatherton, která se rozhodla sebrat odvahu a v rámci nového podcastu s výstižným pojmenováním Fallen Angel uvést poměry v módním průmyslu na pravou míru.

Víte, co v nacistickém koncentračním táboře znamenal růžový trojúhelník? S těmito lidmi bylo hned po Židech zacházeno nejhůře29. 12. 2021

Erin Heatherton pro značku Victoria's Secret pracovala pouhé tři roky, ale i za tuto relativně krátkou dobu si toho vytrpěla víc než dost. V roce 2010 se modelce pomyslná andělská křídla povedlo získat. Problém ale nastal ve chvíli, kdy si je měla dlouhodobě udržet. Erin tušila, že místo vytouženého ráje ji bude čekat spíš peklo. „Zhoršovat se to všechno začalo, když mi bylo nějakých 25 let. Nic z toho, co jsem do té doby pro svoje tělo dělala, už nezabíralo a nepomáhalo mi dosáhnout kýžených výsledků. Proto jsem trochu přibrala na váze,“ přiblížila modelka. To, co tehdy pro Erin byla katastrofa, dnes modelka vnímá jako úplně normální součást běžného života: „Teď vidím, že to byla ukázka toho, jak lidské tělo funguje. Že nemůžu mít úplně stejnou velikost v 18 i 25 letech.“

Modelingový osud Erin Heatherton ale tenhle okamžik definitivně zpečetil a na modelku dolehla ta druhá, nelítostná tvář módního průmyslu. Erin věděla, že se kvůli záchraně kariéry bude muset uchýlit k radikálnímu kroku. Kromě cvičení a držení klasických diet totiž navštívila nejmenovaného, ale renomovaného výživového poradce, mezi jehož klientelu patřily jiné modelky a celebrity. „Doporučil mi fentermin, který měl potlačit mou chuť k jídlu. Můj psycholog tuto pilulku později přirovnal ke droze,“ uvedla Heatherton. 

A jako feťačka si modelka začala také připadat. „Říkala jsem sobě i tomu poradci: Nemůžu přijít o práci, pomozte mi zhubnout. Každé ráno jsem si tak začala píchat injekci s HCG hormonem do žaludku. Nějaké jiné modelce to prý zabíralo, takže jsem do toho ze zoufalství šla taky,“ popsala Heatherton. „Zpětně se na to dívám jako na takové emoční sebepoškozování. Vnitřně jsem s tím nesouhlasila, protože jsem šla proti svým zásadám a principům, ale i přesto jsem v tom pokračovala. Skoro abych cítila tu bolest a provinilost, protože jsem si uvědomovala, že dělám něco špatného,“ vysvětlila modelka. 

Ze spárů Victoria's Secret se ale Erin Heatherton nakonec podařilo uniknout. „Nevěřím, že těm lidem na mně záleželo. Šlo prostě o byznys. Ačkoliv byla moje cesta k odpuštění dlouhá, žádnou zášť vůči nikomu nechovám. Zároveň ale ani s nikým z Victoria's Secret nejsem v kontaktu,“ doplnila modelka s tím, že sdílet její příběh s ostatními je pro ni velmi důležité. „Nechci, aby se s poruchami příjmu potravy nebo nenávistí vůči vlastnímu tělu museli potýkat i ostatní, protože já si tím prošla a vím, jaké to je. Když něčím takovým člověk trpí, ztratí svobodu a částečně i sám sebe, protože to dokáže úplně pohltit. Myslím, že vysokých cílů můžeme dosáhnout i jinak. Dostat se tam, kde jsem teď, mi dalo zabrat, ale jsem na tom mnohem lépe,“ dodala Heatherton. 

Proč se o Vánocích trápit ve formálních outfitech? Užijte si letos svátky v pohodlí a slaďte se do trenýrek!13. 12. 2021

Zdá se, že lepší zítřky má před sebou i Victoria's Secret. Značka se dlouho změnám ve stylu body positivity trendu dlouho bránila. V poslední době se ale i v kampaních Victoria's Secret objevovaly kromě vysportovaných modelek i ty s běžnějšími typy postav. Ovšem přesto, že pro spokojený život a zdravou mysl je zcela klíčové cítit se dobře ve vlastní kůži, žádný extrém nikdy nikomu neprospěl. Doufejme tedy, že vychrtlé modelky teď nenahradí ty obézní, protože ani jeden z těchto protipólů není v pořádku, a že se také módnímu průmyslu podaří najít tu správnou rovnováhu. 

Zdroj: People.com, Cosmopolitan.com, Nypost.com