Tyto chemikálie zmenšují mužům penisy a škodí zdraví. Přitom jsme jim denně vystaveni skrze kosmetiku a další produkty

Velikost penisu je minimálně pro část mužské populace velmi zásadní. Ačkoliv by se chtělo říci, že ovlivnit, jak velký penis reálně je, je v podstatě nemožné, není to tak úplně pravda. Minimálně někteří odborníci na lidskou reprodukci totiž tvrdí, že vstřebávání určitých škodlivin do těla přímo negativně ovlivňuje nejen mužskou plodnost, ale právě i velikost penisů…

Jsou všude mezi námi. Nemáme však na mysli žádné mimozemské bytosti, ale ftaláty (tedy estery kyseliny ftalové). Používají se totiž jako změkčovadla plastů, které jsou díky nim ohebné, pevné, průhledné a odolné. Nejenže právě s ftaláty přicházíme do kontaktu každý den, ale dokonce je i vstřebáváme do organismu – není přitom nezbytně nutné doslova okusovat plastové krabičky od oběda nebo alespoň lahve s limonádou. Ftaláty jsou totiž obsažené i v celé řadě kosmetických přípravků, jako jsou šampony, deodoranty, parfémy či laky na vlasy, ale také v čisticích prostředcích, a dokonce i potravinách. A jelikož charakteristickou vlastností ftalátů je, že nejsou pevně vázány na materiál, uvolňují se do svého okolí. A my lidé – pokud nežijeme plně mimo civilizaci – tyto škodlivé chemikálie dnes a denně absorbujeme do našich těl.

„I my čelíme homofobii,“ tvrdí heterosexuální muži, kteří ale nejsou v očích druhých dost mužní. Čím se tito „zrádci pohlaví“ provinili?2. 8. 2022

Ať už prostřednictvím sliznic po použití kosmetických výrobků, nebo i skrze potravu, jež přišla s obalovými materiály obsahujícími ftaláty do kontaktu, ftaláty do lidského organismu pronikají „ze všech stran“. Dokonce jsou obsažené i ve vzduchu, takže je také vdechujeme. Je sice pravda, že až devadesáti procent těchto škodlivin se dokáže tělo během jediného dne zbavit, ovšem zbytek se v organismu hromadí. A kromě celé řady nežádoucích účinků (od vzniku ekzému a astmatu přes zvýšené riziko vzniku některých typů rakoviny až po rozvoj hyperaktivity u dětí) ftaláty v těle způsobují i to, že se mužům zmenšují penisy.   

Chemikálie jen nezabíjí spermie, ale zmenšují i penisy

To, že na lidstvo dopadá moderní způsob života, je nesporné, bohužel se tento stav projevuje i v rovině zdravotní. Není to tedy tak dávno, kdy dr. Shanna Swan, vedoucí Centra pro reprodukční epidemiologii na univerzitě v Rochesteru, upozorňovala, že kvůli vystavení chemikáliím jako by mužské spermie páchaly „hromadné sebevraždy“. Toto tvrzení pak podložila daty o snižující se plodnosti mužů – a faktem je, že výzkumy potvrdily, že v posledních několika desítkách let se počty aktivních spermií v mužském spermatu snížily až o polovinu. Nyní však dr. Swan přichází s tvrzením, že právě chemické látky, s nimiž přicházíme do každodenního kontaktu, v případě mužů způsobují zmenšování penisů a také deformace pohlavních orgánů u novorozenců.

Kniha dr. Swan s názvem Count Down se tedy zaměřuje na to, jak moderní svět mění reprodukční vývoj mužů i žen a v důsledku tak ohrožuje budoucnost lidské rasy. Podle Swan totiž již nyní lidstvo čelí existenční krizi. Na vině jsou právě zmiňované ftaláty, které nejenže ovlivňují plodnost, ale také endokrinní systém, který je v lidském těle zodpovědný za produkci hormonů. A právě proto se podle Swan rodí stále více chlapců s čím dál menšími penisy (a genitáliemi více podobnými těm ženským…), a také chlapců, kteří mají problémy se sestupem varlat.

Ftalátový syndrom

Jak už to tak u výzkumů bývá, vše začalo u potkanů. Právě na nich dr. Swan začala zkoumat tzv. ftalátový syndrom – pokud byly plody potkanů vystaveny skrze své matky zmiňovaným chemikáliím, s vysokou pravděpodobností se narodily se zmenšenými genitáliemi (ve srovnání s potkany, kteří ftalátům vystaveni nebyli), resp. významně se snížila jejich anogenitální vzdálenost užívaná u hlodavců ke stanovení míry „mužskosti“ a také k určení pohlaví. Ovšem od pohlavních orgánů potkanů není už nijak daleko k penisům mužů. A tak Swan zjistila, že novorození chlapci, kteří byli v děloze matek ftalátům vystaveni, vykazují tytéž charakteristiky jako předchozí „potkaní vzorek“.

Ačkoliv sama dr. Swan v souvislosti s publikování svého výzkumu také varovala, že jeho výsledky prozatím – než budou ověřeny dalšími nezávislými výzkumníky – nelze považovat za plně reprezentativní, uvedla také, že by lidé měli mít možnost zjistit na obalech produktů to, že ftaláty obsahují. K tomu přitom nezřídka nedochází – zejména kosmetické výrobky ftaláty obsahují např. ve svých vůních, aniž by je specificky zmiňovaly.

Proč nejsi větší?

…to je otázka, kterou si kromě „Haničky Písničky“ klade ve zcela jiném kontextu i celá řada mužů. A jak naznačují rozličné studie, na velikost penisu nutně nemusí působit jen vystavení škodlivinám ještě v těle matky (ačkoliv je pravdou, že toto je faktor, který působí „škody“ zcela nezvratné). I během života se totiž sami muži mohou na velikosti – či spíše malosti – svého penisu docela aktivně přičinit. Pomineme-li totiž nezvratné biologické procesy (např. stárnutí, kdy se penis méně prokrvuje, a tak se zdá být menší, a příp. také medikaci – zejména léky na deprese, hyperaktivitu a k léčbě zvětšené prostaty – která může skutečně penis zmenšit), jsou tu i další faktory, které na velikost penisu mají vliv.

Sexy a talentovaní? Tohle je 6 českých (a slovenských) herců, kteří jsou teď v kurzu22. 4. 2022

Tím hlavním je pak kouření – jak totiž prokázaly např. výzkumy z Velké Británie, penisy kuřáků jsou během erekce prokazatelně menší (až o centimetr!) než penisy těch, pro které jsou tabákové výrobky cizí. Důvodem je poškození cévního systému, kdy se penis nedokáže dostatečně ztopořit. Viditelnou velikost penisu pak ovlivňuje také hmotnost – každých 15 kilogramů nadváhy znamená zmenšení penisu dokonce o 2 až 3 cm (penis se v tomto případě reálně samozřejmě nezmenšuje, ale tuková vrstva obklopuje kořen penisu, takže se zdá menší, v případě morbidně obézních mužů pak tuk může „obalit“ i většinu penisu). Je tedy zřejmé, že základem je zdravý životní styl. A to vlastně platí i s ohledem na zmiňované ftaláty. Překvapí tak někoho, že např. klimatická aktivistka Greta Thunberg bojující za udržitelnost a ekologii právě zprávu o „ftalátových“ zmenšujících se penisech sdílela s poznámkou směrovanou na adresu (v oblasti ekologie ve srovnání se ženami značně nečinných) mužů: „uvidíme se na příští klimatické stávce“?