Nos není jedinou cestou, kudy se může do těla dostat kyslík. Vědci testují dýchání zadkem, některé ryby ho ovládají
Straight friendly
Zdroj: iStock

Nos není jedinou cestou, kudy se může do těla dostat kyslík. Vědci testují dýchání zadkem, některé ryby ho ovládají

Ve škole jsme se učili, že ryby dýchají žábrami. Ale to je jen část pravdy. Někteří podvodní živočichové totiž umí dýchat i zadkem. Vědci se nyní snaží přijít na to, jak vstřebávání kyslíku přes střevní stěnu zajistit i u lidí. Pomohlo by to pacientům, kteří se kvůli selhávání plic dusí. Jak ukázala pandemie covidu, jsou chvíle, kdy se každá další možnost ventilace hodí.
Bohdana Rambousková Bohdana Rambousková Autor
29. 5. 2021

Dýchat lze nejen nosem, ale i střevy

Střeva obratlovců jsou protkána hustou sítí krevních cév, aby mohla vstřebávat strávenou potravu. To ale tedy znamená, že stejným způsobem by mohla do těla přivádět i kyslík. Takto „dýchat“ umí například sumýši neboli mořské okurky, sladkovodní mřenky a některé druhy sumců. Bohužel toto přijímání kyslíku střevní stěnou neovládá žádný obyvatel souše.

Doktor Takanori Takebe, odborný asistent v Dětské nemocnici v Cincinnati a profesor Tokijské lékařské a zubní univerzity, je ovšem přesvědčen, že s trochou asistence to půjde. V jeho očích není nic nemožné. Je totiž ředitelem pro komerční inovace v rámci Centra pro výzkum kmenových buněk a organoidů v cincinnatské nemocnici. Jeho tým už dokázal z kmenových buněk vypěstovat miniaturní, plně fungující a vzájemně propojená játra, slinivku a žlučové cesty.  

Naděje pro pacienty, jimž selhávají plíce

K dýchání zadkem vás nejspíš napadá spousta vtipů. Ale dr. Takebe se snaží pomoct s dýcháním zvířatům a později i lidem v podmínkách sníženého přísunu kyslíku. Ty můžou nastat při vážném zápalu plic, syndromu akutní dechové tísně a viděli jsme to taky při pandemii Covid-19. Ta ukázala, že nové možnosti umělé ventilace jsou v medicíně velmi potřeba.

Navíc díky nové metodě by pacienti nemuseli podstupovat nepříjemnou endotracheální intubaci (trubice v krku). Vědci ale musí nejdřív ověřit, zda je možné dostat do lidského těla jeho zadním otvorem dostatek kyslíku a zda ho budou schopni využít pacienti s různými typy selhání plic.  

<Path> Záhada popularity Tomia Okamury a SPD odhalena! Podle vědců z USA je důvodem spojitost mezi politickým vyznáním a sex-appealemZdroj:

Dýchání plynného kyslíku brání výstelka střev

Přijímání kyslíku přes řitní otvor není zcela novým nápadem. Lékařská věda tuto cestu vstupu kyslíku do těla studovala už v polovině minulého století, ale nepodařilo se najít způsob, jak nápad převést do praxe. Doktor Takebe ale přišel na důvod dosavadního neúspěchu: konečník savců má vrstvy sliznice, která prostoupení plynu zabraňuje. Proto střevní výstelku odstranil, aby kyslík mohl pronikat přímo do stěny střeva.

Výzkumníci uspali pokusné myši pomocí anestetik a sejmuli jim střevní sliznici. Následně jim omezili přísun kyslíku plícemi a zavedli jeho přívod v plynném skupenství do střev. Zjistili, že 75 % myší přežilo 50 minut v prostředí s nízkou hladinou kyslíku, v němž by jinak zemřely. Kontrolní skupina, která žádný kyslík skrz střeva nedostávala, přežila jen maximálně 11 minut.  

<Path> Sexem ku zdraví: Studie prokazují, že sex alespoň jednou týdně pozitivně ovlivňuje zdraví. Zde je pět důvodu, proč je zdravé mít sexZdroj:

Je libo klystýr s tekutinou bohatou na kyslík?

