Mladá influencerka odhaluje pravou tvář své práce a lidé ji za to milují. Norská vláda plánuje vězení pro ty, kteří nepřiznají retuš fotek

Dvojitá brada, odstávající ucho, přetékající špek na břiše. Jak to, že naše vlastní fotky na Instagram nikdy nevypadají tak skvěle jako fotky influencerů a influencerek? Není to tím, že jsme méně krásní, jen jsme zvolili špatnou pózu či nepřidali filtr. A protože dokonalosti bylo na této sociální síti už dost, sami influenceři rádi ukazují své nepovedené záběry, na nichž vypadají jako obyčejní smrtelníci.

Ukázat jen dokonalé záběry by nebylo fér

Vyprodukovat fotku pro Instagram trvá profíkovi, jehož jeho účet živí, několik hodin. Někdy je to práce celého týmu vizážistů, fotografů, retušérů. Fotky pak vypadají krásně, ale sledování tohoto ideálního světa může být pro běžného uživatele únavné až depresivní. Zvlášť když sám bojuje s nízkým sebevědomím ohledně svého vzhledu nebo společenského postavení.

Nizozemská modelka Rianne Meijer proto do svého feedu ráda přidává dvojsnímky, na kterých ukazuje perfektní záběr profi influencerky a vedle něj nepovedený záběr, jaký si nejspíš vyfotí většina z nás. Rianne nevadí ukázat, jak se šklebí do sluníčka s čelem plným vrásek, jak kvůli špatné pozici foťáku má na snímku příšerně plochá prsa, nebo jak jí vůbec není vidět do obličeje, protože okraj klobouku vrhá temný stín.

Na jedné fotce dokáže být dokonalou modelkou a na té druhé obyčejnou holkou ze sousedství – přitom na sobě v obou případech má to stejné oblečení a je ve stejném prostředí. Její upřímnost uživatele Instagramu baví a nejspíš taky uklidňuje. Rianne má jeden a půl milionu sledujících a další vykukující špek nebo zařezaná sukně jí nejspíš přivedou ještě další fanoušky.

 

Na vlastní nedokonalost se musí s humorem

Australská komička Celeste Barber svůj instagramový účet dotáhla ještě dál. Z fotek a videí s krasotinkami, které mají podezřele dlouhé nohy a při pózování v lodičkách si je umí dát až kamsi za krk, si dělá přímo legraci. Celeste má sexy mozek a tělo velmi průměrné ženy středního věku. A s touto výbavou tvoří parodie na módní reklamy, ikonické fotografie i lifestylová videa.

Na začátku se vysmívala celebritám za to, jak úžasně vypadají při běžných denních činnostech. Obyčejná ženská tak skvěle nevypadá, když odpoledne vyzvedává děti ze školky! Její tvorba měla velký ohlas, a tak v ní Celeste pokračuje již šestým rokem. Velkou oblibu získala během covidových lockdownů, kdy jsme všichni byli dost down a bylo pro nás osvěžující podívat se na ženskou, která si z toho, jak je „hrozná“, dokázala dělat legraci! Dnes má Celeste přes osm milionů sledujících – to je víc, než mají mnohé celebrity, které Celeste paroduje.

Téma konce světa nepřestává fascinovat. Kolikrát už mělo dojít ke zkáze lidstva a kdy má nastat další?21. 12. 2021

Vězení za nepřiznanou retuš

Poslední dobou se objevuje spousta skandálů s tím, že si celebrity tajně retušují své fotky a nepřiznávají se k tomu. Každá taková kauzička má jepičí život a hned se na ni zapomene. Třeba takové Kylie Jenner vloni ujela ruka při editaci své fotky v bikinách – prozradil ji vykousnutý okraj bazénu. Kylie fotku smázla a nasdílela ji znovu oříznutou tak, aby okraj bazénu prostě nebyl vidět. Kendall Jenner letos zveřejnila svoji fotku v mikrotangách z focení kolekce Skims pro Kim Kardashian. Nadpřirozeně protažené tenké nohy by její tělo v reálu ani neunesly. Nicméně první reakcí fanoušků byly nářky nad tím, jak se mohou cítit dobře, když Kendall vypadá tak, jak vypadá. Fotka vyprovokovala davy lidí, aby prozkoumávaly Kendallino tělo na fotkách a porovnávaly ho se záběry z videí. Netrvalo dlouho a odhalily podvod. Některé instagramové profily se zaměřují už jen na nachytávání celebrit při činu, například Beauty.false.

Nepřiznané vylepšování záběrů ale není nevinná hra. Mladá generace, která na Instagramu tráví hodiny denně, zakouší úzkosti, deprese, nízké sebevědomí a pocity izolace právě kvůli tomuto neupřímnému světu dokonalosti. Norská vláda proto letos v létě schválila nařízení, že všechny upravované obrázky na sociálních sítích musí být označené jako retušované. Týká se to všech příspěvků, za které dostává influencer zaplaceno. Pokud bude fotka upravena tajně, účtu, který ji sdílel, hrozí pokuta nebo dokonce i vězení. Přijde vám to přísné? Pár nevinných úprav dokáže opravdu velké věci – mrkněte pod hashtag #filterdrop.

Zdroj: Mymodernmet.com, Buzzfeednews.com, Instagram