„Zákroků plastické chirurgie se není třeba bát. Omladí vás o deset let a obrovsky zvednou sebevědomí,“ říká MUDr. Dřevínková z kliniky LaserPlastic

Klienti soukromých klinik estetické medicíny se často snaží spoléhat na neinvazivní dermatologické metody a raději se vyhýbají plastické chirurgii. Když se pak pro operaci přeci jen rozhodnou, jsou obvykle překvapeni hladkým průběhem a skvělým výsledkem. Tím je podle MUDr. Evy Dřevínkové z pražské kliniky LaserPlastic nejen dokonalejší vzhled, ale především mnohem vyšší sebevědomí.

Na vaší klinice nabízíte celou škálu služeb od dermatologie po chirurgické zákroky. Ovlivnila nějak požadavky vašich klientů pandemie?

Doba covidová nahrává estetické medicíně i plastické chirurgii. Většina pacientů má nyní dostatek času, pracují z domova, nejezdí na služební cesty. Za současných podmínek mohou snadno skrýt řadu věcí, které později, až budou naplno zpět v pracovním procesu, už skrýt nepůjdou. V posledním roce proto přibylo především faceliftů – klienti chtějí vypadat skvěle, až odložíme roušky. Na kliniku nyní přicházejí i ti, kdo dřív měli problém najít si čas. Očekávají, že u nás dostanou co nejkratší termín, a diví se, že se nám teď čekací doby naopak ještě prodloužily.

Co přesně můžu očekávat od faceliftu?

Je to chirurgické vypnutí obličeje včetně krku. Záleží na věku pacientky nebo pacienta a na tom, jak má povislou kůži. Celou operaci děláme každému pacientovi na míru. Často je trápí povadlá kůže a tzv. „syslíky“ na obličeji, k tomu i hodně vrásčitý, povolený krk. Ten se dá faceliftem také krásně upravit. Pacienti bývají velmi spokojeni, efekt vydrží 10 až 15 let.

Kdy obvykle nastane čas tento zákrok podstoupit?

Ženy o něm začínají uvažovat od 45 let věku, muži od 50 let výše. Vždy jim velmi zvedne sebevědomí. Jizvy jsou minimální – před uchem v přirozené rýze a za boltcem, takže nejsou téměř vidět.

Plno pacientů se ale obává samotné operace i toho, že jim příliš změní vizáž. Často proto po nějakou dobu podstupují jen estetické dermatologické zákroky, tzn. neinvazivní procedury jako výplně, nitě. Aplikace liftingových nití, kterou také provádím, je takovým mezistupněm pro ty, kdo ještě nejsou připraveni na klasický chirurgický facelift. Efekt nití vydrží zhruba dva roky. 

Jaké další možnosti dnes mám, pokud chci, aby můj obličej vypadal mladší? Kolik let si tak můžu ubrat?

Operace horních a dolních víček velice prospěje všem pacientům. Lidé už tento zákrok nevnímají jako čistě estetickou péči o vzhled, ale i jako péči o zdraví. Zhruba čtvrtinu zájemců o tento zákrok tvoří muži. Opravdu k nám chodí z vlastní vůle, a ne proto, že je manželka donutila. Mám mezi pacienty manžela, který si nechal spadlá víčka odstranit jako první, a teprve po něm šla manželka, protože se zpočátku operace bála. V případě operace víček se jedná o operaci v lokálním umrtvení. Zákrok trvá asi hodinu, minimálně bolí, rychle se hojí a efekt vydrží až 10 let u horních víček, u dolních i 20 let. Člověk vypadá mladší a svěží, protože už nemá ten smutný, unavený výraz. Víčka vám na věku klidně uberou deset let.

Dalším zákrokem, který vás může omladit, je lifting obočí nebo čela. Pokud chcete dosáhnout oblíbeného efektu kočičích očí, můžete podstoupit přímo operaci horních víček, nebo jít právě cestou zvednutí obočí či čela invazivně nebo s použitím liftingových nití.

Leoš Mareš, Jan Cina, David Koller a další styloví muži, vás přišli přesvědčit, že nakupování za dokonalý vzhled stojí10. 9. 2021

Který zákrok je nejvyhledávanější?