Pokud má dýchání zadním otvorem nahradit nepříjemnou intubaci skrz ústa do krku, bylo by potřeba zbavit se nutnosti seškrabávat sliznici ze střeva – to přeci jen zní dost bolestivě a u vážně nemocných pacientů není další trauma pro tělo žádoucí. Vědcům se to skutečně podařilo, když plynný kyslík nahradili perfluorovanými uhlovodíky. To jsou tekuté látky, které mají schopnost rozpouštět vysoké množství plynu. Proto se používají například v umělé krvi. Protože mohou nést opravdu vysoký objem kyslíku, a navíc tekutina tlačí na střevní výstelku, není už potřeba odstraňovat střevní sliznici.

Vědci tedy zavedli klystýr perfluorovaným uhlovodíkem plným kyslíku do uspaných myší a umístili je do prostoru s nízkou hladinou kyslíku. Tyto myši byly schopny chodit i v prostředí s pouhými 10 % kyslíku ve vzduchu a i do srdce jim došlo více kyslíku ve srovnání s těmi, které žádnou rektální pomoc s dýcháním nedostaly. Vědci proto test zopakovali na větších zvířatech – krysách a prasatech, a opět s úspěchem. Nyní doktor Takebe pro svůj experiment hledá lidské dobrovolníky, kteří by se nechali přidusit a do zadku strčit hadičku s tekutinou. Je otázka, jestli je najde.

Zdroj: Bohdana Rambousková

Populární
články

Koláč jako od babičky? Žádný problém
CESTOVÁNÍ

Jak přijmout stárnutí, ukazuje vídeňská kavárna. Pracují v ní jen seniorky, které pečou koláče „jako od babičky“. A z podniku je hit

Autor: Mirka Dobešová
V minulosti jednu postel sdílelo více lidí - i těch, co si byli cizí
LIDÉ

Postele plné cizích lidí byly dřív běžné a měly řadu výhod. Richard Lví srdce spával s Filipem II., královna Alžběta I. se služebnými

Autor: Mirka Dobešová
Kolik designů dokážeš smíchat, tolikrát jsi člověkem
Trendy & Styl 2024

Jaké jsou letos trendy bytového designu? Porovnali jsme nabídku čtyř velkých hráčů na trhu!

Autor: Michal Černý
Nemusíte mít bujnou kštici, abyte vypadali stylově
STYL

Jak vypadat dobře bez vlasů? Sexy look vám dodají nejen vousy, radí stylista. Důraz klade na siluetu a doplňky

Autor: Martin Lyko
Michal Novotný
AKTUALITY

„Chudák“ bílý heterosexuální muž Michal Novotný řekl svůj názor a dostal za to facku na sítích. Homofob přece není, když to sám říká

Autor: Martin Lyko
Měli by být generací, která je otevřená všemu, feminismus se ale mladým mužům nelíbí
LIDÉ

Feminismus přináší víc škody než užitku, tvrdí mladí muži. Být mužem je dle nich těžké. Progresivněji myslí i senioři, ukázal výzkum

Autor: Mirka Dobešová
Také jste někdy snili o tom, že se tu na všechno vykašlete a zmizíte v zahraničí? V čem vám může taková změna pomoci?
CESTOVÁNÍ

Také jste někdy snili o tom, že se tu na všechno vykašlete a zmizíte v zahraničí? V čem vám může taková změna pomoci?

Autor: Irena Piloušková
Misionářská poloha není jen pro heteráky
HOT!

Jak mají gayové sex? Povědomí, které mají heteráci, je přinejlepším zkreslené. Kdo si dovádění mezi muži vyzkoušel, zná rozdíl

Autor: Martin Lyko
LIDÉ

Pět nejúspěšnějších modelů dnešního Česka a Slovenska: Filipa Hrivňáka určitě znáte, Oliver Průcha může být novinkou

Autor: Rozálie Růžičková
Oko je okno nejen do duše, ale také do neřestných myšlenek
TĚLO & MYSL

Je možné poznat sexuální orientaci z očí? Vědce to napadlo před půl stoletím, teorii potvrdili ale až nedávno

Autor: Martin Lyko

E-Shop