Kyselina hyaluronová zdaleka nepomáhá jen vypadat svěže a mladistvě. Proč byste měli myslet na její pravidelné doplňování?
[little ads never killed nobody] #spoluprace
Zdroj: iStock

Kyselina hyaluronová zdaleka nepomáhá jen vypadat svěže a mladistvě. Proč byste měli myslet na její pravidelné doplňování?

O kyselině hyaluronové toho již bylo řečeno a napsáno mnohé – v kosmetickém průmyslu je považována prakticky za „elixír mládí“ a nestárnoucí evergreen. Pravdou je, že tato sacharidová sloučenina s pletí dokáže opravdu mnohé. Přitom není třeba se jí jakkoliv bát – jedná se totiž o látku, která je tělu vlastní. Jen její produkce časem klesá, a tak je rozhodně namístě pokusit se ji doplnit nejen „zvenčí“, ale i vnitřně!
Redakce Redakce Autor
26. 4. 2021

Úbytek kyseliny hyaluronové začíná zhruba od 25. roku života a ve 40 letech jí máme jenom polovinu. Proto její doplnění dokáže divy nejen s naším vzhledem, ale i s celkovým stavem.

Kyselina hyaluronová je obsažená prakticky v celém našem těle. S věkem je jí čím dál méně, proto je dobré, pokud ji doplňujeme. Ale k čemu vlastně kyselina hyaluronová slouží? Její nejznámější vlastnost je, že na sebe váže vodu. Říkáme tomu, že „hydratuje“. Nejedná se jenom o hydrataci kůže, ale o hydrataci všech tkání včetně sliznic. Pokud nebude naše tělo dostatečně hydratované, nebude správně fungovat.

<Path> Politici motivují k očkování svými snímky nahoře bez. Vítězem „soutěže“ o nejvíce sexy tělo je chorvatský ministr financíZdroj:

Další její úžasná schopnost je lubrikace. Funguje jako přirozené mazivo pro naše oči a hlavně celý kloubní systém. Aby kloub fungoval, jak má, musí být lubrikovaný (promazaný). V kloubech je tekutina (synoviální tekutina), která má vysoký obsah kyseliny hyaluronové a ta zajišťuje, že je pohyb plynulý. Pokud ale maziva ubyde, můžeme slyšet loupání, praskání a dost často pociťovat nepříjemný pocit, který se vyvine po čase až na „bolest“.

Mezi třetí nejdůležitější vlastnost kyseliny hyaluronové patří protizánětlivé působení. Pokud máme dostatek kyseliny hyaluronové, vše se nám rychleji hojí, ať už jde o rekonvalescence po úrazu, nebo po operaci.

V medicíně má kyselina hyaluronová své nezastupitelné místo. Dermatologové ji používají v dermálních výplních, kterými řeší vrásky a hydrataci kůže. Na ortopedii se používá také v injekčním podání, do kloubních štěrbin, aby klouby správně fungovaly. Urologové ji napouští (instilují) do močového měchýře při urologických zánětech. Při léčbě zranění se používá jako součást krycích materiálů kvůli protizánětlivé schopnosti. Oftalmologové ji kapou do očí. Příkladů bychom našli ještě celou řadu.

Vysokomolekulární a nízkomolekulární kyselina hyaluronová

Která je lepší? Obě jsou důležité! V kosmetice platí, že vysokomolekulární zůstává na povrchu kůže a hydratuje povrchové vrstvy. Molekula je totiž veliká a nedostane se hlouběji do kožních vrstev. Nízkomolekulární má molekulu menší a ta do kůže proleze lépe a dostane se hlouběji. Pokud si tedy přejeme hydratovat povrch kůže a nic jiného, volíme přípravky vysokomolekulární. Pokud ale chceme, aby byla hydratovaná i druhá vrstva kůže (dermis), bude vhodnější volit produkt, který nabízí i nízkomolekulární kyselinu hyaluronovou.

Jak doplnit kyselinu hyaluronovou opravdu důkladně?

Pokud používáte kosmetické přípravky, které kyselinu hyaluronovou obsahují, děláte dobře. Dostane se ale jenom do kůže. Neproleze ovšem ani do nejhlubších kožních vrstev. Je záležitostí povrchovou, ne hloubkovou.