Jsou to horní a dolní víčka. S váčky a kruhy pod očima k nám chodí i třicetiletí muži, kteří mají geneticky dané tzv. pytle pod očima. I když jsou dostatečně vyspaní, lidé se jich ptají, jestli jsou po flámu. Tito pacienti jsou pak nadšení z výsledku operace. U dolních víček zůstane jizvička dva až tři milimetry pod řasami, u horních víček je v ohybové rýze, takže není téměř viditelná.

Většina pacientů chce především přirozený vzhled – aby na nich nebyla operace hned na první pohled poznat. Ideální je stav, kdy se díky zákroku cítíte opět svěží a kolegové se vás zeptají, jestli náhodou nemáte nové brýle.  Přitom brýle máte pořád stejné, ale jste po operaci víček. Pro nás plastické chirurgy je nejlepší vizitka, když nikdo jasně nepozná, že pacient byl na operaci, ale on sám se cítí výborně a vypadá svěže.

Už jste zmínila strach z chirurgie. Má ho většina vašich pacientů, nebo se naopak lidé skalpelu a narkózy přestávají bát?

Naše pacientky často říkají, že sbíraly odvahu několik let, až uviděly kamarádku, která u nás zákrok podstoupila, a to je přesvědčilo. Výborně u nás funguje osobní doporučení.

Menší zákroky navíc provádíme jen v lokálním umrtvení. Dopředu všem vysvětlíme, jak bude celá věc probíhat, a pokud má někdo velký strach, dostane kousek tabletky na uklidnění. I když se všichni nejdřív hrozně bojí a říkají, že budou mít panickou ataku nebo že operaci nezvládnou, nikomu se to nakonec nestane. Nedávno jsem například operovala horní víčka pacientce a příjemně jsme si přitom spolu povídaly o tom, co doma, co děti a tak podobně. Pacientka byla překvapená, jak rychle byl zákrok hotový, a řekla mi: „Tak asi ještě přijdu i na dolní víčka, abychom si to dopověděly!“

Větší zákroky provádíme v analgosedaci, tzn. pacient je v určité polonarkóze. Dostává léky do žíly, zákrok vnímá, ale nic si z něj nepamatuje, nic ho nebolí, a ještě k tomu dostává inhalačně do nosu 100% kyslík. Takže na místě nejsou žádné obavy. Naopak si přitom pacientky příjemně odpočinou.

Velké operace prsou, břicha atd. se pak už samozřejmě musí provádět v celkové narkóze.  

Náročnějším zákrokem je operace gynekomastie – zvětšených prsů u mužů. Jak častý je to problém?

U gynekomastie se často neví, proč se objevuje. Její příčinou je zvýšení hladiny estrogenů. Mohou to být muži, kteří rádi chodí do fitness a užívají anabolické steroidy. Může ji přivodit i nadužívání marihuany. Bohužel to stejně nefunguje u žen, jim se prsa konzumací marihuany nezvětšují. Dále gynekomastii mohou způsobovat i některé léky dlouhodobě užívané při chronických onemocněních, např. psychofarmaka.

Pacient musí být před operací vyšetřen endokrinologicky, aby za jeho obtížemi nebyla jiná příčina, třeba nádor nebo onemocnění jater, varlat či štítné žlázy. Gynekomastie může být oboustranná nebo i jednostranná, kdy má muž zvětšený jen jeden prs. Jak se blíží léto, muži to začínají více řešit, protože se stydí jít na plovárnu. Jizvička po operaci je pak téměř neviditelná a je nutno dodržovat nošení speciálního elastického prádla po dobu dvou až tří měsíců. Pacientům tento zákrok velmi pomáhá zvednout sebevědomí.

Srpen je měsíc análního sexu – těchto pět věcí byste o něm měli vědět a pak se na to vrhnout11. 8. 2021

Tuto operaci ale hradí i pojišťovna. Proč se někteří muži rozhodnou jít raději na soukromou kliniku?

V soukromém sektoru se plno pacientů cítí lépe, dostávají osobitější přístup a větší anonymitu. Na soukromé klinice si navíc mohou vybrat termín operace, který jim vyhovuje. Ve veřejných nemocnicích bývá delší čekací doba, protože přednost mají pacienti s vážnějšími problémy, například ti s nádorovým onemocněním. Mnozí muži ale nechtějí tak dlouho čekat, když už se pro operaci gynekomastie rozhodli.

