
Obrazovky a roušky jsou příčinou syndromu suchých očí. Oči zarudlé a pálící i rozostřené vidění trápí stále více lidí
Onemocnění covid-19 způsobené novým typem koronaviru je z hlediska příznaků, ale také následných dopadů na organismus docela nevyzpytatelné. Naznačuje to již řada drobných výzkumů, které poukazují na to, že mnozí ti, kteří nemocí prošli, i po vyléčení trpí nespočtem nových obtíží. Ačkoliv je navíc covid-19 primárně onemocněním dýchacích cest, jehož hlavní příznaky čítají kašel a horečku, mnozí nakažení zaznamenali také řadu jiných problémů, a to včetně těch s očima – tedy jejich zarudnutí, pálení, ale také obtíže s viděním. Jenže právě tyto komplikace aktuálně postihují i řadu těch, kdo se covidem-19 vůbec nenakazili.
Obrazovky+roušky=suché oči
Ačkoliv zarudnutí, pálení a podrážděné oči jsou nezřídka považovány za příznak onemocnění covid-19, je tu prakticky tentýž problém, který s koronavirovou pandemií sice souvisí, přímo s nemocí covid-19 ale spojitost nemá. Stále více lidí se totiž potýká s očima suchýma a podrážděnýma. A vlastně není moc divu – čas, který v posledním více jak roce plném lockdownů a omezení trávíme před obrazovkami (televizními, počítačovými, ale i těmi mobilními) totiž významně vzrostl vzhledem k nemožnosti věnovat se jiným (restrikcemi zakázaným) aktivitám. „Když člověk sedí u počítače nebo upřeně sleduje obrazovku, mrká asi o polovinu méně, než by správně měl, což zvlhčení oka samozřejmě negativně ovlivňuje,“ vysvětluje oftalmoložka Collen Halfpenny. Podle prestižní Mayo Clinic jsou pak tzv. suché oči až příliš běžným problémem, který je způsoben tím, že tělo neprodukuje dostatek slz k tomu, aby oko zvlhčily. Důsledkem je pak mj. i zvýšená citlivost na světlo či únava očí. Ovšem kromě zvýšeného vystavení oka obrazovce může být důvodem problémů také nošení roušek…
Samozřejmě že suché oči nutně nemusí souviset jen s různými dopady pandemie na to, jak trávíme čas – produkce slz se totiž mj. snižuje s věkem. Na druhou stranu právě životní styl přispívá k tomu, že se suchýma očima se potýkají lidé stále mladší. „V klinické praxi se s těmito obtížemi u mých pacientů setkávám dříve a dříve – pacienti přitom suché oči vnímají jako problém stárnoucí populace nebo jako problém, který se týká těch s určitými rizikovými faktory. Ale není to tak. V dnešní době a s naším digitálním životním stylem se mnoho změnilo,“ shrnula tak oftalmoložka dr. Preeya K. Gupta. A podle její zkušenosti narůstá i počet lidí s různými dalšími doposud nezvyklými příznaky a vedle zarudnutí očí a jejich podráždění si stěžují např. i na rozmazané vidění.
Konkrétně v USA pak suchýma očima trpí již okolo 16 milionů lidí, ovšem se srovnatelnými obtížemi se samozřejmě potýká i řada lidí v Česku. „U počítače vzhledem k práci – jsem úředník – trávím běžně i osm hodin denně. Ani během pandemie to nebylo jinak, navíc jsem si práci začal nosit i domů. A když jsem zrovna nepracoval, tak protože stejně nebylo kam jít, jsem zase seděl právě u počítače nebo u televize. Od mládí nosím brýle a navíc trpím zvýšeným tlakem v očích, takže na únavu očí jsem obecně zvyklý. Zpočátku jsem tomu, že si oči neustále mnu, nevěnoval pozornost. Pak se ale jednou kolegyně vyděsila, jestli náhodou nemám horečku a nejsem covid-pozitivní, protože mám oči úplně rudé,“ popisuje tak Tomáš. Pozitivní sice nebyl, ale problémům s očima začal věnovat více pozornosti a nakonec skončil u lékaře. Výsledkem byla právě diagnóza syndromu suchých očí a recept na oční mast. Ta naštěstí (podobně jako kapky) dokáže problémy eliminovat – a je třeba také říci, že suchost očí nijak neovlivňuje zrak. Přesto je dle odborníků třeba věnovat souvisejícím obtížím pozornost. „Pokud se problémy s očima zhoršují a člověk začíná také špatně vidět, je rozhodně čas na návštěvu lékaře. Jelikož ale většina případů suchých očí nemůže nijak přímo zhoršit zrak, lidé mají tendenci tyto problémy zlehčovat. Oči přitom máme jen jedny a je tak namístě věnovat jim náležitou péči,“ dodává Craig See, specialista na onemocnění oční rohovky.
Zdroj: Giphy
Podle Collen Halfpenny však mohou být důvodem problémů s očima také zmiňované roušky. „Velmi záleží na tom, jak rouška či respirátor člověku sedí – množství vzduchu, když lidé mluví nebo jen dýchají, skrze masku uniká směrem vzhůru a míří k očím. To pak způsobuje rychlejší odpařování slz podobně jako třeba ventilace v autě,“ tvrdí s tím, že pokud je ochrana dýchacích cest příliš těsná, může zase stahovat dolní víčko, což narušuje správné mrkání a také produkci slz. Situaci pak ještě zhoršuje např. příliš teplý vzduch a také nošení kontaktních čoček.
A ačkoliv doposud nebyla shromážděna data, která by přesvědčivě dokázala, zda situaci právě lockdowny související s pandemií covid-19 zhoršily, podle Seea s narůstající délkou lockdownů nesporně lidé trávili většinu dne doslova „zíráním“ do smartphonů, na obrazovky počítačů apod. Suché oči se tak staly součástí běžné každodennosti. „Náš digitální životní styl hraje významnou roli ve výskytu tzv. suchých očí. Pokud ale někdo zjistí, že tímto problémem trpí, je náprava docela jednoduchá – stačí si dát pauzu,“ doplňuje Gupta s tím, že jen v případě, že jsou problémy závažnější, je nutné začít oči zvlhčovat „zvenčí“ – tedy právě mastmi či kapkami. Ty naštěstí pomáhají docela rychle a efektivně – což ale neznamená, že bychom očím neměli dopřát také náležitý odpočinek…