Kyselina hyaluronová zdaleka nepomáhá jen vypadat svěže a mladistvě. Proč byste měli myslet na její pravidelné doplňování?
[little ads never killed nobody] #spoluprace
Zdroj: iStock

Kyselina hyaluronová zdaleka nepomáhá jen vypadat svěže a mladistvě. Proč byste měli myslet na její pravidelné doplňování?

O kyselině hyaluronové toho již bylo řečeno a napsáno mnohé – v kosmetickém průmyslu je považována prakticky za „elixír mládí“ a nestárnoucí evergreen. Pravdou je, že tato sacharidová sloučenina s pletí dokáže opravdu mnohé. Přitom není třeba se jí jakkoliv bát – jedná se totiž o látku, která je tělu vlastní. Jen její produkce časem klesá, a tak je rozhodně namístě pokusit se ji doplnit nejen „zvenčí“, ale i vnitřně!
Redakce Redakce Autor
26. 4. 2021

Úbytek kyseliny hyaluronové začíná zhruba od 25. roku života a ve 40 letech jí máme jenom polovinu. Proto její doplnění dokáže divy nejen s naším vzhledem, ale i s celkovým stavem.

Kyselina hyaluronová je obsažená prakticky v celém našem těle. S věkem je jí čím dál méně, proto je dobré, pokud ji doplňujeme. Ale k čemu vlastně kyselina hyaluronová slouží? Její nejznámější vlastnost je, že na sebe váže vodu. Říkáme tomu, že „hydratuje“. Nejedná se jenom o hydrataci kůže, ale o hydrataci všech tkání včetně sliznic. Pokud nebude naše tělo dostatečně hydratované, nebude správně fungovat.

<Path> Štíhlí tlouštíci – na první pohled neviditelný problém, který postihuje stále více lidí. Proč být "skinny fat" není žádná výhra?Zdroj: healthline.com, mdpi.com, beachbodyondemand.com, legionathletics.com, cdc.gov

Další její úžasná schopnost je lubrikace. Funguje jako přirozené mazivo pro naše oči a hlavně celý kloubní systém. Aby kloub fungoval, jak má, musí být lubrikovaný (promazaný). V kloubech je tekutina (synoviální tekutina), která má vysoký obsah kyseliny hyaluronové a ta zajišťuje, že je pohyb plynulý. Pokud ale maziva ubyde, můžeme slyšet loupání, praskání a dost často pociťovat nepříjemný pocit, který se vyvine po čase až na „bolest“.

Mezi třetí nejdůležitější vlastnost kyseliny hyaluronové patří protizánětlivé působení. Pokud máme dostatek kyseliny hyaluronové, vše se nám rychleji hojí, ať už jde o rekonvalescence po úrazu, nebo po operaci.

V medicíně má kyselina hyaluronová své nezastupitelné místo. Dermatologové ji používají v dermálních výplních, kterými řeší vrásky a hydrataci kůže. Na ortopedii se používá také v injekčním podání, do kloubních štěrbin, aby klouby správně fungovaly. Urologové ji napouští (instilují) do močového měchýře při urologických zánětech. Při léčbě zranění se používá jako součást krycích materiálů kvůli protizánětlivé schopnosti. Oftalmologové ji kapou do očí. Příkladů bychom našli ještě celou řadu.

Vysokomolekulární a nízkomolekulární kyselina hyaluronová

Která je lepší? Obě jsou důležité! V kosmetice platí, že vysokomolekulární zůstává na povrchu kůže a hydratuje povrchové vrstvy. Molekula je totiž veliká a nedostane se hlouběji do kožních vrstev. Nízkomolekulární má molekulu menší a ta do kůže proleze lépe a dostane se hlouběji. Pokud si tedy přejeme hydratovat povrch kůže a nic jiného, volíme přípravky vysokomolekulární. Pokud ale chceme, aby byla hydratovaná i druhá vrstva kůže (dermis), bude vhodnější volit produkt, který nabízí i nízkomolekulární kyselinu hyaluronovou.

Jak doplnit kyselinu hyaluronovou opravdu důkladně?

Pokud používáte kosmetické přípravky, které kyselinu hyaluronovou obsahují, děláte dobře. Dostane se ale jenom do kůže. Neproleze ovšem ani do nejhlubších kožních vrstev. Je záležitostí povrchovou, ne hloubkovou.

