Prasácký den je taky v pořádku! Jak dosáhnout sexy postavy podle trenéra a Gaymana 2021 Kevina Drábka? Rady, tipy a triky pro vysněnou formu

V rámci světové soutěže Mr Gay World si měl každý soutěžící vytvořit vlastní hashtag k tomu, čemu by se chtěl do budoucna věnovat. Kevin Drábek, který reprezentuje Česko, vytvořil #imoveyoutomove a rozhodl se lidi motivovat k pohybu a správné životosprávě. Co radí, to nám svěřil se všemi detaily!

Kevine, říkáte, že si v rámci možností přejete pomoci každému, kdo se trápí se svým tělem a nevěří si…

Ano. Je problém, pokud se někdo stydí za svou postavu a propadá melancholii. Třeba změnu i zkusí, ale po čase to vzdá.

Vy rád cvičíte venku. Je to vhodné i pro začátečníka?

Přestože je cvičení v přírodě nádherné a sám jej provozuji, když je to možné, nejde to vždycky. Ruku na srdce: Jak často je reálné - když bydlíte ve městě nebo když není zrovna hezky - že si půjdete zaběhat nebo zaposilovat pod širým nebem? V případě začátečníků je to o to obtížnější...

Nalaďte se na Mezipatra již v říjnu – organizátoři queer filmového festivalu lákají na slavnostní premiéru snímku Nic ve zlým4. 10. 2021

Co takovým nešťastníkům – začátečníkům radíte?

V první fázi musíte překonat sami sebe. Říci si, že jste krásní, jací jste. Vaši opravdoví přátelé vás budou mít rádi za jakýchkoliv okolností. Ze zdravotních důvodů a z hlediska sebedůvěry bych ale i přesto doporučil začít něco dělat a nebát se. Vždy opravdu obdivuji plnoštíhlé sporťáky a sporťačky, když naběhnou po Novém roce do fitness, a moc si přeji, aby vydrželi, a strašně moc jim fandím. Předsevzetí ale bohužel většinou vyletí oknem.

Dobrá tedy. Pokud se rozhodnu, že se mám ráda taková, jaká jsem, ale i přesto je co měnit a odhodlám se začít cvičit: Co dál?

Nedávejte si přehnané cíle. I malý úspěch je úspěch! Až dosáhnete nějaké realistické mety, tak si posuňte cíl dále. Sport musí být životním stylem, ne jenom výkyvem. A určitě nedělejte žádné prudké změny jídelníčku. To, že vás takový šok po pár dnech odradí, je totiž nabíledni.

Jak tedy cvičit a dopracovat se k vysněné postavě? 

Rozhodně nezačínejte sami, pokud nemáte zkušenosti. Najděte si trenéra, nebo poproste zkušenějšího cvičence, kamaráda či kamarádku. Je třeba cviky provádět pomalu a správně. Doporučuji začít cvičení břichem. Potrapte horní i spodní břišáky. Pěkně se rozehřejete a budete mít na bříško dost energie. Začátečníkům doporučuji trénink tak třikrát týdně. V žádném případě ne každý den. Cvičte velké partie: Nohy, záda, prsa. Sem tam přidejte ty menší, jako jsou paže. Paže cvičí skoro vždy, i když na ně primárně necílíte, a to je fajn si uvědomit. Nikdy necvičte déle než hodinu. Je to zbytečné. A nezkoušejte se ani přetáhnout. Pokud chcete hubnout, volte větší počet opakování s menšími váhami.

Jaké je ideální zakončení takového hodinového tréninku?

Dejte si na závěr kardio. Můžete běhat venku nebo ve fitness na běhacím pásu. Vždy běhejte tak, abyste ještě dokázali mluvit a nebyli úplně zadýchaní. Tak se totiž pálí hlavně tuky. Vydržte aerobní aktivitu dělat ze začátku alespoň 10 minut a postupně prodlužujte třeba na 25-30 minut. A nezapomeňte se poté zrelaxovat. Dobře spěte a odpočívejte.

