Prospívá očím a pomůže vám zhubnout. Ranní procházka před snídaní je nejlepší způsob, jak začít den
Straight friendly
Zdroj: iStock

Prospívá očím a pomůže vám zhubnout. Ranní procházka před snídaní je nejlepší způsob, jak začít den

Držíme zdravý jídelníček, účastníme se různých typů tréninků i meditací, polykáme vitamíny a minerály. To vše ve snaze udržet se fit fyzicky i duševně. Chce to sebekázeň a taky to občas leze do peněz. Přitom jsme zapomněli, jak prospěšná je pro lidské tělo obyčejná chůze. Nejen proto, že spaluje kalorie, ale i proto, že snižuje stres a prospívá očím. Zkuste po probuzení místo hrnku kávy nazout boty a vyrazit na ranní procházku.
Bohdana Rambousková Bohdana Rambousková Autor
1. 5. 2021

Objevte kouzlo probouzejícího se dne

Žádné výmluvy, procházka není to stejné jako běh. Nemusíte si předtím dát vyváženou předtréninkovou snídani ani se na začátku rozehřívat cvičením. Stačí prostě nazout tenisky a vyrazit. Pejskaři potvrdí, že ráno je svět pěkný a sledovat probouzející se den vám zvedne náladu.

Člověka, který psa nemá, samozřejmě nenapadne vklouznout z pyžama rovnou do sportovního a vyjít se jen tak courat po venku. Raději ukořistí pár minut spánku navíc, pak si dá při ranních zprávách rychlou snídani a spěchá autem nebo MHD do práce. Podívejte, o co všechno tím ale přichází.

Nalačno se hubne líp

Pokud vyrazíte na procházku hned po probuzení, věnujete se tělesné aktivitě na lačno. Jste několik hodin po posledním jídle a vaše tělo ho od té doby stihlo plně strávit. Studie potvrzují, že při aerobním cvičení (kdy se vašim svalům dostává dostatek kyslíku) prováděném na lačno probíhá vyšší oxidace tuků než při cvičení v nasyceném stavu. Tělo tedy při procházce před snídaní lépe spaluje uložený tuk. Chůze je lehká aktivita, takže ji v pohodě zvládnete i bez energie z jídla.

Navíc na lačno máte nízkou hladinu inzulínu, což je opět ve prospěch spalování tuků. Kdyby byla naopak vysoká, tělo by spotřebovávalo více cukrů a méně tuků. Pravidelná ranní procházka povede nejen ke zhubnutí, ale zároveň naučí tělo spalovat tuk při cvičení s nízkou intenzitou.

Procházka prospívá i očím

Tento přínos procházení se venku vás možná nikdy nenapadl: pohyb ve venkovním prostředí je zdravý pro oči, protože se můžete zadívat do dálky a výšky a protáhnout si oči ztuhlé od zírání do počítače. Oční svaly vám totiž při dlouhém koukání do monitoru tuhnou úplně stejně jako klouby při sezení.

Oční lékaři proto doporučují pořádně se kolem sebe při procházce dívat. Pohlédnout do krajiny, prohlédnout si koruny stromů nad hlavou – to jsou přesně obrácené pohyby oproti těm, které děláme u počítače. Koukáním do všech stran se zbavíme unavených očí, které pálí nebo slzí a především nás tím strašně rozčilují.

Zdroj: Giphy

Pohybující se krajina uklidňuje mozek

Při pohybu lidské oko ve svém zorném poli vnímá zdánlivý pohyb pevných objektů, které míjí. Jdeme-li vpřed, stromy, keře nebo domy mizí směrem dozadu. Neurobiolog Andrew Huberman tvrdí, že tento optický tok dokáže tlumit stres. Vy se aktivně pohybujete prostorem, ale váš mozek přechází do stavu relaxace, protože se mu vypínají obvody zaměřené na detekci hrozeb.

Optický tok je pravý opak toho, jak většinou trávíme den – při práci na počítači se oči nehýbou. Obraz, který vidíme, je 2D a nehybný v prostoru. 

<Path> Deset nejběžnějších psychogenních bolestí: Trápí vás tělo, ale nemůžete najít důvod? Zapátrejte v našem seznamu možných příčinZdroj: patient.info, verywellmind.com, my.clevelandclinic.org, hoffstettercounseling.com

Díky ranní procházce se vám bude líp usínat

Procházkou za rozbřesku si taky můžete zlepšit šance na rychlé a hluboké usnutí večer. Ranní paprsky slunce pomáhají vyladit náš cirkadiánní rytmus, tedy to, jak naše tělo vnímá části dne a ví, kdy má být aktivní a kdy se přepnout do klidu.

Za usínání zodpovídá hormon melatonin. Pokud jsme přes den na slunci, mozek začne melatonin uvolňovat dříve. Sice večer zaspíme konec filmu, ale zato se krásně vyspíme. V dnešní době je samozřejmě těžké strávit větší počet hodin ze dne venku, ale i jedna procházka už udělá rozdíl. Navíc již zmíněný neurobiolog Andrew Huberman tvrdí, že vystavení se rannímu slunci zlepšuje náladu. Ráno sluneční světlo rovnoměrně obsahuje všechny vlnové délky. Nastartuje naši aktivitu po klidové noční fázi. Naopak v noci není světlo rozhodně žádoucí a především mezi 23. a 4. hodinou přímo aktivuje oběhy, které způsobují depresi, a má vliv na vznik zdravotních problémů.

