Jak obelstít tmavé stopy po vousech, začervenání nebo kruhy pod očima? Jednoduché kouzlo barevných korektorů nejen pro transgender dámy

Na internetu, v časopisech i v drogeriích při procházce obchodním centrem lze dnes již běžně vyhledat nepřeberné množství rad zkušenějších, kteří vědí, jak na bezchybný každodenní make-up. Každá tvář je ovšem jiná a někdy mohou být rozličné postupy matoucí. Jak správně na make-up v případě, že je potřeba barevné korekce?

Řadu lidí trápí nedokonalosti, které zbytečně strhávají sebevědomí ke dnu. Jistě všichni známe ten pocit, kdy nám jeden pupínek na čele ovlivní náladu během celého dne a máme dojem, že je nemožné jej nevidět. Ačkoliv se říká, že jedinými z vesmíru viditelnými důkazy existence lidstva jsou Velká čínská zeď a (světelné) znečištění, je to omyl! Ve chvíli, kdy se necítíme ve své kůži, je nám nad slunce jasné, že i astronauti shlížejí právě na nás, jak při spěšném úprku do pražské tramvaje zkoušíme dlaní, čepicí či make-upem maskovat fakt, že se na našem obličeji děje nějaká nepravost. A není to vždy jen akné, které bychom si přáli odstranit. Jak na šminky, pokud dochází na boj s nevyváženým sjednocením?

Zbavíme se někdy „povinné“ heterosexuality? Pomohl covid a své dělají i sociální sítě – nejbouřlivější diskuze zažívá TikTok10. 3. 2022

Zprvu je nutné uvědomit si, jak důležitá je sebeláska. Žádný obličej nemá nesprávný či vyloženě špatný tvar, barvu nebo rys. Make-up by měl být něčím, co podpoří naši kreativní stránku, nikoli marnou náplastí na neštěstí. Zvýraznění předností a maskování méně lichotivých oblastí může být příjemným experimentem s okouzlujícím výsledkem. Nedovolme však líčení převzít kontrolu a užívejme si možnosti, které tento obrovský trh nabízí s klidem, pokorou, a především s vědomím, že krása není jen o vzhledu a neexistují pro ni žádné hranice.

Nejen transgender dámy se možná občas zamýšlejí nad tím, že by rády upoutaly více pozornosti na ty části tváře, které jim dávají více dívčí vzhled. Naopak mohou váhat, jak potlačit tmavší místa na tvářích a bradě, kde mohou rašit vousy, případně analyzovat, jak co nejvíce zvýraznit oči schované za tmavými kruhy. Dobrou zprávou je, že se správným vybavením a s cvikem je všechno možné.

Jako první se rozhodně vždycky vyplatí alespoň patnáct minut předem hydratovat pleť krémem a zvolit správný primer. Který se hodí pro vás, to si stačí přečíst na obalu produktu. Nebojte se zastavit a analyzovat doporučené postupy. Správná podkladová báze totiž umí dělat zázraky. Pomůže dalším vrstvám zůstat nehybnými, pokud vás zlobí mastnější zóny, a zabraňuje mapkám na suchých místech. Trápí vás šupinky? Potom napřed proveďte jemný peeling. Dokonalá příprava je základem úspěchu. Může dopomoci dokonalému výsledku s mnohem menším potřebným množstvím pigmentovaných produktů a podpoří i delší výdrž. A ta je – jak známo – žádoucí!

Ne všichni neprofesionální spotřebitelé kosmetických produktů vědí, že jsou již běžně k dostání korektory, které pomáhají sjednotit barvu pleti. Ano, jde o ty malé barevné paletky a lahvičky. Zelený, žlutý, fialový… Je jich hodně a jistě mohou být děsivé. Copak chceme mít zelenofialový obličej?! Ovšemže ne. Tyto produkty fungují jen tehdy, pokud víme, na jaká místa a jak je nanést. Obecně se dá říct, že s barvami a jejich použitím je to následovně:

Zelený korektor – na červená / růžová místa (utlumí pupínky, začervenání…)

Fialový korektor – na žlutá či pobledlá místa (rozjasní)

Oranžový až červený korektor – na tmavá, namodralá místa (například kruhy pod očima, ale také oblasti rašících vousů)

Růžový korektor – na zelená místa (žilky, pigmentové skvrny…)

Žlutý korektor – na fialová místa (též na kruhy pod očima, rozjasní)

Že vám to něco připomíná? Ano, jedná se o protiklady barevného spektra. To vám může posloužit jako dokonalý tahák.

Pokud navíc máte v paletce korektor bílý, lze ho využít jako rozjasňovač. Neutrální pleťový odstín je takový pomocník na každý mírný neduh a nemůžete s ním šlápnout vedle. Korektor v pleťovém odstínu pod oči volíme o maličko světlejší. Pokud běžným korektorem zakrýváme i nedokonalosti, pak si vybereme ještě jeden, a to takový, který má totožný odstín s make-upem. Nechceme přeci pupínek ještě více zvýraznit světlým flekem uprostřed čela!

„A vy spolu… to…?!“ šokovala otázkou partnery Tomáše a Jakuba majitelka bytu, o jehož nájem se ucházeli. Jak žijí nyní?11. 4. 2022

Vzhledem k tomu, co už nyní víme o barevných korektorech, je nasnadě, jak si dopomoci například k optickému zvýraznění očního okolí. Stejně tak už bude hračka schovat tmavší oblasti, na kterých se ne a ne zbavit rašících vousů. Postup je tedy jednoduchý: Po krému a primeru naneseme malé množství barevných korektorů tam, kde jsou potřeba. Pořádně zapracujeme do pleti, a to buď namočenou houbičkou nebo i prsty. Každopádně neroztíráme! Produkty do pleti jemně vklepeme krátkými doteky. Při rozetření totiž produkt příliš roztáhneme z míst, na kterých jej chceme, čímž ztratí svou sílu, a naopak dobarvujeme tam, kde není třeba, nebo je to dokonce kontraproduktivní. Pozor na to!

Nebojte se vypadat zvláštně. Jistě, barevný, téměř klaunský obličej může vyděsit nebo pobavit. Ovšem pak přichází na řadu make-up. Ten tomu všemu dá smysl a tvář sjednotí. Neměly by již prosvítat žádné neduhy, kterých jsme se chtěli zbavit. Podívejte se na videa, nejste v tom sami. Transgender YouTuberka NikkieTutorials oranžový korektor v oblasti kolem úst a pod očima používá běžně. Je potřeba věřit procesu, výsledky stojí za to!

A malý tip na závěr: K růžovému, červenému a oranžovému korektoru stojí navíc za to říct, že je potřeba je jednoduše vyzkoušet. Jak víme, podtón pleti je buď teplý, studený nebo neutrální – bez ohledu na to, jak tmavou či světlou pleť máme. Vyzkoušet barevnou korekci je tedy dobré ještě předtím, než si nakoupíte nové, třeba nakonec zbytečné produkty. A jak na to? Na oholená místa na tvářích a bradě vklepejte různé odstíny rtěnky, které doma najdete, a pak líčení dokončete klasicky make-upem. Výsledek nebude ideální, rtěnka není určena k tomuto využití, takže nebude nejspíš držet tak dlouho jako korektor, ovšem alespoň vás forma pokus-omyl navede k ideálním odstínu korektoru. Hodně štěstí a nezapomeňte, že líčení má především bavit!

Zdroj: YouTube kanál NikkieTutorials, Notino