„Moderní rovnátka nemusí být při úsměvu vidět. Lze je čistit elektrickým kartáčkem, líbat se s nimi i mít orální sex,“ říká ortodontistka Klára Šafránková

Mít rovné zuby v zářivém úsměvu je dnes snazší než kdykoli předtím. Rovnátka přestala být objemnou drátěnou konstrukcí budící posměch, dokonce už existují i v neviditelné variantě. Proto se pro ně rozhodují i dospělí, kteří potřebují bezchybný vzhled kvůli pracovní kariéře. Ortodontistka MUDr. Klára Šafránková z pražské zubní kliniky Dental Office říká, že u většiny pacientů se jí daří zuby srovnat do dvou let.

Neviditelná rovnátka jsou snem všech, kdo byli v dětství kvůli drátům v puse terčem posměchu. Může tuto novinku nosit každý, kdo potřebuje srovnat zuby?

Máme dva typy neviditelných rovnátek – fóliová Invisalign a fixní lingvální rovnátka Incognito, která jsou nalepená z vnitřní strany zubů, takže nejsou při úsměvu vidět. Pomocí těchto dvou systémů jsme schopni vyřešit téměř všechny vady. Není to léčba vhodná pro děti, jimž se zuby ještě mění, ale pro dospělé můžeme oba tyto typy rovnátek použít. 

Neviditelná rovnátka však mají i své nevýhody. Jednou z nich může být délka léčby. U komplikovaných vad by se tak musela nosit příliš dlouho, zatímco klasická fixní rovnátka problém vyřeší mnohem rychleji. Přeci jen i neviditelná rovnátka jsou otravná, takže je lepší mít to dřív za sebou a brzy se chlubit rovnými zuby.

Proč neviditelná rovnátka fungují pomaleji?

Co se týče fóliových rovnátek, tak například uzavření mezery po vytržení zubu s nimi může trvat delší dobu, protože toto rovnátko není schopno okolní zuby tak dobře chytit a posunout. Vnitřní fixní neviditelná rovnátka fungují stejně jako ta klasická, ale taky je tam doba trochu delší, protože mají jiný mechanismus posunu. 

Také když má pacient například retinovaný špičák – to znamená, že ho nemá zařazený v zubním oblouku, ale leží mu někde v kosti na patře – nejefektivnější bude nasadit klasická fixní rovnátka. 

Neviditelná rovnátka nehradí pojišťovna, takže někdo se z finančních důvodů rozhodne zůstat u klasických. Ale i v tom případě si může místo kovových zámečků zvolit nenápadné keramické…

Současná forma keramických zámečků funguje téměř stejně dobře jako kovové zámečky. Zde je to především na volbě pacienta. Já ale myslím, že je důležité se za rovnátka nestydět. Spíš se snažím své pacienty motivovat k tomu, aby mysleli na výsledek – budou mít hezké rovné zuby, a to stojí za to.

Dřív rovnátka nosily jen děti, teď je často vidíme na dospělých. Opravdu je možné i dospělé zuby srovnat?

Mechanismus posunu zubu funguje úplně stejně u dětí i dospělých. Jen dospělí mají nevýhodu, že už nerostou, a některé změny lze provést jen v období růstu. To se týká hlavně posunu dolní čelisti, což u dospělého pacienta už nejsme schopni 100% provést. Výsledek nemusí být dokonalý a může to vyžadovat spolupráci s čelistním chirurgem. Což už je větší zásah.

Zlepšení vztahu se sebou samým je základem pro jakýkoliv úspěch, myslí si neurotrenér Jan Vinkler27. 7. 2022

Zdá se, že dnes jsou lidé pod velkým tlakem mít rovné a vybělené zuby…

Je to tak. Já toho nejsem velký zastánce. Mám ráda, když se ctí přirozenost a nedělá se šablonovitě jeden úsměv jako druhý. Přijde mi, že se tím ubírá člověku na osobitosti. Snažím se vždy ctít to,

že zuby mají patřit k danému obličeji, a zachovávám určité původní prvky. Nechci dělat protézové úsměvy.