Když přidáte k té „mazací“ ještě „polykací“, efekt bude znásoben. Dnes už se kyselina hyaluronová běžně používá jako doplněk výživy a má fantastické účinky. Dokáže doplnit tu kyselinu hyaluronovou, kterou už si naše tělo nevyrábí, a vy to pocítíte už za měsíc od začátku užívání. Na trhu existuje několik forem kyseliny hyaluronové určené pro vnitřní užívání.

<Path> Nejlepší prevencí nákazy HIV není kondom, ale léky, které jsou i na českém trhu. Dle nové studie mohou nemoc zcela vymýtitZdroj:

Nejpopulárnější je roztok, který je příjemný na užívání, stačí si ho přidat do nápoje a vypít. Kapsle a tablety jsou vždy s vyšším obsahem kyseliny hyaluronové, než je roztok, protože z této formy si tělo dokáže vzít jenom malé množství a většina se bez užitku vyloučí přirozenou cestou. Speciální formou je gel kyseliny hyaluronové pro vnitřní užívání. Ať už zvolíte jakoukoliv metodu doplňování, děláte pro sebe hodně.

Kyselina hyaluronová není všelékem, ale bez ní to není ono

Po přečtení tohoto článku si můžete myslet, že čtete o nějakém zázračném všeléku, který dokáže nemožné. Opak je pravdou. Naše tělo je vymyšlené tak, aby si dokázalo samo pomoci. Stárnutím ovšem ubývá nejedna důležitá složka a jejím pouhým doplněním se vrátíme do dob, kdy pohyb byl plynulý, pokožka vypadala mladistvě a vše fungovalo tak jak má.

Více se o kyselině hyaluronové a jejich formách užívání dozvíte na n-medical.cz.

Zdroj: Text dodala společnost N-Medical

Populární
články

Již téměř rok má nového přítele, soukromí si ale snaží chránit
LIDÉ

Monika Bagárová velmi otevřeně o soukromí i o práci: Nikdy jsem nepoznala zásadovějšího chlapa, řešíme společnou budoucnost

Autor: Albert Prokop
Život je krátký a je třeba si ho naplno užít. To dle některých s dětmi není možné
TĚLO & MYSL

„Podstoupit vasektomii bylo to nejlepší, co jsem mohl udělat. Přátelé mi závidí tu odvahu,“ tvrdí Jiří. Co ho k jeho rozhodnutí vedlo?

Autor: Mirka Dobešová
Jak navnadit a uspokojit ženu?
HOT!

Jak navnadit a uspokojit ženu? Umělá inteligence poskytla návod i seznam pomocných vět: Co říkat a co rozhodně nezmiňovat?

Autor: Irena Piloušková
Zalando představilo krásný květnový projekt plný lásky
LIDÉ

Měsíc lásky je u manželů Honzy a Kuby nejen v květnu. Jak dopadli v malém vztahovém kvízu?

Autor: Irena Piloušková
Zalando se inspirovalo měsícem lásky a nafotilo s Honzou a Kubou krásnou sérii fotografií
LIDÉ

Měsíc lásky ještě nekončí! O společných zájmech a tajemství dlouhodobého vztahu jsme si povídali s Honzou a Kubou. Inspirujete se?

Autor: Irena Piloušková
Sora je původem z Jižní Koreje
LUI BODY

Trápí vás pleš? Přirozeně vypadající řešení jsme probrali se zakladatelkou studia, které se zaměřuje na mikropigmentaci

Autor: Irena Piloušková
A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou
TĚLO & MYSL

Smíření hetero lidí s LGBT+ populací: Velké díky většině! A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou

Autor: Albert Prokop
V době starověkého Řecka a Říma byly  homosexuální akty ve společnosti běžné
LIDÉ

Stejnopohlavní sex, chlapci vychovávaní jako dívky i osoby „dvojí duše“ – naši předci jinakost přijímali. Kde se vše zvrtlo v nenávist?

Autor: Mirka Dobešová
Auto už nám dokáže připravit i oběd
CESTOVÁNÍ

Budoucnost, o které nesnil ani Jules Verne: Z elektromobilu se stala pojízdná powerbanka

Autor: Michal Černý
Luxusní dýhování pokračuje jako obložení za televizí
Living 2023

Tajemství dokonalého interiéru? Jednota a propojenost. „Začněte u dveří,“ radí designerka

Autor: Martin Lyko

E-Shop