Navíc v nemocnici vám může být provedena pouze operace pravé gynekomastie, kterou hradí pojišťovna. Pokud má muž prsy z důvodu tloušťky zvětšené tukem, tzv. pseudogynekomastie, pojišťovna zákrok nezaplatí. To je pak případ pro liposukci, kterou lze podstoupit na soukromé klinice nebo i v nemocnici, ale za úhradu.

Na klinice LaserPlastic provádíte také abdominoplastiku. Je výsadou žen po těhotenství, nebo ji vyhledávají i muži?

Tento zákrok typicky volí ženy s rozestupem břišní stěny po těhotenství. Ale často ke mně přicházejí i muži, kteří u nás nejprve podstoupí laserovou liposukci u MUDr. Tománka, a pokud jim zůstane nadbytek kůže, já ho následně zkoriguji. Druhým typem pacienta jsou pak muži, kteří extrémně zhubnou třeba 60 kg a zůstane jim převis volné kůže. V tom případě se neřeší jen břicho, ale i prsy, paže, stehna. Tento zákrok je možný podstoupit i ve veřejných nemocnicích, protože ho hradí zdravotní pojišťovna.

Operace probíhá 1,5 až dvě hodiny a za dva týdny je jizva zahojená. Pacienti by měli nosit po operaci břišní pás a nenamáhat břišní stěnu. Muži mohou začít břicho posilovat až za dva měsíce. Ženy s rozestupem břišní stěny musejí vynechat fyzickou aktivitu čtvrt roku. Především na ženy má abdominoplastika úžasný efekt, protože díky ní přestanou vypadat jako v pátém měsíci těhotenství. Zákrok jim sice hradí zdravotní pojišťovna, ale řada žen se za tento problém stydí a nechce jít do nemocnice, kde budou muset ukazovat své břicho více lékařům.

V čem se liší přístup u vás na klinice oproti klasické nemocnici?

Sama pracuji na klinice LaserPlastic i na Klinice plastické chirurgie Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, znám tedy obě prostředí. Chirurgický zákrok v obou zařízeních probíhá stejně. Prostředí soukromé kliniky je ovšem jiné v tom, že se pacientům dostává osobnější péče. V LaserPlastic lidé často podstoupí více zákroků jak z estetické dermatologie, tak z plastické chirurgie a cítí se tam vždy dobře. Jsou spokojení, vyhovuje jim komplexnost péče. Rozdíl je také v počtu personálu, který je jiný v soukromé klinice a v nemocnicích. Anesteziolog je v LaserPlastic přítomen celou noc po operaci spolu se sestřičkou, starají se o 3–4 pacienty. V nemocnici bývá jedna až dvě sestry na celé oddělení.

Na soukromé klinice navíc pacienti leží jen jeden den po operaci, zatímco v nemocnici zůstávají čtyři až pět dní do doby, než jim vyndají drény. Já na klinice LaserPlastic často operuji ve čtvrtek, pacientka jde v pátek domů, někdy i s drénem, a v pondělí přijde na jeho vyndání. Pacientky jsou radši doma, ve svém domácím prostředí, které jim je příjemnější a lépe v něm prospívají. Samozřejmě jsou i lidé, kteří naopak volí raději nemocnici. Pokud jsou více rizikoví z hlediska přidružených onemocnění, i já jim doporučím podstoupit operaci raději v nemocnici, aby měli v dosahu i jednotku intenzivní péče v případě možných komplikací.

Není rozhodování mezi nemocnicí a soukromou klinikou především otázkou financí?

Cena na privátní klinice je samozřejmě vyšší, pacient si péči plně hradí. Finance ale bývají často až druhořadé, když se lidé skutečně rozhodnou zákrok podstoupit. Měla jsem i pacientku, která si na abdominoplastiku šetřila několik let. Byla krejčová a dlouhé roky si prý na sebe nemohla nic ušít, protože v oblasti břicha měla ohromný převis. To jsou ty chvíle, kdy plastickému chirurgovi jeho práce přinese opravdu radost. Vidí, že člověku pomohl a že to ze strany pacientky nebyla jen marnivost.

Zdroj: Bohdana Rambousková