Zbavit se zubního kamene není snadné, existují ale osvědčené preventivní metody. Zvládne je každý v pohodlí své koupelny
Straight friendly
Zdroj: iStock

Zbavit se zubního kamene není snadné, existují ale osvědčené preventivní metody. Zvládne je každý v pohodlí své koupelny

Zubní plak je měkký lepkavý „film“, který se usazuje na vnější straně zubů a také podél linie dásní. Pokud je plak pravidelně odstraňován a člověk provádí správnou dentální hygienu, je zdravý chrup zaručen. V opačném případě se ale z plaku může stát tvrdá žlutohnědá hmota označovaná právě jako zubní kámen. Jak s ním efektivně zatočit, aniž by bylo nutné navštívit zubní hygienistku a riskovat zdraví zubů?
Mirka Dobešová Mirka Dobešová Autor
15. 6. 2021

Při každém jídle bakterie v ústech rozkládají sacharidy na kyselinu, která se mísí se zbytky potravin a slinami a ve výsledku vytváří plak. Na něm ještě nic tak špatného není, tedy za předpokladu pravidelného užití zubního kartáčku a také nitě. Ovšem zásah ve chvíli, kdy se plak přemění v zubní kámen, je již obtížnější (a nezřídka vyžaduje také odborníka). Špatná dentální hygiena přitom může být kromě škodlivého kamene příčinou zapáchajícího dechu a samozřejmě také vzniku kazů a zánětů dásní. Je tak vlastně v zájmu každého zamezit vzniku zubního kamene už v zárodku.

<Path> Každý dvacátý člověk má nadpočetné bradavky. Muži sice mají obvykle jen dvě, přesto je otázkou proč vlastněZdroj:

Na zubní plak a kámen se sodou, octem či pomerančem

Skvělým způsobem, jak efektivně zatočit s plakem, je čistění zubů pomocí sody bikarbony – ta totiž dokáže plak odstranit i bez poškození zubní skloviny. Jedlá soda díky vysokému pH zároveň chrání zuby před demineralizací, což je nežádoucí chemický proces, v jehož důsledku ve sklovině ubývá vápník. A jelikož má soda také antimikrobiální vlastnosti, vlastně i brání vzniku zubního kazu. K čištění zubů lze pak užít jak samotnou sodu, tak i směs vytvořenou rozmícháním trošky sody se solí v zubní pastě. Na trhu je ale možné sehnat i pasty, které jedlou sodu obsahují, a podle lékařských studií jsou tyto pasty pro zuby prospěšnější než pasty klasické.

Chuťově poměrně „výrazným“ způsobem, jak se zbavit zubního plaku a kamene, je také užívání bílého octa – resp. roztoku z něj jako ústní vody. V takové případě je třeba (důkladně) smíchat půl šálku vody, dvě lžičky bílého octa a půl čajové lžičky soli – roztok je vhodné užívat alespoň dvakrát denně k vypláchnutí úst. Jelikož bílý ocet má antibakteriální vlastnosti, podobně jako soda napomáhá při odstraňování zubního plaku i kamene, kyselina octová navíc podporuje i demineralizaci zubní skloviny.

Zrovna „fantastickým zážitkem“ není ani využití aloe vera (je totiž nahořklá), ovšem při zbavování se zubního kamene se jedná v podstatě o zázračnou surovinu. V tomto případě ale budete muset nejprve podniknout cestu do lékárny (bylinkárny) a pořídit gel z aloe vera, glycerin a citronový éterický olej (dále budete potřebovat ještě jedlou sodu). Všechny suroviny je třeba promíchat v šálku vody (1 lžička gelu z aloe vera, 4 lžičky glycerinu, 5 lžic jedlé sody a několik kapek citronového oleje). Směs je možné užívat denně k čištění zubů, po odstranění zubního kamene je vhodné „preventivní“ čištění cca jednou za tři až čtyři dny.

Zdroj: Giphy

Kromě čistění zubů sodou a výplachů úst bílým octem lze ale vyzkoušet i „zubní peeling“ pomocí pomerančové kúry. V tomto případě je postup docela snadný – stačí vzít kousek pomerančové slupky a třít jí (vnitřní částí) zuby po dobu pár minut. Následně je třeba ústa jen lehce vypláchnout vlažnou vodou. Docela příjemnou metodou je však (minimálně ve srovnání s těmi předchozími) také využití potravin bohatých na vitamín C, např. jahod a rajčat. Postačí smíchat jejich dužiny, nanést směs na zuby a nechat ji působit cca 5 minut a následně vypláchnout – a toto opakovat ideálně dvakrát týdně (dokud se výsledek nedostaví nebo dokud nebude po jahodové a rajčatové sezoně :-) ). A úplné lenochy by mohla potěšit i informace, že zubnímu zdraví a obecně odstraňování zubního plaku pomáhá také konzumace kořeněných jídel. Díky nim se totiž zvyšuje produkce slin, což přirozeně pomáhá k čištění zubů a dásní. Pokud tedy máte po ruce chilly papričky, rozhodně jimi nešetřete…   

