Jak se dobře vyspat i za horkých letních nocí? Strčte polštář do mrazáku, partnera do jiné místnosti nebo matraci na zem

Žár letní noci je romantický jen do té chvíle, než se odebereme do postele a chceme rychle usnout. Noční tropy v červenci a srpnu dokážou být opravdu úmorné, především ve městech a v bytech, které nejdou snadno větrat. Shromáždili jsme pro vás tipy, jak se dobře vyspat i v horkém létě. Některé vás asi překvapí. Zkoušeli jste třeba dát si večer polštář do mrazáku?

Upravte si ložnici pro letní měsíce

Na horkou noc je potřeba se správně připravit. Přestože v poslední době získaly na popularitě vysoké postele, na které tělo zničené celodenním sezením v kancelářské židli snáze ulehá a pak z nich vstává, návod pro dobrý spánek ve vedru odhalili Japonci. Jejich tradiční futon se rozkládá přímo na zem a je k tomu dobrý důvod: níže při zemi je chladnější vzduch. Pokud si rovnou nechcete pořizovat postelový rám japonského stylu nebo shánět palety, zkuste si prostě v létě hodit matraci jen tak na zem.

Tlustou a měkoučkou zimní peřinu si na léto mění za lehkou přikrývku snad každý. Stejně důležité je i povlečení – hřejivý flanel nahraďte bavlnou, lnem nebo pravým hedvábím, které má tu skvělou vlastnost, že v zimě umí hřát a v létě chladit. V každém případě jsou přírodní materiály lepší než ty umělé, které drží teplo a nesají, takže budete ležet v kaluži vlastního potu. A pyžamo, to odhoďte úplně. Nahý spánek je velmi osvěžující.

Ohřívací láhev do ledničky? Proč ne!

Mrazák máte v létě nejspíš plný zmrzliny a ledu do drinků. Udělejte si v něm místo a šoupněte si tam před spaním na pár minut polštář (zabalený v igelitovém pytli). Mozek totiž potřebuje pro usnutí ideální teplotu mezi 16 a 20 °C. Ochlazený – nikoli zmrzlý! – polštář je proto geniální vychytávka.

Máte-li příliš malý či příliš plný mrazák, využijete spíš gelovou chladicí podložku, kterou dobře znají majitelů psů. Podložky s gelem se nevyrábějí jen proti přehřátí čtyřnohých chlupáčů, ale také v lidské verzi. Podložku vsunete pod povlak polštáře, aby odváděla teplo z vaší pomalu těžknoucí hlavy. 

Termofor neboli ohřívací láhev nemusí sloužit jen v zimě k zahřátí vychladlého lože. Naplňte ho ledovou vodou a umístěte si ho v posteli pod kotníky, kolena nebo pod krk.

Trans žena Andrea (23): „Trans lidé mají v Česku větší práva než gayové a lesby. Jsem vděčná za to, jaké u nás máme podmínky“25. 5. 2021

Pár triků, když se probudíte uprostřed noci

Nejhorší je budit se v noci horkem a zoufale hledat novou pozici, která nám dovolí ležet na dosud nevyhřátých částech matrace. Nebojujte. Zkuste si rovnou přesunout polštář do noh postele – spaním v obráceném směru chladnější místa snáze najdete.

Na nočním stolku mějte rozprašovač s vodou ve spreji, jímž si v průběhu horké noci můžete osvěžit obličej i krk – je to rozhodně příjemnější, než když po pokožce stéká pot. Dobrý nápad je taky potřít si čelo tygří (mentolovou) mastí.

Letní rutina před spaním

Kvalitu spánku ovlivňují celé hodiny před tím, než vůbec ulehneme do postele. V létě není dobré večer konzumovat moc bílkovin, protože ty podpoří metabolismus, který vás zahřeje. Naopak si po vzoru obyvatel tropických oblastí dejte teplý čaj a ostré jídlo – povzbudí pocení, jímž se tělo ochlazuje. Nezkoušejte se večer zoufale umrtvit několika alkoholickými koktejly, byť by byly ve sklenici plné ledu. Alkohol vás neochladí, ba naopak.

Ledová sprcha je zdravá ráno, ale ne večer v parném létě. Tělo na ni zareaguje tak, že začne zadržovat teplo. Lepší je vlažná sprcha, nebo si těsně před ulehnutím do postele omyjte chladnější vodou zápěstí a kotníky.

Zdroj: Giphy

Chlazení místnosti na různé způsoby

Jsou dny, kdy po klimatizaci toužíme snad všichni. Ale je neekologická, energicky náročná a řada lidí ji nesnese. Existují triky, jak si i bez air-conu poradit. Například před běžící větrák položte podnos s ledem nebo pověste mokrý ručník – je to starý známý trik, jak ochladit vzduch v místnosti. Pokud vás větrák ve spánku ruší, umístěte mokrý ručník do otevřeného okna.

Nezapomínejte na detaily. Vypněte zbytečné spotřebiče ze zásuvek, protože i malé trafíčko dokáže vyrobit slušnou porci tepla. Nechte zapnuté jen to, co opravdu potřebujete.

A když se to opravdu nedá vydržet, vyexpedujte partnera do jiné místnosti. Dvě těla vyprodukují dvojnásobek tepla, a to v létě není žádoucí. Mazlení si nechte na zimu. Dveře ložnice ale nechávejte otevřené, ať bytem může proudit vzduch.

„Češi se stále častěji otevírají akcím spojeným s fetišem a BDSM“, říká majitel sexshopu Martin Hrubý10. 5. 2021

Chodit pravidelně spát, nebo pravidelně vstávat?

Chtít se dobře vyspat není známkou lenivosti nebo rozmazlenosti. Lidské tělo kvalitní spánek potřebuje, a to i v letních měsících. Dlouhodobý nedostatek spánku má přímou souvislost se vznikem mnoha zdravotních problémů včetně duševních nemocí. Známý odborník na kvalitu spánku a autor knihy Proč spíme Matthew Walker za nedostatečně vyspaného považuje každého, kdo pravidelně spí méně než sedm hodin denně! Za zásadní pro dosažení zdravého spánku považuje pravidelnost – ovšem pravidelnost doby vstávání. Ano, slyšíte dobře. I když jste šli spát pozdě, i když jste měli neklidnou noc nebo je víkend a můžete si přispat, Matthew Walker vám radí: vstávejte každý den ve stejnou dobu.

Pokud je dusno, převalujete se v posteli a spánek nepřichází, podle Walkera máte vstát a věnovat se nějaké uklidňující činnosti. Nejhorší je ležet v peřinách a stresovat se tím, že ještě stále nespíte. Ke stolu si taky nesednete a nečekáte, až dostanete hlad, radí uznávaný expert.

Zdroj: Bohdana Rambousková