ASMR videa divákům navozují velmi libé pocity. Díky lockdownu vznikl nový žánr – návštěva u lékaře, při níž si vychutnáte osobní přístup a pocit bezpečí

Zatímco v devadesátkách jste si pro snadné usnutí pustili zpěv velryb, dnešku kralují příjemná relaxační videa označovaná jako ASMR. Autonomní senzorická meridiánová reakce je pocit fyzické blaženosti, dokonce jemného mravenčení nebo šimrání na šíji. Jistě ho znáte – vzbuzuje ho například přejíždění drátěným drbátkem po pokožce hlavy. ASMR videa se objevují už celou dekádu, ale za poslední rok dostala nový směr: role-play scénky, které se odehrávají u lékaře.

Příjemná návštěva v ordinaci

Libé pocity dříve milovníci ASMR prožívali především při sledování pomalých záběrů krájení mýdla nebo při poslechu ženského šepotu. I role-play videa tu byla vždycky, ale až s koronavirovou pandemií se rozvinul specifický žánr – návštěva lékaře.

Při lockdownu miliony lidí prožívaly osamělost a strach z toho, co je venku. ASMR lékařská prohlídka jim přinesla možnost vychutnat si osobní přístup a zájem o to, jak se cítí, a to v klidném, bezpečném prostředí. Zájem a pozornost autora nebo autorky videa v roli zdravotnického specialisty u diváků vzbudil dojem, že jsou opečovávaní, že se někdo stará o to, aby jim bylo dobře. Díky tomuto navozenému pocitu se mohli v těžké době uvolnit a uklidnit svou mysl.

Například SemideCoco svými videi uklidnila během pandemie miliony uživatelů. Autorka studuje naturopatii, což je přírodní léčba kombinující různé léčitelské metody. SemideCoco tyto znalosti využívá při tvorbě videí, ve kterých divák absolvuje předoperační přípravu, vyšetření oka, prohmatání břicha apod. Takto řečeno to zní fakt divně. Ale když se SemideCoco v bílém plášti nakloní ke kameře a s pohledem do vašich očí jemným hlasem řekne Hi, I’m nurse Coco, how are you feeling?, opravdu se v tu chvíli v jejích rukou cítíte dobře.

Hledáme ujištění, že je vše v pořádku

„Na můj Youtube kanál přivedla fanoušky sociální izolace a narůstající počet duševních i fyzických potíží způsobený pandemií. Opravdu hluboce věřím, že sociální interakce, zejména ve formě intimních a tělesných doteků, je zcela zásadní pro naše zdraví a pohodu. A právě to nám během pandemie chybělo,“ řekla SemideCoco v rozhovoru pro Bitchmedia.org. Její kompletní lékařská prohlídka provedená na její sestřenici – video trvá tři čtvrtě hodiny – má neuvěřitelné tři miliony zhlédnutí!

Hlavním účelem těchto videí je dodat divákovi pocit bezpečí, klidu, ujištění. Někdo u nich může relaxovat nebo je přímo použít jako pomůcku k bezproblémovému usínání. Ale mohou pomoci taky těm, kdo se bojí návštěv lékaře a mají úzkost z lékařského prostředí. Fanoušek Ali v komentářích píše: „Kdyby byli všichni doktoři jako ty, budu chodit na prohlídku každý měsíc.“ Toto je společný rys všech ASMR videí – v komentářích nenajdete jinak obvyklou kritiku, jen zasněné povzdechy, jak bylo sledování příjemné, a pozitivně laděná přání, ať se všem dobře daří. No není v této části internetu krásně?

Zdroj: Giphy

Šeptání na dobrou noc

Pojem ASMR se rozšířil od roku 2010, kdy vznikla facebooková skupina zaměřená na vědecky nevysvětlené příjemné pocity mravenčení a nabíhání husí kůže při sledování určitých typů obsahu. Ne na všechny ale ASMR funguje. Někomu mohou být zvuky ťukání nehtů na mikrofon nepříjemné a předstírané návštěvy lékaře nebo kosmetiky mu můžou připadat prostě směšné. Jiným lidem ovšem přinášejí pocity slasti, kvůli kterým si ASMR vysloužilo přezdívku „mozkový orgasmus“.

Každý máme jiný spouštěč libých pocitů. Mohou se vám líbit zpomalené záběry míchání čokolády, drolení očních stínů nebo lití medu. Spousta uživatelů preferuje ASMR videa založená na zvuku, kdy autorka otírá svůj kosmetický štětec o velmi kvalitní mikrofon, mačká u něj papír nebo jen potichu šeptá. Youtubový profil Gentle Whispering ASMR založený čistě na šepotu má přes dva miliony odběratelů a video, v němž k vám autorka promlouvá jako kadeřnice a slova doplňuje zvuky, jako je otáčení stránek módního časopisu, ťukání nehty do hřebenu nebo stříhání nůžkami, si fanoušci pustili víc než 30milionkrát. Toto video je natočené přímo s cílem pomáhat s usnutím.

Škoda Enyaq iV aneb První pořádný „český“ elektromobil, který překvapil v mnoha ohledech28. 11. 2021

Citlivost na podněty se mění, střídejte různá videa

Častým sledováním určitého obsahu se na něj lidé stávají méně citlivými, a tak většina ASMR závisláků obměňuje typy videí, která si pouštějí. S tím musí autoři videí počítat. Naštěstí je nabídka tak široká, že si můžete donekonečna vybírat. Sama autorka profilu Gentle Whispering Maria serveru Vox řekla, že vkus jejích fanoušků se den ze dne mění. Někdy mají náladu spíš na šustivé zvuky, jindy ve sledovanosti vítězí citlivě provedené role-play scénky.

Až nám na podzim začne upadat nálada a na dveře zaklepe další vlna pandemie, díky ASMR videím nemusíte být sami a utápět se v depresi. Zajděte si na kontrolu zraku a sluchu k doktorce Lizi, navštivte vyšetřovnu doktorky Celaine nebo si dopřejte masáž hlavy a šíje. Na jazyce videa nezáleží, důležitý je měkký tón a melodičnost řeči, které u vás vzbudí důvěru a pocit přijetí. Není divu, že ASMR videím dominují ženské autorky s milým úsměvem a přívětivýma očima.

Zdroj: Bohdana Rambousková