Pomůže i ajurvéda

Skvělou metodou, jak si zajistit zdravý chrup, ale také obecnou „kondici“ dutinu ústní, je také kloktání kokosovým olejem, což je ostatně mnoha staletími osvědčená metoda užívaná již v rámci tradiční indické medicíny ajurvédy. Kokosový olej má totiž prokazatelné protizánětlivé a antioxidační vlastnosti a díky obsažené kyselině laurové působí také antimikrobiálně. Aby se ale dostavil kýžený účinek, je třeba kokosový ohřej lehce ohřát a převalovat jej v ústech ideálně po dobu 10-15 minut (množství cca na polévkovou lžíci). Důležité je také říci, že rozhodně není vhodné následně kokosový olej vyplivnout do umyvadla, jelikož by po čase mohl ucpat potrubí.

<Path> Riziko vzniku infarktu u mladých lidí rapidně roste. Jaké jsou příčiny a jak obtíže zavčas rozeznat?Zdroj:

A vzhledem k tomu, že tím nejpřitažlivějším doplňkem každého z nás je právě krásný a zářivý úsměv, zdravé a bělejší zuby jsou základem. Ačkoliv zuby svůj lesk ztrácí přirozeně, všechny popsané metody mohou rozhodně přispět k tomu, aby váš chrup byl jednoduše v lepší kondici. V případě zubního kamene je samozřejmě vhodnější zakročit spíše preventivně, jelikož jeho odstraňování v domácích podmínkách příliš uspokojivé výsledky nezaručí – a jako prevence poslouží i zubní pasty, které jsou pro boj se zubním kamenem určené. Naopak velmi populární pasty s černým uhlím příliš efekt nemají a podle výzkumu publikovaného v Journal of the American Dental Association ani zubům příliš neprospívají.  Každopádně v některých případech již poškození zubů (a jejich pokrytí zubním kamenem) může být natolik rozsáhlé, že nezbyde nic jiného než návštěva odborníka. Ani tehdy ale není nic ztraceno – ačkoliv i v tomto případě samozřejmě platí, že čím dříve začnete problém řešit, tím lépe. 

Populární
články

HIV+ diagnóza nemusí být překážkou pro zplození potomka "tradiční" cestou – ilustrační foto
LIDÉ

HIV pozitivní tatínek Jonáš (35): „Byli jsme překvapení, že můžeme mít normálně děti,“ přiznává. Nečekaná diagnóza mu v životě pomohla

Autor: Martin Lyko
Volně k použití kdykoliv a kdekoliv?
HOT!

„Volně k použití“ aneb nový sex-trend s prvky fetiše. Prý je vzrušující, ovšem balancuje na hraně znásilnění

Autor: Mirka Dobešová
Se surogátní matkou Chelsea to bylo pro Lukáše a Jakuba perfektní spojení, které si od začátku sedlo
LIDÉ

Dva tátové Jakub a Lukáš: Naše rodina je sice netradiční, pro nás je ale normální. Pro naše děti uděláme první poslední

Autor: Irena Piloušková
Pevný zadeček bez posilovny? Inspirujte se naším výběrem cviků, které lze provádět téměř všude, kde máte chvilku nazbyt
TĚLO & MYSL

Pevný zadeček bez posilovny? Inspirujte se naším výběrem cviků, které lze provádět téměř všude, kde máte chvilku nazbyt

Autor: Irena Piloušková
Je vzhled pokožky projevem stárnutí, nebo je to naopak?
TĚLO & MYSL

Vrásky, pigmentové skvrny či znaménka neodráží stárnutí. Pokožka naopak určuje naše zdraví. Lze si tak péčí o pleť prodloužit život?

Autor: Mirka Dobešová
Panoramatický vlak Bernina Express u ledovce Morteratsch. © Rhätische Bahn
Travel Trends 2023

Váháte, kam na pozdní letní dovolenou? Zde je několik důvodů, proč byste měli jet do Švýcarska

Autor: Michal Černý
Jan Gemrot má za sebou i spoustu charitativních aukcí. Nejraději má ale kolaboraci s Janem Černým, která vznikla za účelem podpory dětí postižených autismem
LIDÉ

Jan Gemrot: Malování je velmi osamělá činnost. Považuji to za formu meditace či modlitby

Autor: Rozálie Růžičková
Giorgia Meloni, italská premiérka a členka konzervativní strany Bratři Itálie
AKTUALITY

Italská vláda vede válku proti LGBT+ rodinám. Dopady nových nařízení jsou alarmující. Hrozí podobná situace také Česku?

Autor: Martin Lyko
Větší sexuální výdrž, lepší výkon a vyšší prožitek - to prý zaručí injakulace
HOT!

Nový sexuální trend: injakulace. Co byste o ní měli vědět a proč díky ní prožijete netušené potěšení?

Autor: Mirka Dobešová
Masturbace je příjemná a zdravá zároveň. Není důvod se za ni stydět
HOT!

Naučte se masturbovat: 5 rad, jak si místo rychlovky před spaním dopřát intenzivní orgasmický zážitek

Autor: Martin Lyko

E-Shop