„Oslavujte, co máte,“ vyzvala Victoria Beckham, když přiznala podstoupení plastiky. Proč jiné celebrity zákroky stále popírají?
Straight friendly
Zdroj: Getty

„Oslavujte, co máte,“ vyzvala Victoria Beckham, když přiznala podstoupení plastiky. Proč jiné celebrity zákroky stále popírají?

Standardy (a ideál) krásy obklopují lidstvo od nepaměti, pravdou ale je, že se také průběžně mění. Představy o tom, jak přesně „krása“ vypadá, se tedy liší nejen s ohledem na konkrétní historickou etapu, ale i geografické podmínky, odlišné názory na krásu mají nezřídka i lidé z různých generací. Přitom právě vzhled patří k jedné z nejvýraznějších nejistot, s nimiž se mnozí potýkají. Proto tedy není nijak neobvyklé, když si již dospívající stěžují na to, jak vypadají – a chtějí na sobě a svých tělech mnohé změnit. To samozřejmě může být v pořádku. Otázkou ale je, kdo je pro ně oním ztělesněním ideálu…
Mirka Dobešová Mirka Dobešová Autor
13. 4. 2021

Na podstoupení plastické operace v podstatě nelze najít nic špatného – zejména pokud to pro člověka znamená znovunalezení cesty k tomu, jak se mít rád/a. Ovšem pokud plastické operace podstupují celebrity – a následně to popírají, problém to je. Ačkoliv samozřejmě nelze tvrdit, že by veřejnost měla mít přístup k lékařským záznamům známých osobností, pravdou je, že celebrity společnost ovlivňují. A prezentace „umělé krásy“ na sociálních sítích, k čemuž dochází dnes a denně, rozhodně nijak pozitivní signály navenek nevysílá. Naopak. Mnozí poté, co sledují, jak oslnivě, mladistvě a dokonale známé osobnosti vypadají (a domnívají se, že se jedná o vzhled přirozený), skutečně mohou dospět k závěru, že jejich vlastní kvality nestojí ani za zmínku. Je přitom pravdou, že většina celebrit (a to včetně těch, které po plastických operacích najednou vypadají jako někdo zcela jiný, třeba Renée Zellweger...) jako by si osvojila motto legendárního českého psychiatra Plzáka: zatloukat, zatloukat, zatloukat.

<Path> I muže trápí pocit méněcennosti, tvrdí psycholog. „Rozšiřuje se také bigorexie, tedy závislost na cvičení,“ dodává s tím, že na vině je dnešní obraz mužeZdroj: Redakce/Boris Štepanovič, forbes.com, beateatingdisorders.org.uk, theguardian.com, healthline.com,

Hlavou proti zdi

Jako by tedy podstoupení plastické operace bylo něčím, o čem by známé osobnosti nechtěly mluvit. Snad aby nenarušily svůj obraz úžasnosti. I když na jednu stranu samozřejmě nelze říct, že je běžné zjišťovat od úplně cizích lidí, jaké plastické zákroky za sebou mají (tedy, u kasy v Lidlu asi těžko budete po pokladní požadovat vyjádření k tomu, zda si nechala zmenšit nos nebo zvětšit rty), na stranu druhou celebrity jsou do jisté míry osobami veřejnými, které nejenže sledují, ale také napodobují masy lidí (což o pokladní z Lidlu rozhodně říci nelze). A pokud navíc něčí kariéra stojí a padá právě na oslnivém vzhledu, zapírání podstoupení plastik zrovna košer není.

Mezi hlavní „popíračky“ plastik se přitom řadí právě instagramové celebrity jako např. Kourtney a Kim Kardashian nebo Kylie Jenner. Poslední jmenovaná doslova proslula tím, jak popírala zvětšení rtů v roce 2015. Když jí nezbylo než „jít s barvou ven“ – poté, co ji k tomu vyzvala její sestra – potvrdila, co stejně všichni věděli. Mám dočasné výplně rtů, byla to jen moje nejistota, ale chtěla jsem to udělat.“  A možná tak i nechtěně poukázala na to, co by jako významná influencerka mohla změnit – tedy na nejistotu, kterou mnozí pociťují právě tehdy, když sami sebe porovnávají s hvězdami z Instagramu a titulních stránek časopisů.  Vždyť na zvětšení rtů není nic špatného, zejména pokud člověku zvýší sebevědomí.  Pokud ale člověk sám sebe hodnotí optikou hvězd, které vystupují, jako by jim veškerá dokonalost a krása byla „shůry dána“, je na problém zaděláno.