Pokud něco málo jako amatér vím, tak že i strava je nedílnou součástí procesu…

Ano. Co se týče stravy, měňte ale své návyky postupně tak, abyste netrpěli a nesnili v noci o burgerech a čokoládě (smích). Naučte se ráno přijímat spíše sacharidy – vločky, celozrnné pečivo (sem tam můžete i bílé), ovoce, jogurty. Do vloček můžete přidat sladkou chuť díky stévii, rozinkám, případně to celé trochu ozvláštnit skořicí.

To nezní špatně!

No jistě. Prostě nejezte věci, které vám nechutnají. I zdravá strava může být výborná. A nebojte se klasických obědů, i když bůček nyní zrovna nemyslím (smích).

A co by k obědu tedy bylo ideální?

Výběr je široký. Dejte si klidně maso, brambory, rýži, těstoviny... Stejně většinou zdravější oběd přes den v práci neseženete.

Tady – i u jídla – tedy opět narážíme na to, že by cíle měly být realistické, že?

V podstatě ano. Až přijdete domů, jezte spíše zeleninu, vajíčka, maso, sýr Cottage nebo tvaroh. K večeři doporučuji maximálně brambory s masem a zeleninou, popřípadě vajíčka nebo zeleninový salát zalitý olivovým olejem. Samozřejmě dobře dochucený. Můžete použít různé bylinky, koření, co vám chutná. Nepřehánějte to však se solí. A také platí, že před spaním je třeba (s jídlem) nehřešit. Večer již určitě nic sladkého.

Z cukru večer se tloustne? A sůl omezovat proč?

Tak bych to nezjednodušoval. Když budete večer jíst sladké, nevyplaví se vám růstový hormon. Takový, který vám ve spánku zařídí hubnutí bez pohybu.  Sůl je problematická v tom, že zadržuje vodu. Možná byste se divila, kolik vody mají lidé v podkoží. A to opravdu nevypadá dobře. Tím ovšem neříkám, aby lidé nepili! Hydratace je důležitá. Ovšem je nutné vyhýbat se slazeným nápojům.

Prdění: Odežene lidi a pomůže od tlaku v břiše. Co víc chtít? Vědci vyzkoumali, proč nám cizí plyny smrdí víc než ty vlastní3. 11. 2021

Co byste poradil jako nějaké hlavní motto celého procesu pro ty, kdo se přeci jen odhodlají a zkusí začít cvičit a lépe se stravovat?

Rozhodně nedržte diety a nehladovte! Jezte alespoň 5x denně. Tím, že budete jíst pravidelně a cvičit, bude váš metabolismus běžet jako na drátkách a budete hubnout. Když nebudete jíst, ztratíte místo tuků svalovou hmotu. Nedržte ani žádné keto diety. Tedy vyhýbání se sacharidům. To je vhodné akorát tak krátkodobě pro sporťáky před soutěží. Normálnímu člověku to přinese tak akorát jojo efekt. Mějme se rádi a netrapme se. Tělo každého z nás je jedinečné, proto někdo bude spíš cvičit ráno, někdo večer, záleží na tom, co komu vyhovuje. Berte tělo jako motor. Vaše auto také bez správných zdrojů energie nepojede a zanese se.

A co když se nám zachce trochu si zahřešit s něčím nezdravým?

Stravovací návyky se upravují pomalu. Také jsem nesnášel snídaně a dnes bez nich nemohu být. Když mě honí mlsná, dám si nepražené a nesolené vlašské a lískové ořechy a vůbec po nich netloustnu. Super jsou i mandle. Stačí hrstička. Jednou za čas (jedenkrát týdně) si klidně dejte něco "prasáckého". Já tomu říkám cheating. Burgříka, něco sladkého, prostě nějakou odměnu: Něco, co máte moc rádi. A netrapte se, když věci nepůjdou hned ideálně.

Kevin Drábek je držitelem trenérských licencí Trenér Fitness a Trenér Kulturistiky od Svazu kulturistiky a fitness ČR. Hlasovat pro něj v rámci soutěže Mr Gay World můžete do dnešní půlnoci.

Zdroj: Kevin Drábek