Gayové poznají jiné gaye po čichu. Proto pokud hledáte „Pana božského“, vsaďte na svůj nos. Má to ovšem svá úskalí – gayům voní také heterosexuální ženy

Jakkoliv jsou pro člověka v životě zásadními smysly především zrak a sluch, ukazuje se, že v mnoha ohledech nad nimi dominuje tzv. chemická komunikace kombinující čich a chuť. A právě bez této komunikace se neobejdeme například při hledání životního partnera, který nám – má-li to fungovat – doslova MUSÍ vonět. 

Chemická komunikace funguje, co svět světem stojí. Probíhala dokonce už u nejprimitivnějších živočišných druhů včetně jednobuněčných organismů. A nejen u nich. I rostliny lákají pachovou stopou konkrétní druhy hmyzu, který jim následně pomáhá s opylováním. 

My lidé to máme stejně. I když mluvíme o lásce na první pohled a vědomě vybíráme spíše podle fyzického vzhledu, podvědomě za nás vybírá nos a chuťové pohárky. Vůně konkrétního protějšku nám totiž dokáže dát informace o tom, jak je s námi protějšek geneticky kompatibilní. Tedy to, zda s tímto partnerem a jeho imunitním systémem počneme potomky s lepší šancí na přežití. To první polibek rozhoduje o tom, zda jsme potkali životního partnera, nebo jsme sáhli vedle.

I homosexuálové na sebe mají čich

Zajímavé přitom je, že zvlášť libě si voní také homosexuální partneři. To zkoumali už v roce 2005 vědci ve Filadelfii, kdy připravili vzorky potu 24 lidí – heterosexuálů i homosexuálů – a dali je očichat 82 lidem různých preferencí i pohlaví. Výsledky jasně ukázaly, že homosexuálové si po čichu vybírali zásadně opět homosexuály (nebo také heterosexuální ženy), a naopak vůni homosexuálů si nejméně vybírali heterosexuálové (muži i ženy), ale také lesby. Vědci tehdy došli k jednoznačnému závěru, že „… genderová preference má biologickou složku, která se odráží jak v produkci tělesných pachů, tak ve vnímání a reakci na tělesné pachy“. Jinými slovy, gayové a lesby na sebe mají doslova a do písmene „čich“ a bezpečně se mezi heterosexuály poznají. 

CUPRA Formentor – umělecký kousek, který ohromí svou dynamikou. Už jste jej zaregistrovali?19. 10. 2021

Pachový podpis a vůně emocí

Ale i další studie, které na téma „pachové preference“ vznikly, poukazují (bez ohledu na sexuální preference) na to, že každý máme svůj specifický pachový podpis. Vychází především z genetiky, ale ovlivňuje ho řada faktorů včetně momentální nálady. Ano, i emoce voní. Nebo smrdí. Například frustrace či strach jsou cítit na sto honů a spolu s ostatními negativními emocemi doslova čpí. Naopak radost, štěstí, dobrá nálada ladí osobní vůni příjemným způsobem. 

Ani parfémy tento pachový podpis nikdy zcela nepřebijí, maximálně ho mohou ovlivnit. Proto také především ženy mění parfémy podle nálady. Vliv na osobní vůni má i to, co jíme, pijeme, jestli a co kouříme. Proto vesměs všichni podrážděně reagujeme například, když z protějšku cítíme alkohol, zanedbanou hygienu nebo cigarety. Všechny tyto vjemy sráží samotný charakter osobní vůně a vstupují do chemické komunikace jako rušivé elementy. 

Seriálový hit Dobrý doktor, jehož hlavním hrdinou je geniální lékař s autismem, dorazil do Česka a nastavuje zrcadlo dnešní společnosti19. 10. 2021

Zavřete bar a típněte to

Může tedy třeba panák nebo cigareta pokazit namlouvací rituály? Samy o sobě určitě ne, ale když už jsme u toho, nepříjemný odér, kouř jako takový nebo dlouhodobé následky v podobě zažloutlých zubů a nehtů pozitivní zprávy k nikomu nevyšlou. Naší lásce (a hledání ideálního partnera) proto vlastně pomáhají veškeré kampaně proti alkoholismu a kouření cigaret. Co se právě cigaret týče, velkým pomocníkem pro ty, co se nechtějí vzdát nikotinu, jsou moderní technologie. Díky nim je na trhu k dispozici hned několik bezdýmových alternativ ke klasickým cigaretám (nejmodernějším přírůstkem v kategorii elektronických cigaret je například vaporizér Iqos Veev). Přechodem na některou z alternativ tak pomůžete nejen svému zdraví, ale i vašemu okolí, které nebude vystaveno cigaretovému zápachu. Nezanechávají totiž pachovou stopu, v dechu, ani na oblečení. Třeba se vám tak Pan Božský/Paní Božská bude hledat lépe.  

Mužům voní žena čistá

Naprostá většina mužů dává přednost přirozené ženské vůni před drahými parfémy. Důvod najdeme v mozku. V ženském mozku, konkrétně v čichovém centru, je totiž lépe vyvinutý oddíl, který vnímá chemicky vytvořené vůně. Proto mají ženy v takové oblibě parfémy, intimní spreje, toaletní vody, parfémovaná mýdla a šampony. Muži naopak lépe vnímají přírodní vůně, které můžeme bez rozpaků nazývat pachy. Nad těžkou vůní orientálního parfému omdlévá mnohá žena blahem, ale její partner se může otřást odporem. Většina žen označí zpocenou pánskou košili nebo den nošené ponožky za nechutné, mnohým mužům ten odér prostě nevadí. 

Progresivní značka Cupra v Praze představila své novinky. Jak je na tom modernizované sportovní SUV Cupra Ateca?15. 9. 2021

Jakou vůni tedy zvolit? 

Američtí vědci požádali sto manželských a mileneckých párů, aby se před tím, než půjdou do postele, umyli čistou vodou a nepoužívali při tom mýdlo. Pak se účastníků pokusu ptali, co udělal čichový zážitek s jejich sexuálním apetitem. Výsledek byl jasný. Dámy by v naprosté většině daly přednost muži umytému voňavým mýdlem. Partner omytý čistou vodou jim spíše nepatrně páchl. U mužů to dopadlo naopak. Dávali přednost ženám opláchnutým pouze čistou vodou. 

Zdroj: Jana Potužníková