Jedna sprcha týdně stačí. Šetří to čas i vodu a dělají to tak i hvězdy v Hollywoodu

Dát si ráno po probuzení sprchu je stejně osvěžující jako hrnek voňavé horké kávy. Sprchování večer po návratu z práce samozřejmé, stejně tak po hodině ve fitku, po sexu... Někteří z nás si běžně dopřávají sprchu i několikrát denně. A nad lidmi, kteří se pravidelně nemyjí, ohrnujeme nos – zejména v MHD. Proto je aktuální trend sprchování jen jednou za několik dní překvapivý. O to víc, že se k němu veřejně přiznávají světové celebrity.

Kult svěží čistoty ustupuje přirozenosti těla

Obvykle to bývá naopak. Před ostatními tvrdíme, že se myjeme nebo že si umýváme vlasy častěji, než je tomu doopravdy. Vede nás k tomu kult čistoty, který zcela ignoruje skutečnost, že se naše tělo přirozeně potí, vylučuje tekutiny a mazy, že na určitých místech porůstá chlupy. Svěžest a hygienická čistota – ať už to znamená cokoli – dosud vládly představě krásy.

Jako první do toho hodili vidle ekologové. Dopřát si několikrát denně sprchu znamená velkou zátěž pro planetu z hlediska zásob vody i energetické náročnosti. Lidská pokožka vlastně vůbec není dělaná na to, abychom ji neustále vystavovali mýdlu a další kosmetice. Pak přišla pandemie covidu. Zůstali jsme dlouhé týdny zavření doma, přestali se oblékat do skvělých outfitů, používat deodoranty a parfémy nebo se líčit kvůli lidem tam venku. A zjistili jsme, že pokožce se daří lépe, když ji necháme pár dní ladem.

Každodenní sprcha je přežitek

Nejdřív se objevily zprávy, že lidé v lockdownu zlenivěli a přestali se pravidelně mýt. To většina z nás odsoudila a označila za nechutné. Jenže pak se začaly objevoval celebrity, které se veřejně přiznaly k tomu, že svůj sprchový kout navštěvují jen jednou za čas. A jakmile něco začnou dělat známé osobnosti, přestává to být blé a začínáme tomu věnovat pozornost. Co když na tom něco je?

Pretty Woman Julia Roberts na sebe nedávno nahlas řekla, že se rozhodně nesprchuje každý den, a to z ekologických důvodů. Manželská dvojice Ashton Kutcher a Mila Kunis taky přiznali, že to s mytím nepřehánějí a že mýdlo používají jen pro oblast podpaží a rozkroku. Přidal se Brad Pitt, který jen občas vytáhne vlhčený ubrousek, a Johnny Depp – tomu bychom to po nedávné návštěvě Karlových Varů docela věřili. Ze světa celebrit udávajících trendy v kráse i životním stylu zaznívá jednoznačné sdělení: opláchněte se, když začnete být cítit, jinak to vlastně nemá smysl.

Moje dítě není hetero! Jak reagovat na coming out svého potomka a čemu se vyvarovat?20. 12. 2021

Mytí jednou týdně by stačilo

Celebrity mají pravdu. Kdyby šlo čistě o zdraví, jedna sprcha týdně by nám podle lékařů bohatě stačila. Jenže je tu samozřejmě společenský aspekt. Vždyť většina z nás se voní, češe a čistí si zuby jen kvůli ostatním lidem – sami kvůli sobě bychom to nedělali.

Doktorka Sophie Shotter z britské kožní a wellness kliniky Illuminate se shoduje s dalšími kožaři: pokud to s mytím a aplikací kosmetických produktů přeháníme, zbytečně si vysušujeme pokožku a dráždíme si ji chemií. Důsledkem není jen šupinatá kůže nehezká na pohled, ale především její narušení coby ochranné bariéry těla. V poslední době stále častěji zaznívá výraz mikrobiom – je to mikrobiální vrstva tvořená různými organismy včetně bakterií, hub a kvasinek, která musí být v rovnováze, aby chránila před choroboplodnými zárodky z okolního prostředí. Pokud si mikrobiom příliš horlivým mytím narušíme, ztrácíme imunitu a můžeme být častěji nemocní.

Zdroj: Giphy

Na druhou stranu se to ale nemá přehánět ani s nemytím. Mezi špínou a pevným zdravím nepanuje přímá úměra. Především některé oblasti těla se snadno stanou vlhkou a smrdutou líhní bakterií, které mohou způsobit záněty a další zdravotní komplikace.

Doktorka Sophie Shotter proto radí dát si sprchu v závislosti na našem životním stylu jednou za pár dní, ovšem v mezičase věnovat péči podpaží a rozkroku, případně chodidlům nebo dalším částem, které se nám mohou víc potit a být problematické.  

Omdlít lze i jindy než při pohledu na krev. Muže postihuje stav, kdy odpadnou po vykonání potřeby. Co je důvodem?6. 12. 2021

Dá se žít i antiperspirantu?

Dalo by se říct, že počínající podivný závan těla může úspěšně přebít dobrý antiperspirant. Celebrity na to ale mají vlastní názor. Julia Roberts ho prý nikdy neměla moc v oblibě a Cameron Diaz dokonce tvrdí, že ho nepoužila posledních dvacet let. Podle ní antiperspirant zápachu nezabrání, naopak ho způsobuje, protože odér uzamyká v pokožce.

Fakt je, že antiperspiranty a v nich obsažené chemikálie, které si dennodenně vtíráme do citlivých míst, v poslední době vzbudily mnoho diskuzí. Na trhu se objevily produkty bez škodlivých hliníkových solí a spousta různých ekologických modelů, z nichž většina nefunguje nebo má uživatelsky nepříjemnou texturu. Doktorka Spohie Shotter ale nad postojem slavných hereček kroutí hlavou. Do určité míry je pocení v podpaží zcela normální a antiperspirant je podle ní dobrým pomocníkem. Sama ale navrhuje především omýt pot co nejdřív potom, co vznikne. Kdyby to bylo tak snadné! Tady možná nastupuje Brad Pitt a ty jeho vlhčené ubrousky.

Zdroj: Glamourmagazine.co.uk, Armchairexpertpod.com, Healthline.com