Rappeři představují vlastní značky laků na nehty aneb mužům se otevírá nová možnost sebevyjádření

Spoustu kosmetických trendů udávají celebrity. Ten poslední pochází také od nich. Mužské hudební hvězdy uvádějí na kosmetický trh své značkové řady laků na nehty. Barevná manikúra, umělé nehty a kreativní nail art definitivně přestává být výsadou žen. Laky jsou tu konečně pro všechny, kdo má nehty, a červená už není holčičí barva, nýbrž unisex.

Dnešní muži míří do nehtových studií

Trendem loňského roku byly celebrity představující světu své kosmetické řady péče o pleť. Letos jsme se posunuli dál a módní trendy udávají muži s lahvičkami různobarevných laků na nehty.

Nalakované nehty u mužů však nejsou úplnou novinkou. V 70. letech je nosil David Bowie, vídali jsme je u staré generace rockerů typu Alice Coopera nebo Ozzyho Osbourna. Emo kapely je zařadily do svého běžného šatníku, před nimi i Curt Cobain. Obvykle to ale byla černá, často odřená barva na okousaných nehtech. Nyní přicházejí mladí zpěváci, kteří holdují lesklým lakům a dobře provedené manikúře.

Přes laky na nehty se prodávají i hudební alba

Americký rapper a herec Machine Gun Kelly aka MGK je proslulý svým nail artem. Jednou upoutá rudými nehty s písmeny B-A-D, příště je to černá lebka nakreslená na bílém podkladu, často volí metalické barvy. Dlouhé umělé nehty vypilované do špičky a nalakované na růžovo mu zjevně taky nejsou cizí. Laky na nehty dokonce využívá k propagaci svých hubeních alb. A na Instagramu existuje profil přímo zaměřený na fotky jeho rukou (a nehtů).

Se svým posledním albem Tickets to My Downfall vypustil do světa i limitovanou edici tří speciálních odstínů laku na nehty. Není tedy divu, že chystá uvedení své řady unisexových laků na nehty UN/DN. A MGK není jediný.

Ať si každý kluk nosí, co chce

Rapper Lil Yachty koncem května představil fanouškům své první laky na nehty Crete a během pár dní byly rozebrány. Sám si často dopřává na každém nehtu jiný nail art.

Vloni v prosinci podpořil středoškoláka z Texasu, kterému hrozilo vyloučení za to, že do školy přišel s nalakovanými nehty. Lil Yachty na to zareagoval zvoláním: „Proboha, za chvíli tady máme 2021, tak proč pořád udržujeme tyhle bariéry? Jestli někdo chce vyjádřit svou osobnost a nikoho jiného tím nepoškozuje, mělo by mu to být dovoleno!“ Sankce ve škole kvůli nalakovaným nehtům zní opravdu děsně. To je jako když za komunistického režimu posílaly učitelky holky v 8. třídě umýt se, když přišly do třídy namalované!

Do nehtové kosmetiky se ale nepouštějí jen mladé ročníky. Bývalý člen Backstreet Boys AJ McLean, který má v oblibě černý lak na nehty už od devadesátek, spustil vloni na podzim prodej vlastních laků značky Ava Dean Beauty – pojmenoval ji po své dceři, která je přesně ve věku, kdy si s kámoškama ráda zahraje na nehtové studio. V nabídce ovšem není jen černá, ale i různé veselé odstíny.

Chcete, aby vám to lépe myslelo? Pořiďte si domácího mazlíčka! Zvířata nepomáhají jen zahnat nudu nebo samotu8. 3. 2022

Další příležitost k genderové fluiditě pro muže

Dámská móda se už dávno liberalizovala. Ženy si mohou vybrat, zda nosit sukni či kalhoty, tenisky či lodičky, krátké přírodní nehty nebo dlouhé nalakované. Muže toto rozvolnění v masovém měřítku teprve čeká. Má už svoje první pionýry jako Harryho Stylese, který se bez perlového náhrdelníku a čerstvé manikúry snad ani neukáže venku, Jonathana Van Nesse z reality show Queer Eye a pár dalších rapperů.

Právě lak na nehty se stává další metou v rozvolňování genderových norem platných pro muže, i když ji zatím berou útokem především celebrity. Každopádně se laky na nehty přesouvají z dámských oddělení do unisex zóny a je na mužích, aby tuto možnost sebevyjádření uchopili rázně a s odvahou. Na druhou stranu – možná se nenechají nachytat. Podobně jako u nepohodlných lodiček, bolestivé depilace a otravného barvení vlasů přináší i lak na nehtech, který vyžaduje neustálou údržbu a péči, do života jen další nepohodlí. Třeba si ho muži do svého pohodlného světa módy masově nevpustí a chytře ho ponechají v doméně žen.

Zdroj: Bohdana Rambousková