Prospívá očím a pomůže vám zhubnout. Ranní procházka před snídaní je nejlepší způsob, jak začít den
Straight friendly
Zdroj: iStock

Prospívá očím a pomůže vám zhubnout. Ranní procházka před snídaní je nejlepší způsob, jak začít den

Držíme zdravý jídelníček, účastníme se různých typů tréninků i meditací, polykáme vitamíny a minerály. To vše ve snaze udržet se fit fyzicky i duševně. Chce to sebekázeň a taky to občas leze do peněz. Přitom jsme zapomněli, jak prospěšná je pro lidské tělo obyčejná chůze. Nejen proto, že spaluje kalorie, ale i proto, že snižuje stres a prospívá očím. Zkuste po probuzení místo hrnku kávy nazout boty a vyrazit na ranní procházku.
Bohdana Rambousková Bohdana Rambousková Autor
1. 5. 2021

Objevte kouzlo probouzejícího se dne

Žádné výmluvy, procházka není to stejné jako běh. Nemusíte si předtím dát vyváženou předtréninkovou snídani ani se na začátku rozehřívat cvičením. Stačí prostě nazout tenisky a vyrazit. Pejskaři potvrdí, že ráno je svět pěkný a sledovat probouzející se den vám zvedne náladu.

Člověka, který psa nemá, samozřejmě nenapadne vklouznout z pyžama rovnou do sportovního a vyjít se jen tak courat po venku. Raději ukořistí pár minut spánku navíc, pak si dá při ranních zprávách rychlou snídani a spěchá autem nebo MHD do práce. Podívejte, o co všechno tím ale přichází.

Nalačno se hubne líp

Pokud vyrazíte na procházku hned po probuzení, věnujete se tělesné aktivitě na lačno. Jste několik hodin po posledním jídle a vaše tělo ho od té doby stihlo plně strávit. Studie potvrzují, že při aerobním cvičení (kdy se vašim svalům dostává dostatek kyslíku) prováděném na lačno probíhá vyšší oxidace tuků než při cvičení v nasyceném stavu. Tělo tedy při procházce před snídaní lépe spaluje uložený tuk. Chůze je lehká aktivita, takže ji v pohodě zvládnete i bez energie z jídla.

Navíc na lačno máte nízkou hladinu inzulínu, což je opět ve prospěch spalování tuků. Kdyby byla naopak vysoká, tělo by spotřebovávalo více cukrů a méně tuků. Pravidelná ranní procházka povede nejen ke zhubnutí, ale zároveň naučí tělo spalovat tuk při cvičení s nízkou intenzitou.

Procházka prospívá i očím

Tento přínos procházení se venku vás možná nikdy nenapadl: pohyb ve venkovním prostředí je zdravý pro oči, protože se můžete zadívat do dálky a výšky a protáhnout si oči ztuhlé od zírání do počítače. Oční svaly vám totiž při dlouhém koukání do monitoru tuhnou úplně stejně jako klouby při sezení.

Oční lékaři proto doporučují pořádně se kolem sebe při procházce dívat. Pohlédnout do krajiny, prohlédnout si koruny stromů nad hlavou – to jsou přesně obrácené pohyby oproti těm, které děláme u počítače. Koukáním do všech stran se zbavíme unavených očí, které pálí nebo slzí a především nás tím strašně rozčilují.

Zdroj: Giphy

Pohybující se krajina uklidňuje mozek

Při pohybu lidské oko ve svém zorném poli vnímá zdánlivý pohyb pevných objektů, které míjí. Jdeme-li vpřed, stromy, keře nebo domy mizí směrem dozadu. Neurobiolog Andrew Huberman tvrdí, že tento optický tok dokáže tlumit stres. Vy se aktivně pohybujete prostorem, ale váš mozek přechází do stavu relaxace, protože se mu vypínají obvody zaměřené na detekci hrozeb.

Optický tok je pravý opak toho, jak většinou trávíme den – při práci na počítači se oči nehýbou. Obraz, který vidíme, je 2D a nehybný v prostoru. 

<Path> Prospívá očím a pomůže vám zhubnout. Ranní procházka před snídaní je nejlepší způsob, jak začít denZdroj: Bohdana Rambousková

Díky ranní procházce se vám bude líp usínat

Procházkou za rozbřesku si taky můžete zlepšit šance na rychlé a hluboké usnutí večer. Ranní paprsky slunce pomáhají vyladit náš cirkadiánní rytmus, tedy to, jak naše tělo vnímá části dne a ví, kdy má být aktivní a kdy se přepnout do klidu.

