Zahoďte pinzety! Tvarované obočí je minulostí, současným trendem je střapaté křoví hrdě vyčesané nahoru

Kosmetické salony se konečně otevřely a po dlouhé době je potřeba zapracovat na svém vzhledu. Ale než se objednáte na trhání obočí, zadržte! Měli byste vědět o trendu pro nadcházející léto. Žádné přesně tvarované linky, žádné zbavování neposlušných chloupků. Začíná se hrdě nosit pořádná divočina. Nic netrhejte a začněte si pěstovat svého Brežněva.

Obočí je korunou tváře, nechte ji rozbujet

Naše obličeje budou letos v létě korunovat přerostlá, střapatá, nahoru vyčesaná obočí, která nejvíc ze všeho připomínají look Jany Plodkové coby zlé sudičky ve vánoční pohádce Hodinářův učeň. Tento trend je pro nás milosrdný po dlouhém lockdownu, z něhož vycházíme s odrosty ve vlasech, nepěstěnou pletí a přebujelým obočím, které se nám při domácí snaze o údržbu rozjelo do všech stran.

Podle kosmetických expertů se střapaté obočí hodí k pečlivému make-upu a vytváří zajímavý kontrast. Stejně jako když si ke společenským šatům obujete tenisky. No a pokud budeme i v létě nosit respirátory, jak epidemiologové varují, tak je to taky vlastně dobrá zpráva. Výrazné obočí dodá jinak zakryté tváři pořádný výraz.   

Místo pinzety to chce kartáč na obočí

Vlasová a make-up stylistka a influencerka Emma Chen, kterou na Instagramu sleduje přes 300 tisíc fanoušků a fanynek, už dávno zahodila pinzetu. Jemné tváře jejích modelek teď korunuje pořádně tlusté obočí vyčesané nahoru. Odpadá jí tak spousta práce s tím, aby modelkám symetricky vyrovnala tvar i tloušťku obou obočí, což je někdy nadlidský výkon. Jak říkají vizážisti, obočí nejsou dvojčata, ale sestry.

Divoké obočí naopak přímo staví na jedinečnosti každého oblouku a kreativně využívá každý jednotlivý chloupek včetně těch moc dlouhých nebo zkroucených, které by jindy šly nemilosrdně pryč. To je jistě dobrá zpráva pro řeckou influencerku Sophii Hadjipanteli, která se inspiruje mexickou malířkou Fridou Kahlo a své bujaré obočí si dokonce barví na černo, i když má světlé vlasy. Když si tu kštici nad očima ještě k tomu vyčeše nahoru, pro spoustu lidí už to přestává být snesitelné. Sophia má ovšem díky svému jedinečnému vzhledu 485 tisíc sledujících na Instagramu, takže je jí dost jedno, jestli se někomu nelíbí.

Jak si obočí pořádně rozdivočit?

Kulatý kartáček na druhém konci tužky na obočí je přesně to, co k vyčesání chloupků potřebujete. Obočí jím načešte směrem nahoru a oddělujte jednotlivé chloupky tak, aby vznikl co nejbujnější efekt. Pak je vše potřeba zafixovat gelem. Pokud v obočí vzniknou mezery, můžete dokreslit pár falešných čárek fixem. Vrhněte se do toho s odvahou. Pokud bude výsledek vypadat neuspořádaně, je to známka, že jste to dělali správně!

V Peci pod Sněžkou vyrostl architektonický skvost. Grand Hotel Hradec sází na top kvalitu a sepětí s přírodou28. 3. 2022

Aby křoví pořádně rostlo, je potřeba ho – stejně jako vlasy – vyživovat a udržovat správně hydratované. Dobře funguje obyčejná vazelína, a kdo se ošklíbne nad výrobkem z ropy, může sáhnout po kokosovém, olivovém nebo ricinovém oleji (ten je hodně vazký a nesteče vám snadno do očí, když to přeženete s dávkováním). Stačí na obočí nanést na noc. Samozřejmě lze také investovat do speciálních sér na podporu růstu obočí. 

Filmové hvězdy zavedly obočí tenké jak tykadlo motýla

Obočí vždy podléhalo módě, už od starověkého Egypta. V průběhu věků se barvilo, tvarovalo, odstraňovalo. Komerční zkrášlovací produkty na obočí se rozšířily ve 20. letech 20. století, kdy s rozmachem filmového průmyslu začaly udávat módní trendy hvězdy stříbrného plátna. Obočí se vytrhávalo do uzoučké linky, která se dokreslovala a prodlužovala do rovné čárky vedoucí až ke spánku. Pak se linka začala zakulacovat do pravidelného obloučku a ten se později stále více klenul do dramatického oblouku, který přišel ve 40. letech spolu s návratem k přirozenějšímu, silnějšímu obočí. To zůstalo v módě i po 50. léta, kdy si ženy dávaly záležet na ostrém zalomení obočí.

V sedmnácti letech zachránil rodičům vztah: Namísto slova „rozvod“ se nyní v rodině skloňuje slovo „gay“30. 5. 2022

Od hustých osmdesátek k instagramovému obočí

Šedesátky přišly se šíleným nápadem obočí zcela oholit nebo vytrhat a nakreslit si ho po svém. Komu z něj po té době něco zbylo, ten se v 70. letech mohl oddat naprosté volnosti přirozeného obočí. To nadále rostlo v 80. letech – vzpomeňte si na mladou Madonnu. V devadesátkách se vrátily ke slovu pinzety, vytrhaná obočí přežila i rok 2000. Na konci první dekády nového tisíciletí se do módy opět vrátila přirozenost v tloušťce i rovnějším tvaru, která zachází dokonce tak daleko, že stejně jako v 80. letech dovoluje i obočí srostlé nad kořenem nosu. Zatímco dřív bylo obočí kulisou dokreslující scénu, dnes se stává hlavním hrdinou celé tváře.

S příchodem sociálních médií vzniklo „instagramové obočí“, které vypadá nejlíp na selfíčku. Je výrazně dokreslené, pozvolna začíná u nosu a směrem ke špičce se ztmavuje. Na fotce sice vypadá výborně, ale člověk přeci jen musí žít i v reálném světě s přirozeným světlem, v němž styl Marfuša působí podivně. Ale to si příští generace budou nejspíš o letošním střapatém obočí říkat taky.

Zdroj: Bohdana Rambousková