Chcete své pleti a vlasům dát opravdu luxusní péči? Spěte na polštáři z pravého hedvábí

Hedvábné povlečení a peřiny z prachového peří – to zní jako začátek pohádky o princezně na hrášku, a ne jako diskuze o vybavení moderní ložnice. Jenže u toho hedvábí se ještě zastavme. I když je náročnější na údržbu, zatímco bavlna se snadno pere a krep se ani nemusí žehlit, hedvábí si zaslouží naši pozornost. Hedvábný povlak na polštář je luxus, který bychom měli dopřát své pleti i vlasům.

Savost bavlny není jen výhodou

Důvody, proč se do většiny ložnic v dnešní době rozšířila bavlna, jsou jednoduché. Je levná, dobře se pere, a především je velmi příjemné zalézt si do nově povlečených peřin, když jsou čerstvě vytažené ze skříně a téměř praskají pod dotekem těla. Navíc je bavlna výborně savá, což je velkou výhodou, protože během noci vypotíme až 1,5 litru potu.

Jenže právě ta savost může být i na překážku, především pokud máte od přírody mastné vlasy. Bavlněný polštář do sebe nasává kožní maz z pokožky hlavy, a tím ji nutí vytvářet stále další. Proto se ráno budíte s mastnou hlavou a musíte si mýt vlasy každý den.

Proti stárnutí pleti pomůžou nejen krémy

Polštář z hedvábí má jiné vlastnosti. Nevsakuje tak jako bavlna, což ocení nejen vaše pokožka hlavy, ale i pleť, kterou jste si na noc ošetřili drahými krémy a nestojíte o to, aby hned skončily vpité do polštáře. Hedvábné vlákno je jemnější, hlava po něm mnohem lépe klouže. Takže se ráno probudíte s méně zacuchanými vlasy, které vám nebudou elektrizovat kolem hlavy jak sluneční koruna. To ocení zejména lidé s dlouhou hřívou, kteří ji v noci mají rádi volně rozpuštěnou. Hedvábný polštář pomáhá vyhnout se přeleženým a polámaným vlasům.

Zdroj: Giphy

Krásnější vlasy ale nejsou jedinou výhodou. Drsnější struktura bavlny způsobuje při nočním převalování tváře po polštáři drobné trhlinky a otlaky pokožky, které urychlují proces tvorby mimických vrásek. S postupným věkem naše pleť ztrácí pružnost a broušení na bavlněném povlaku jí rozhodně nesvědčí. Neznamená to, že když se vyspíte v povlečení z nekvalitní bavlny, probudíte se ráno s tváří zestárlou o několik let. Ale pokud vezmeme v úvahu, kolik času spousta z nás večer věnuje aplikaci sér a krémů, aby stárnutí pokožky zastavila, a kolik hodin každý den s tváří položenou na polštáři strávíme, měli bychom materiál, z něhož je povlak polštáře vyroben, nejspíš začít brát také v úvahu.

Nejznámější trans Američanka Caitlyn Jenner kandiduje na post guvernérky. Proč Česko také potřebuje LGBT zástupce v parlamentu?3. 5. 2021

Drahý materiál pro společenskou smetánku

Pravé hedvábí se vyrábí ze zámotků bource morušového. Je to přírodní hypoalergenní materiál, v němž se nedaří roztočům ani plísním. Vyniká úžasnou jemností a lehkostí. Má schopnost v létě chladit a v zimě hřát. Hedvábné proteiny obsažené ve vláknech pohlcují vlhkost, ale nedrží ji v sobě tak jako bavlna. Díky prodyšnosti se tedy ve vláknech nezachycuje pot ani teplo. Tím, že se umí přizpůsobit teplotě vašeho těla, se z hedvábí stává naprosto dokonalý materiál pro ložní prádlo v horkých letních měsících. 

Jeho negativní vlastností je samozřejmě vysoká cena. Možná budete chtít nejdřív vyzkoušet jen polštář, protože hedvábné povlečení na celou postel přeci jen vyžaduje sáhnout hlouběji do peněženky. Ale nenechte se odradit cenovkou a nespokojte se nakonec jen s umělým saténem. Ten sice v ložnici taky vypadá dobře a taky příjemně klouže, ale jako syntetický materiál má úplně jiné vlastnosti. Jen po noci na hedvábí budete – stejně jako princezna z pohádky a hollywoodské celebrity – spokojeni nejen s tím, jak jste se sladce vyspali, ale i při pohledu do zrcadla ráno v koupelně.

Zdroj: Bohdana Rambousková