Za usínání zodpovídá hormon melatonin. Pokud jsme přes den na slunci, mozek začne melatonin uvolňovat dříve. Sice večer zaspíme konec filmu, ale zato se krásně vyspíme. V dnešní době je samozřejmě těžké strávit větší počet hodin ze dne venku, ale i jedna procházka už udělá rozdíl. Navíc již zmíněný neurobiolog Andrew Huberman tvrdí, že vystavení se rannímu slunci zlepšuje náladu. Ráno sluneční světlo rovnoměrně obsahuje všechny vlnové délky. Nastartuje naši aktivitu po klidové noční fázi. Naopak v noci není světlo rozhodně žádoucí a především mezi 23. a 4. hodinou přímo aktivuje oběhy, které způsobují depresi, a má vliv na vznik zdravotních problémů.

<Path> Vtipné VIDEO: Jak vstávají muži vs ženy. Rozhodně se v něm uvidíte aneb ráno jak má být! A jako bonus několik rad, jak ráno vyskočit z posteleZdroj:

Dnes ne, všechno mě bolí

Pokud se chcete z ranní procházky vyvléct, protože jste to včera přehnali s tréninkem nebo fyzickou prací a bolí vás celé tělo, neuspějete. Je to naopak přesně ta chvíle, kdy byste se měli do chůze dát s plnou chutí. Lehká aktivita vám od bolesti totiž uleví.

Při tzv. opožděné svalové bolestivosti dochází k mikrotraumatům svalových vláken, projevuje se bolestí, ztuhlostí nebo i otoky svalů. Obvykle nastoupí den až dva po zátěži a pak postupně zmizí. Nejlepším lékem na bolavé tělo je právě další svalová aktivita. Ta zvýší průtok okysličené krve do znavených svalů, které se tak snáze zregenerují, a naopak odplaví látky zodpovědné za bolest. Takže žádné výmluvy, připravte tenisky a zítra se běžte podívat, jak vypadá svět venku před snídaní.

Zdroj: Bohdana Rambousková

Populární
články

„Když vidíš úsměv dětí, dostává vše úplně jiný rozměr," říká Michal. S partnerem Vladimírem vychovávají dva synky a dcerku
Family

„Když vidíš úsměv dětí, dostává vše úplně jiný rozměr," říká Michal. S partnerem Vladimírem vychovávají dva synky a dcerku

Autor: Jan Witek Witek
Pepovi je 37, že je HIV pozitivní zjistil asi před 4 lety
World AIDS day

„Není to pro mě nemoc, ale vir,“ říká o své HIV pozitivitě 37letý Pepa. Rodině řekl i o drogách, HIV status ale přesto tají

Autor: Martin Lyko
Ne každé dítě v sobě objeví zrovna zálibu v šicích strojích...
LIDÉ

Je mu 7 let a už šije outfity pro Sharon Stone. Malý návrhář Max bere svět módy útokem a chce být novým Guccim

Autor: Mirka Dobešová
Díky kouzlům se Martin s Milanem podívali i na zámek Hluboká
Living 2/23

Bydlení Martina a Milana ve stylu maximalismu: „Nejde nám o trendy, ale o to, aby se nám tu dobře žilo.“

Autor: Ondřej Josef Kubáček
„Tak malé dítě si naštěstí neuvědomuje, s jakou diagnózou se narodilo a co je to za průšvih,“ říká Nikol, která si prošla peklem
TĚLO & MYSL

„Tak malé dítě si naštěstí neuvědomuje, s jakou diagnózou se narodilo a co je to za průšvih,“ říká Nikol, která si prošla peklem

Autor: Irena Piloušková
První polibky, sex i rozchody, v teplé mapě světa najdete vše
LIDÉ

„Teplá Google mapa“ ukazuje, kde a jaká dobrodružství se stejným pohlavím Češi zažili. Nejvíc překvapí intimita

Autor: Martin Lyko
Oloupal by vám partner pomeranč? Pak máte nakročeno k dlouhému a šťastnému vztahu
LIDÉ

TikTokem se šíří „teorie pomerančové kůry“. Jestli chcete vztah, který vydrží, pak by vám měl partner oloupat pomeranč

Autor: Martin Lyko
Větší sexuální výdrž, lepší výkon a vyšší prožitek - to prý zaručí injakulace
HOT!

Nový sexuální trend: injakulace. Co byste o ní měli vědět a proč díky ní prožijete netušené potěšení?

Autor: Mirka Dobešová
Napadená muž nebyl gay. Duhovou vlajku měl, protože je „ally“ čili podporovatel LGBT+ lidí
AKTUALITY

Zmlácení muže s duhovou vlajkou v Budějovicích policie šetří jako výtržnictví. Podle právničky je v Česku nedostatečná legislativa

Autor: Martin Lyko
Med má antivirové účinky
ZDRAVÍ

Bojujete s rýmou nebo nachlazením? Tyto potraviny vás zaručeně postaví na nohy

Autor: Rozálie Růžičková

E-Shop