Když přidáte k té „mazací“ ještě „polykací“, efekt bude znásoben. Dnes už se kyselina hyaluronová běžně používá jako doplněk výživy a má fantastické účinky. Dokáže doplnit tu kyselinu hyaluronovou, kterou už si naše tělo nevyrábí, a vy to pocítíte už za měsíc od začátku užívání. Na trhu existuje několik forem kyseliny hyaluronové určené pro vnitřní užívání.

<Path> Akné, pihy nebo rozštěp jako důvod k posměchu ale i znamení krásy – záleží na úhlu pohledu: 10 příběhů, které vám dodají sebevědomíZdroj: Redakce/LUI mag

Nejpopulárnější je roztok, který je příjemný na užívání, stačí si ho přidat do nápoje a vypít. Kapsle a tablety jsou vždy s vyšším obsahem kyseliny hyaluronové, než je roztok, protože z této formy si tělo dokáže vzít jenom malé množství a většina se bez užitku vyloučí přirozenou cestou. Speciální formou je gel kyseliny hyaluronové pro vnitřní užívání. Ať už zvolíte jakoukoliv metodu doplňování, děláte pro sebe hodně.

Kyselina hyaluronová není všelékem, ale bez ní to není ono

Po přečtení tohoto článku si můžete myslet, že čtete o nějakém zázračném všeléku, který dokáže nemožné. Opak je pravdou. Naše tělo je vymyšlené tak, aby si dokázalo samo pomoci. Stárnutím ovšem ubývá nejedna důležitá složka a jejím pouhým doplněním se vrátíme do dob, kdy pohyb byl plynulý, pokožka vypadala mladistvě a vše fungovalo tak jak má.

Více se o kyselině hyaluronové a jejich formách užívání dozvíte na n-medical.cz.

Zdroj: Text dodala společnost N-Medical

Populární
články

Některé mučicí nástroje se dochovaly dodnes
LIDÉ

Hrozivé sexuální mučení praktikované v minulosti se týkalo především žen a gayů. Jak si naši předci představovali správné „tresty“?

Autor: Mirka Dobešová
Je-li čištění intenzivní, může pastu i nahradit
TĚLO & MYSL

Je zubní pasta pro zdraví chrupu nezbytná? Podle odborníků ne – a vznikla jen kvůli zisku výrobců. Zdravé zuby lze zajistit i jinak

Autor: Mirka Dobešová
Mít v 90 letech svůj první veřejný coming není jednoduché, ale Kenneth Felts svůj strach překonal a změnil tím zbytek svého života
LIDÉ

V 90 letech se rozhodl pro veřejný coming out a změnil tím zbytek svého života. Příběh Kennetha Feltse inspiruje tisíce lidí po celém světě

Autor: Michal Černý
Pokud se budou pozitivní výsledky klinických testů opakovat, mohou se muži těšit na své „antikoncepční Eldorádo“
TĚLO & MYSL

Zapomeňte na kondomy či vasektomii, vědci přichází s revolučním řešením. Antikoncepční gel pro muže se na trh dostane za pár let

Autor: Michal Černý
Vzhledem k tomu, že výstup na horu i pohyb v jejím okolí je je zakázán, moc fotek odtamtud neexistuje
CESTOVÁNÍ

Poznejte Gangkhar Puensum, nejvyšší nezdolanou horu na světě, na kterou již 30 let platí zákaz vstupu

Autor: Michal Černý
Je tohle podoba domů budoucnosti?
LIVING

Změna klimatu žádá změnu bydlení. Plovoucí domy, které odolají záplavám i tajfunu, již slouží jako inspirace architektů napříč světem

Autor: Mirka Dobešová
Krása Dolomit láká na idylickou glamsport dovolenou
LUXURY TRAVEL

Nový trend „glamsport“ láká na spojení aktivní dovolené s luxusem. Vyzkoušet jej můžete třeba s kolem v italských Dolomitech

Autor: Redakce
Emerald Kaia se vydá na první plavbu v dubnu 2026
LUXURY TRAVEL

Nahlédněte za oponu luxusního cestování. Jak probíhá plavba jednou z nejexkluzivnějších jachet současnosti?

Autor: Redakce
V rámci festivalu se představí i španělská primabalerína Cristina Aguilera
KULTURA

Co má společného Morava s iberoamerickou kulturou? Víc, než byste mysleli. Dokazuje to již 21. ročník festivalu Ibérica!

Autor: Redakce
Součástí vzrušení může být i dominantní postavení muže, kderý kompliment „uděluje“
HOT!

„Miliony žen“ mají v posteli úchylku, o které většina mužů ani netuší. Provazy ani důtky k tomu přitom nejsou potřeba

Autor: Martin Lyko

E-Shop