<Path> Vstaňte v nelidskou hodinu a skočte do ledové vody. Nové hnutí spojuje lidi toužící po úspěchu. Jaká je ale realita „ranních ptáčat“?Zdroj: independent.co.uk, theguardian.com, insider.com

Dnes ne, všechno mě bolí

Pokud se chcete z ranní procházky vyvléct, protože jste to včera přehnali s tréninkem nebo fyzickou prací a bolí vás celé tělo, neuspějete. Je to naopak přesně ta chvíle, kdy byste se měli do chůze dát s plnou chutí. Lehká aktivita vám od bolesti totiž uleví.

Při tzv. opožděné svalové bolestivosti dochází k mikrotraumatům svalových vláken, projevuje se bolestí, ztuhlostí nebo i otoky svalů. Obvykle nastoupí den až dva po zátěži a pak postupně zmizí. Nejlepším lékem na bolavé tělo je právě další svalová aktivita. Ta zvýší průtok okysličené krve do znavených svalů, které se tak snáze zregenerují, a naopak odplaví látky zodpovědné za bolest. Takže žádné výmluvy, připravte tenisky a zítra se běžte podívat, jak vypadá svět venku před snídaní.

Zdroj: Bohdana Rambousková

Populární
články

Helena Valtrová se do vedení hotelu Emblem dostala nezvykle klikatou cestou. Vystudovala práva na prestižní univerzitě ve Velké Británii, několik let působila na ministerstvu životního prostředí, kde měla na starosti evropské dotace. Její život ale postupně nasměroval do hotelnictví – a dnes je už téměř patnáct let ředitelkou nezávislého butikového hotelu v centru Prahy. Emblem pomáhala otevírat v roce 2013 a od té doby stojí za jeho vizí i každodenním chodem. Její přístup je postavený na důvěře, empatii, osobním kontaktu a důrazu na detail. V rozhovoru otevřeně mluví o tom, jak těžké je skloubit vedení rodinné značky s mateřstvím, i o tom, proč luxus už dávno není o pozlátku, ale o lidech.
LIDÉ

„Luxus už není jen o posteli a mramoru. Host chce zážitek,“ říká Helena Valtrová, která řídí jeden z nejstylovějších hotelů v Praze

Autor: Šimon Hauser
Volvo XC90 okouzlí stejně jako známý most
STYL

S Volvem XC90 přes ikonický most Öresund aneb Severská preciznost v praxi, bezpečí pro každého a malé nahlédnutí „za oponu“

Autor: Mirka Dobešová
Rodičovství zůstává pro mnohé naplněním života. Pro jiné ale není tou správnou cestou – a to je v pořádku.
TRENDY

„Když vidím, kam se svět řítí, připadá mi nefér přivádět na něj další bytost.“ Stále více lidí se rozhoduje pro život bez dětí i kvůli klimatické úzkosti

Autor: Šimon Hauser
Tomáš Rajchl ve své denní rutině nezačíná meetingy, ale meditací. „Vstávám v pět, cvičím, držím půsty. Ta struktura mi dává klid i energii tvořit.“
LIDÉ

„Každé pondělí nejím. A večer už většinou nezvedám telefon.“ Tomáš Rajchl o vnitřní hygieně a balancu mezi světem a sebou

Autor: Šimon Hauser
Emocionální blízkost, která vzniká mimo tradiční vztahové rámce, často skrze digitální komunikaci.
TRENDY

Zamilovaní, ale bez vztahu. Proč Gen Z častěji volí situationship než partnerství?

Autor: Šimon Hauser
Před sídlem Evropské komise v Bruselu.
LIDÉ

„Dezinformace není názor. Je to nástroj, jak ničit důvěru v demokracii.“ Queer aktivista varuje před novou vlnou nenávisti řízenou AI

Autor: Šimon Hauser
Víra a identita se nemusí vylučovat – místo v lavici je pro každého.
LIVING

Co Bible opravdu říká o homosexualitě? Méně, než by si homofobové přáli

Autor: Šimon Hauser
Evropská a maďarská vlajka vedle sebe jako symbol propojení a evropské solidarity s LGBTQ komunitou v Maďarsku.
AKTUALITY

Rekordní mezinárodní podpora. Na Budapest Pride přijedou zástupci Evropské komise i OSN

Autor: Šimon Hauser
Polyamorní vztah může tvořit více než dvě osoby. Pro mnohé jde o naplněný partnerský model, nikoli o krátkodobé experimentování.
LIDÉ

„Polyamorie není o sexu s kýmkoli. Je to upřímnější než většina vztahů, které jsem zažil,“ říká muž, který má dvě partnerky

Autor: Šimon Hauser
Blízkost mezi dvěma muži nemusí být nutně romantická – může jít o přátelství, které přesahuje běžné definice a zvládne i zamilování bez opětování.
LIDÉ

„Chtěl jsem ho jako partnera, on mě jen jako přítele. A přesto to funguje.“ I jednostranná láska může být začátkem, ne koncem, ukazuje příběh Vojtěcha

Autor: Šimon Hauser

E-Shop