Určoval módní trendy 70. let, pařil u Andyho Warhola a obklopoval se partičkou modelek. Pak přišel nekontrolovatelný pád. Kdo byl vlastně Halston?

Novou senzací Netflixu je od minulého pátku minisérie Halston, která představuje vzestup a pád amerického módního návrháře. Pětidílný seriál přináší báječný divácký zážitek díky skvělému Ewanu McGregorovi a plejádě kostýmů ze 70. let. Je škoda, pokud znáte Calvina, Ralpha, Donnu, ale o Halstonovi jste nikdy neslyšeli. Byl významnou módní ikonou, jež světu dala například košilové šaty, které se letos v létě zase nosí.

Z Iowy až do luxusních newyorských obchoďáků

I když dnes jeho jméno už často nezaznívá, Halston byl prostě a jednoduše nejdůležitějším módním návrhářem Ameriky. Zapsal ji na mapu světové haute cuture. Narodil se v roce 1932 v Iowě jako Roy Halston Frowick. Vystudoval Umělecký institut v Chicagu a jeho první kreativní práce byla v kloboučnické dílně. V roce 1957 se přestěhoval za velkými sny do New Yorku, kde se brzy stal hlavním kloboučníkem pro luxusní obchoďák Bergdorf Goodman na Páté avenue. Když klobouky vyšly z módy, Halston prorazil jako návrhář dámských oděvů a začal budovat vlastní impérium.

Od roku 1972 měl svou módní značku a její záběr postupně rozšířil i na pánskou módu, kožichy, koberce, kabelky, parfémy, kosmetiku, dokonce i ložní prádlo. Znal se s celebritami, které jeho modely rády nosily, a nechyběl na extravagantních parties ve Studiu 54 Andyho Warhola. Přes noc pařil a ráno už byl ve studiu, aby od začátku předělal celou vznikající kolekci. Žil na kokainu a vzrušení ze zajímavé doby, do níž se narodil. Stoupal vzhůru jak raketa, ale zároveň proslul i tím, že nevěděl, kdy skončit.

Během 80. let Halston přišel o kontrolu nad svým impériem a firma s jeho slavným jménem přešla na jiného majitele. Návrhář odmítl dál tvořit a výjimku dělal jen u šatů pro své blízké přítelkyně, zejména Lizu Minnelli. V roce 1988 zjistil, že má HIV. Přestěhoval se za rodinou do San Franciska, kde v roce 1990 zemřel ve věku pouhých 58 let.

Tohle je ikonický Halston

Halston dal Americe ikonický sportovní styl, který je prostý, pohodlný, a přitom zatraceně sexy. Svými střídmými liniemi zastínil příliš komplikovanou módu z Evropy a dal definitivní sbohem rozevlátým, neposlušným šedesátkám. Jak jednoduše popsat styl à la Halston? Uhlazený, elegantní, minimalistický a pracující s jemnými materiály jako hedvábí, šifon, kašmír. Odstranil všechny zbytečné ozdoby jako mašle, fiží a volánky. Vypasované šaty nahradil materiálem přirozeně se vlnícím kolem ženské postavy – byl to právě on, kdo zpopularizoval kaftany.

Zaujal svými košilovými šaty z umělého semiše, které představil v podzimní sezóně 1972 a které se staly opravdovou klasikou. Byl také první, kdo pro večerní šaty použil ramínka sepnutá za krkem a odhalující horní část zad. Stala se z toho disko klasika sedmdesátek.  

Řešením vysokých cen bydlení jsou mini domky. Alternativ je ale více, jak se žije ve stanu bez vody, v autobuse či jurtě?31. 8. 2021

Opravdové celebrity nosí Halstona

Tento módní návrhář věděl, jak důležité je, aby se v jeho modelech ukazovaly veřejně známé osobnosti. Vždyť začátek jeho úspěšné kariéry nevědomky odstartovala Jackie Kennedy, která si na prezidentskou inauguraci J. F. Kennedyho v roce 1961 vzala kulatý klobouček zvaný toka neboli kastrůlek právě od Halstona. Byl jí trochu menší a ve větrném poryvu si ho musela chytit rukou, aby jí neulítl. Její prsty nechaly v plsti důlek a i s ním se kastrůlek stal módní senzací. Dámy ho kupovaly jak šílené, většinou samozřejmě v podobě levných kopií, které měly právě i zmíněný důlek.

Do Halstonova jeho butiku chodila řada známých hvězd včetně Grety Garbo nebo Elizabeth Taylor. Jeho oblíbenou přítelkyní byla Liza Minnelli, s níž se seznámil v roce 1966. Podobně blízký vztah měl s Biankou Jagger, pro kterou v květnu 1977 uspořádal narozeninovou oslavu ve Studiu 54.

Na veřejnosti se rád obklopoval skupinou modelek oděných do jeho oděvů, jimž se říkalo Halstonetky. Objevovaly se v reklamách, na přehlídkách a často ho doprovázely do společnosti jako jeho múzy. Byla mezi nimi supermodelka Naomi Sims, Pat Cleveland, Anjelica Houston nebo Loulou de la Falaise. Dlužno říct, že Halston byl prvním, jehož modely běžně předváděly modelky různého etnického původu.

Domorodí obyvatelé protestovali před brazilským parlamentem proti otevírání jejich rezervací těžbě27. 8. 2021

Vizionář, který neviděl jen svůj pád

Halston předčil svoji dobu v mnoha ohledech. Například se snažil o něco, co bychom dnes nazvali moderním výrazem udržitelnost. Už tehdy chtěl vyrábět šaty, které něco vydrží. Kvalitní móda podle jeho přesvědčení měla sloužit roky, protože nikdo přece nechce každý rok obměňovat celý šatník. Jó, kdyby věděl…!

Měl ale buňky i na byznys. Chytře si pořídil licenci na své jméno, což mu vyneslo miliony (než své jméno ztratil). A taky se vrhnul do tvorby dostupnějších kolekcí ve spolupráci s obchodními řetězci. Dnes už jsme na to zvyklí, ale v roce 1982 bylo propojení velké značky a levného řetězce zcela revoluční… a taky kontroverzní. Miliardová smlouva s J. C. Penney na produkty v ceně do 200 dolarů způsobila, že se od Halstona začaly odklánět luxusní obchodní domy, které tento krok braly jako pošpinění image. Halston k tomu jen pokrčil rameny: „Vždycky jsem chtěl oblíkat celou Ameriku.“

Až si budete oblíkat košilové šaty, koženou bundu s třásněmi nebo kaftan s ruční batikou, vzpomeňte si na Halstona. Právě díky jemu máte dnes tyto kousky ve skříni.

Zdroj: Bohdana Rambousková