Očkování proti HIV už není pouhým snem, jsme opravdu blízko. Vědci úspěšně provedli první test na lidech

Za očkování proti HIV se lidstvo modlí dlouhá desetiletí. V posledních letech přišla naděje v podobě pilulek PrEP, které u zdravého člověka dokáží zabránit přenosu viru HIV. Přesto snaha o objevení vakcíny nadále pokračuje. Virus HIV bohužel neustále mutuje do nových kmenů, takže je extrémně složité vyvinout očkovací látku, která by na všechny jeho varianty fungovala. Poslední týdny ovšem přinesly skvělou zprávu: testy potvrdily, že se vědci při vývoji vakcíny vydali správným směrem.

První fáze testů dopadla výborně

Vakcínu, o které hovoříme, vyvíjí vědecké týmy výzkumného institutu Scripps Research a International AIDS Vaccine Initiative (IAVI). Očkovací látka nyní prošla prvním klinickým testováním na lidech a přinesla velmi slibné výsledky.

Test v této fázi potvrdil to nejdůležitější: zvolený princip, na kterém má vakcína fungovat, je správný. Vědci si ověřili, že lze vyrobit očkovací látku, která stimuluje vznik vzácných buněk imunitního systému se specifickými vlastnostmi, a že tato simulace se může u lidí dařit opravdu efektivně. Tento postup je klíčový nejen pro výrobu vakcíny proti HIV, ale i dalším chorobám včetně viru Zika, malárie, žloutenky typu C nebo chřipky.

U 97 % účastníků testu látka zafungovala

Vakcína ve vývoji nebyla zatím testována na HIV pozitivních lidech. Testu se účastnilo 48 zdravých, HIV negativních jedinců. Polovina z nich dostala dvě dávky testované vakcíny v rozmezí dvou měsíců, zbytek dostával placebo. U 23 z 24 účastníků testu, jimž byla podána skutečná vakcína, se podařilo stimulovat produkci buněk imunitního systému s jedinečnými vlastnostmi, které jsou potřeba k nastartování procesu tvorby protilátek proti viru HIV.   

Výzkumná zpráva uvádí, že vysoký výskyt kýžené reakce organismu na očkovací látku je potvrzením, že vývoj vakcíny může postoupit do další fáze.

Pirát Mikuláš Ferjenčík: Se Spolu zastavíme agrofertizaci ČR. Pokud naše koalice získají ve Sněmovně většinu, i prezident to bude muset respektovat30. 9. 2021

Technologie mRNA vývoj vakcíny urychlí

Není ale ještě vyhráno. Budou následovat další klinické testy, které mají zvolený postup zdokonalit. Na scénu přichází americká biotechnologická společnost Moderna, která vstupuje do partnerství se Scripps a IAVI. Společně mají vyvinout a otestovat mRNA vakcínu využívající právě ověřený postup stimulace buněk imunitního systému. Spojení s mRNA technologií by vývoj vakcíny proti HIV mohlo výrazně urychlit.

Starší typy očkovacích látek obvykle do lidského těla vkládaly oslabený virus, aby jím způsobily tvorbu protilátek. Nový typ vakcíny mRNA však naučí tělo vyrobit bílkovinu, která spouští imunitní reakci. Společnost Moderna je v současnosti známá především jako výrobce jedné z úspěšných vakcín proti Covid-19, která má účinnost 94 %.

Virus HIV je mnohem zákeřnější než Covid-19

Ve srovnání s koronavirem je virus HIV výrazně komplikovanější pro imunizaci. Vlastně je to nejtěžší typ viru pro vytvoření vakcíny. Díky probíhající pandemii Covid-19 už všichni známe bílkovinu na výběžcích koronaviru, se kterou současné vakcíny pracují. Virus HIV však stejným způsobem zničit nelze. Neustále totiž mutuje, dnes se ve světě pohybuje přes 50 milionů kmenů HIV virů. Znamená to, že protilátky proti jednomu kmeni nebudou fungovat proti jinému.

Vědecké týmy se už desítky let snaží přimět imunitní systém, aby začal vytvářet vzácné protilátky, které dokáží zničit různé kmeny viru HIV. Musejí se proto přichytit jen k určité části výběžku, kterou mají všechny kmeny společné. To je jak přistát letadlem na pětníku.

Ve volbách kroužkujte srdcem kandidáty, kteří zvednou ruku pro manželství párů stejného pohlaví. Na každé kandidátce se někdo takový najde16. 9. 2021

Lékařská věda má zatím k dispozici jen PrEP

S HIV dnes ve světě žije odhadem 38 milionů lidí. V České republice vloni přibylo 251 nových případů, přičemž každý pátý Čech o své pozitivitě neví. Až 40 % HIV pozitivních se diagnózu dozví až v pozdním stadiu infekce.

Pandemie Covid-19 omezila možnosti testování na HIV i dostupnost pre-exponziční profylaxe (PrEP) – to jsou léky, které dokáží zabránit přenosu infekce bez ohledu na pohlaví či preferované sexuální aktivity. PrEP v principu funguje jako antikoncepce. Pro úspěšné zamezení přenosu HIV ho musí jeho uživatel brát zodpovědně a pravidelně. Přestože PrEP patří k moderní prevenci proti šíření HIV, v Česku ho podle odhadů České společnosti AIDS pomoc nevyužívá víc než 500 lidí. Evropské centrum pro kontrolu nemocí doporučuje, že by ho u nás mělo využívat zhruba 15 000 osob, aby to výrazněji omezilo šíření viru.

Zdroj: Bohdana Rambousková