Zbavit se zubního kamene není snadné, existují ale osvědčené preventivní metody. Zvládne je každý v pohodlí své koupelny

Zubní plak je měkký lepkavý „film“, který se usazuje na vnější straně zubů a také podél linie dásní. Pokud je plak pravidelně odstraňován a člověk provádí správnou dentální hygienu, je zdravý chrup zaručen. V opačném případě se ale z plaku může stát tvrdá žlutohnědá hmota označovaná právě jako zubní kámen. Jak s ním efektivně zatočit, aniž by bylo nutné navštívit zubní hygienistku a riskovat zdraví zubů?

Při každém jídle bakterie v ústech rozkládají sacharidy na kyselinu, která se mísí se zbytky potravin a slinami a ve výsledku vytváří plak. Na něm ještě nic tak špatného není, tedy za předpokladu pravidelného užití zubního kartáčku a také nitě. Ovšem zásah ve chvíli, kdy se plak přemění v zubní kámen, je již obtížnější (a nezřídka vyžaduje také odborníka). Špatná dentální hygiena přitom může být kromě škodlivého kamene příčinou zapáchajícího dechu a samozřejmě také vzniku kazů a zánětů dásní. Je tak vlastně v zájmu každého zamezit vzniku zubního kamene už v zárodku.

Kajmanské ostrovy zažily svůj první Pride3. 8. 2021

Na zubní plak a kámen se sodou, octem či pomerančem

Skvělým způsobem, jak efektivně zatočit s plakem, je čistění zubů pomocí sody bikarbony – ta totiž dokáže plak odstranit i bez poškození zubní skloviny. Jedlá soda díky vysokému pH zároveň chrání zuby před demineralizací, což je nežádoucí chemický proces, v jehož důsledku ve sklovině ubývá vápník. A jelikož má soda také antimikrobiální vlastnosti, vlastně i brání vzniku zubního kazu. K čištění zubů lze pak užít jak samotnou sodu, tak i směs vytvořenou rozmícháním trošky sody se solí v zubní pastě. Na trhu je ale možné sehnat i pasty, které jedlou sodu obsahují, a podle lékařských studií jsou tyto pasty pro zuby prospěšnější než pasty klasické.

Chuťově poměrně „výrazným“ způsobem, jak se zbavit zubního plaku a kamene, je také užívání bílého octa – resp. roztoku z něj jako ústní vody. V takové případě je třeba (důkladně) smíchat půl šálku vody, dvě lžičky bílého octa a půl čajové lžičky soli – roztok je vhodné užívat alespoň dvakrát denně k vypláchnutí úst. Jelikož bílý ocet má antibakteriální vlastnosti, podobně jako soda napomáhá při odstraňování zubního plaku i kamene, kyselina octová navíc podporuje i demineralizaci zubní skloviny.

Zrovna „fantastickým zážitkem“ není ani využití aloe vera (je totiž nahořklá), ovšem při zbavování se zubního kamene se jedná v podstatě o zázračnou surovinu. V tomto případě ale budete muset nejprve podniknout cestu do lékárny (bylinkárny) a pořídit gel z aloe vera, glycerin a citronový éterický olej (dále budete potřebovat ještě jedlou sodu). Všechny suroviny je třeba promíchat v šálku vody (1 lžička gelu z aloe vera, 4 lžičky glycerinu, 5 lžic jedlé sody a několik kapek citronového oleje). Směs je možné užívat denně k čištění zubů, po odstranění zubního kamene je vhodné „preventivní“ čištění cca jednou za tři až čtyři dny.

Zdroj: Giphy

Kromě čistění zubů sodou a výplachů úst bílým octem lze ale vyzkoušet i „zubní peeling“ pomocí pomerančové kúry. V tomto případě je postup docela snadný – stačí vzít kousek pomerančové slupky a třít jí (vnitřní částí) zuby po dobu pár minut. Následně je třeba ústa jen lehce vypláchnout vlažnou vodou. Docela příjemnou metodou je však (minimálně ve srovnání s těmi předchozími) také využití potravin bohatých na vitamín C, např. jahod a rajčat. Postačí smíchat jejich dužiny, nanést směs na zuby a nechat ji působit cca 5 minut a následně vypláchnout – a toto opakovat ideálně dvakrát týdně (dokud se výsledek nedostaví nebo dokud nebude po jahodové a rajčatové sezoně :-) ). A úplné lenochy by mohla potěšit i informace, že zubnímu zdraví a obecně odstraňování zubního plaku pomáhá také konzumace kořeněných jídel. Díky nim se totiž zvyšuje produkce slin, což přirozeně pomáhá k čištění zubů a dásní. Pokud tedy máte po ruce chilly papričky, rozhodně jimi nešetřete…   

Pomůže i ajurvéda

Skvělou metodou, jak si zajistit zdravý chrup, ale také obecnou „kondici“ dutinu ústní, je také kloktání kokosovým olejem, což je ostatně mnoha staletími osvědčená metoda užívaná již v rámci tradiční indické medicíny ajurvédy. Kokosový olej má totiž prokazatelné protizánětlivé a antioxidační vlastnosti a díky obsažené kyselině laurové působí také antimikrobiálně. Aby se ale dostavil kýžený účinek, je třeba kokosový ohřej lehce ohřát a převalovat jej v ústech ideálně po dobu 10-15 minut (množství cca na polévkovou lžíci). Důležité je také říci, že rozhodně není vhodné následně kokosový olej vyplivnout do umyvadla, jelikož by po čase mohl ucpat potrubí.

Mladého medika v Lotyšsku upálili, protože byl gay. Česko má nakročeno podobně, k nenávisti totiž přispívá i homofobní legislativa6. 5. 2021

A vzhledem k tomu, že tím nejpřitažlivějším doplňkem každého z nás je právě krásný a zářivý úsměv, zdravé a bělejší zuby jsou základem. Ačkoliv zuby svůj lesk ztrácí přirozeně, všechny popsané metody mohou rozhodně přispět k tomu, aby váš chrup byl jednoduše v lepší kondici. V případě zubního kamene je samozřejmě vhodnější zakročit spíše preventivně, jelikož jeho odstraňování v domácích podmínkách příliš uspokojivé výsledky nezaručí – a jako prevence poslouží i zubní pasty, které jsou pro boj se zubním kamenem určené. Naopak velmi populární pasty s černým uhlím příliš efekt nemají a podle výzkumu publikovaného v Journal of the American Dental Association ani zubům příliš neprospívají.  Každopádně v některých případech již poškození zubů (a jejich pokrytí zubním kamenem) může být natolik rozsáhlé, že nezbyde nic jiného než návštěva odborníka. Ani tehdy ale není nic ztraceno – ačkoliv i v tomto případě samozřejmě platí, že čím dříve začnete problém řešit, tím lépe.