Takže si můžu říct, jaký tvar úsměvu chci mít, a vy mi ho tak srovnáte?

To úplně ne. Ale dá se pracovat třeba na šířce zubního oblouku. Ta hodně ovlivňuje to, jak zuby ukazujete v úsměvu. Třeba v Americe je populární, když zuby vyplňují celý úsměv a nemáte mezeru mezi zuby a tváří. Vypadá to úplně jako protéza. 

Co je ještě součástí osobitosti a co už je problém a mělo by se srovnat?

Když ke mně někdo přijde jen s malou vadou, ale je z ní nešťastný a nechce se usmívat, tak se do léčby pustím. Protože pokud má někdo komplex z toho, co má v puse, určitě na tom musíme zapracovat. Snažím se nejdřív zjistit, jaké mají pacienti očekávání. Pak jim řeknu, jestli jsem vůbec schopná to vylepšit. Lidé často řeší zuby jako zástupný problém – myslí si, že když se otočí jeden zub, vše se vyřeší. Ale tak to nefunguje.

 

Za jak dlouho budu mít díky rovnátkům krásné rovné zuby?

To záleží vada od vady. Ale snažíme se, aby to vždy byly maximálně dva roky. Některé případy jsou ovšem složitější, někomu se obecně zuby hýbají pomaleji. Když jde o menší vady, například drobné stěsnání, může to být otázka pár měsíců. 

Všechny vaše oblíbené herečky jsou muži, ale Arnold Schwarzenegger je žena: svět konspirací zachvátil fenomén transvestigace11. 8. 2022

Mohou se mi pak zuby znovu zkřivit?

Ano, a docela rychle. Proto děláme tzv. retenční zařízení. Je to například fixní retainer, což je drátek, který se lepí z vnitřní strany na dolní řezáky od špičáku po špičák. Ten drží vyrovnání dolních řezáků a zůstane tam ideálně navždy. Výsledek je nutné stabilizovat i pomocí snímacích aparátů. Sundavací rovnátka ovšem nejsou na pořád a nasazují se jen na spaní. Většinou se nosí maximálně dva roky s tím, že druhý rok už se nošení vynechává.

Jak se s dnešními rovnátky žije?

U fixních rovnátek může dojít v první fázi ke komplikaci – uvolní se zámeček nebo někde začne píchat drátek. To je sice nepříjemné, ale stává se to, dokud (jen dosud) si pacienti nezvyknou s rovnátky fungovat, jinak kousat atp. U fóliových rovnátek takové komplikace nebývají, maximálně může upadnout nějaký attachement, což je knoflíček z pryskyřice na zubu. Největším problémem bývá vždy čistění. Hlavně u fixních rovnátek je potřeba tomu dát hodně času, pravidelně navštěvovat dentální hygienu. 

Můžu s rovnátky používat elektrický kartáček na zuby?

Dá se používat, ale i k němu budete potřebovat doplňující kartáčky jako mezizubní a jednosvazkový. Rychleji se bude opotřebovávat hlavice elektrického kartáčku, protože štětičky se dotýkají ostrých částí rovnátek. Zámečky to určitě nepoškodí, protože sonické kartáčky se jen zlehka dotýkají zubů. Rotační kartáčky nejsou tak vhodné, protože jimi můžete do zámečků strčit. Ale když jste šikovní, tak i nimi se to dá zvládnout. 

Dá se s rovnátky líbat? 

Líbat se dá se všemi typy rovnátek. Je to jen otázka zvyku. Rovnátka vášni meze nekladou. 

A co rovnátka a orální sex?

Nikdo si zatím nestěžoval. U foliových rovnátek jsem dokonce slyšela i chválu, že je s nimi lepší.

Zdroj: Bohdana Rambousková