"Komu se líbí maskulinní ženy" aneb "Ženy s chlapem v těle"
Straight friendly
Zdroj: iStock

"Komu se líbí maskulinní ženy" aneb "Ženy s chlapem v těle"

Představy o tom, jak má vypadat správná žena a správný muž, máme zažrané hluboce pod kůží. Sami se je obvykle snažíme co nejúspěšněji naplňovat. Ale láska je slepá. Při výběru partnerky tato pravidla tak striktně neplatí.
Bohdana Rambousková Bohdana Rambousková Autor
18. 10. 2021

Dnešní muži v ženách nehledají jen pasivitu a křehkost. Potvrdil to výzkum britských vědců, kteří vytvořili škálu ženských obličejů od těch s nejvíc feminními rysy (kulaté oči, malý nos, drobné rty) až po ty tvrdě řezané, považované za maskulinní. A ukázala se zajímavá věc: když si muži hledají milenku, požadují vysokou míru ženskosti. Sladké pusinky jsou atraktivní, ale zároveň se o nich říká, že nejsou věrné. Takže pokud si muž volí partnerku pro život, požadavek ženskosti oslabuje. Muž si tak zvýší šanci na úspěch v lovu a navíc se ochrání před tím, aby z něj byl brzy paroháč.

<Path> Existuje toxická feminita? Na tom, co je jejím obsahem, se neshodnou ani feministkyZdroj: PsychologyToday, Quilette, Medium

Nejdřív se nám zamilují oči

Většina lidí si hledá sobě podobného partnera v oblasti vzhledu, intelektu i sociálního postavení. Jak to že někteří lidé skončí s partnerem tzv. mimo svoji ligu? Americký výzkum zjistil, že páry pohledného muže a ošklivky nebo šéfky a introverta vznikají jenom tehdy, pokud se tito dva lidé znali alespoň devět měsíců před prvním rande. Jako přátelé nebo spolužáci totiž poznají svoje osobnostní kvality a nejsou k sobě přitahováni jen na základě prvního dojmu.

Tento závěr podporuje i názor psycholožky a sexuoložky Laury Janáčkové, která říká, že při volbě partnera platí evolučně osvědčená pravidla: „Muž si vybírá partnerku především podle atraktivity. Žena vybírá muže především podle zdrojů a jeho ochoty se o ně podělit. Z vnějšího pohledu se nám pár může jevit jako nesourodý, ale pro oba zúčastněné může být vztah láskyplný a uspokojivý.

Kdo nosí kalhoty a kdy

Muži dnes mohou slevit ze své mužnosti, ale jen v určitých oblastech. Ženy přitahují otcové pečující o malé děti, plačící muž má dnes vysoký sex-appeal. Platí stejná pravidla i pro ženy? Jak moc si žena může dovolit být maskulinní? Záleží na tom, v čem svou „mužnost“ projeví.

Podle oblíbeného tvrzení chce muž mít doma modelku, co se v době mistrovství světa promění ve fandu, který řve, připíjí na vítězství a zapojí se do soutěže v prdění. Ženy, které samy propadly „mužským“ zálibám, jsou obvykle obdivované a sexy… jen nesmějí být lepší než muži. Motorkářky, ragbistky, závodnice v bojových uměních se o nedostatek ctitelů bát nemusí.

<Path> Radka Radha Maňáková: „Aby žena uspěla, často si myslí, že musí být víc chlap než všichni muži dohromady“Zdroj: Redakce

Jiný případ jsou ženy, které přejaly mužské vzorce chování – soutěživost, dominanci, vedení. To jsou vlastnosti, k nimž dívky většinou nevychováváme. A přitom spoustě mužů vyhovuje takovou ženu vedle sebe mít – jen k tomu potřebují dostatečné sebevědomí. Vláčet s sebou závislou princeznu totiž může jít po čase na nervy.

No a pak tu jsou velké holky s velkým srdcem. Statnou postavu, velké nohy, rozložitá ramena nedokázal pro mužské oči zatraktivnit ani současný trend body positivity. Jistě těmto ženám přinesl do života víc spokojenosti, ale nejspíš ne víc partnerů. Rytířka z Her o trůny Brienne of Tarth má největší šanci získat něčí srdce právě tehdy, když ho bude dlouho znát a dostane šanci ukázat mu své jiné kvality – také ženskou starostlivost a obětavost.

Přežije pár divné pohledy okolí?

Laura Janáčková upozorňuje, že zamilovanost je intoxikace organismu látkami podobnými pervitinu. Trvá nanejvýš tři roky a za tu dobu je nutné vybudovat vztah na pevných základech společných zájmů, vzájemné komunikace a prožitku. Pokud to dokážeme, nemusí nás trápit divné pohledy okolí ani že nezapadáme do předepsaných škatulek. „Ve vztahu ale neexistuje rovnocennost. Jeden miluje více, druhý méně. Jeden je submisivnější, druhý dominantnější. Důležitá je schopnost dělat druhého šťastným – a to předpokládá znalost dobré komunikace, protože naše představy o štěstí nemusí být stejné,“ říká uznávaná psycholožka a sexuoložka.

Populární
články

E-Shop