Přijmi, kým jsi a co máš

Existují ale samozřejmě i zářné výjimky. Třeba slavná rapperka Iggy Azalea v několika rozhovorech potvrdila, že podstoupila plastickou operaci nosu a také zvětšení prsou. „Nepopírám to, protože popření by bylo špatné. Nemyslím si, že by se člověk měl stydět za to, že se rozhodl sám pro sebe udělat nějaké změny. Takže ano, jsou věci, které se mi na mně nelíbily a které jsem se rozhodla změnit chirurgicky. Nelíbí se mi i další věci, ale naučila jsem se je přijímat,“ vysvětlila pro magazín US Weekly s tím, že není snadné žít se svými nedostatky a přijmout sebe sama. A stejně tak není snadné se změnit.

Ne vždy jsou ale plastické operace zdrojem štěstí a spokojenosti. Své o tom ví např. legendární „Baby“ z Hříšného tance, Jennifer Grey, které plastika nosu dle jejích slov zničila kariéru. Zpěvačka Jessica Simpson zase v minulosti přiznala, že když si nechala zvětšit rty, začala je záhy nenávidět. „Výsledek byl podle mého názoru velice nepřirozený a nelíbilo se mi to. Naštěstí to po pár měsících odeznělo a dnes mám rty jako dříve, díky bohu,“ shrnula. Ovšem pokaždé nemusí vzniknout nespokojenost jen se samotným výsledkem. Herečka Tori Spelling zase v jednom z interview přiznala, že kdyby věděla, jak prsní implantáty naruší produkci mateřského mléka a schopnost kojit, nikdy by plastickou operaci (kterou absolvovala na prahu dvacítky) nepodstoupila. A Victoria Beckham v dopise svému mladšímu já, který v roce 2017 publikoval magazín Vogue, rovnou uvedla, že zvětšení prsou litovala. Zároveň také přiznala, že byla chyba, že operaci popírala. „Asi bych měla říci – nenechte si dělat prsa. Já to navíc celé roky popírala – hloupost. To je vlastně známka nejistoty. Prostě oslavujte, co máte,“ napsala.

<Path> Promyšlená transformace, nebo póza? Billie Eilish vyměnila pytlovité teplákovky za sexy korzet. Pokrytecké, zní z úst kritikůZdroj:

A tak se zdá, že své nejistoty má úplně každý/á. Nízké sebevědomí kvůli malým prsům, drobným rtům či nedokonalému nosu apod. může úplně stejně trápit prodavačku, vrcholovou manažerku (...doplňte jakoukoliv jinou profesi) i celebritu, která poutá pozornost celého světa. Všechny na tom, aby se cítily lépe, mohou různě zapracovat, a rozhodně jim to nelze vyčítat. Ovšem otázkou je, zda první dvě netouží po velkých rtech, prsou a vosím pase jen kvůli té třetí (která navíc pomoc plastických chirurgů zatlouká a zatlouká)…

Populární
články

Přijmout partnera svého syna se zdá být samozřejmé, ne vždy tomu tak ale je
LIDÉ

„Synův coming out byl šok, když ale na oběd přivedl přítele, zamilovali jsme si ho,“ shrnuje Tomáš. Jak se s tím, že syn je gay, vyrovnal?

Autor: Mirka Dobešová
V době starověkého Řecka a Říma byly  homosexuální akty ve společnosti běžné
LIDÉ

Stejnopohlavní sex, chlapci vychovávaní jako dívky i osoby „dvojí duše“ – naši předci jinakost přijímali. Kde se vše zvrtlo v nenávist?

Autor: Mirka Dobešová
Již téměř rok má nového přítele, soukromí si ale snaží chránit
LIDÉ

Monika Bagárová velmi otevřeně o soukromí i o práci: Nikdy jsem nepoznala zásadovějšího chlapa, řešíme společnou budoucnost

Autor: Albert Prokop
Jak navnadit a uspokojit ženu?
HOT!

Jak navnadit a uspokojit ženu? Umělá inteligence poskytla návod i seznam pomocných vět: Co říkat a co rozhodně nezmiňovat?

Autor: Irena Piloušková
Sora je původem z Jižní Koreje
LUI BODY

Trápí vás pleš? Přirozeně vypadající řešení jsme probrali se zakladatelkou studia, které se zaměřuje na mikropigmentaci

Autor: Irena Piloušková
Zalando se inspirovalo měsícem lásky a nafotilo s Honzou a Kubou krásnou sérii fotografií
LIDÉ

Měsíc lásky ještě nekončí! O společných zájmech a tajemství dlouhodobého vztahu jsme si povídali s Honzou a Kubou. Inspirujete se?

Autor: Irena Piloušková
Luxusní dýhování pokračuje jako obložení za televizí
Living 2023

Tajemství dokonalého interiéru? Jednota a propojenost. „Začněte u dveří,“ radí designerka

Autor: Martin Lyko
Zalando představilo krásný květnový projekt plný lásky
LIDÉ

Měsíc lásky je u manželů Honzy a Kuby nejen v květnu. Jak dopadli v malém vztahovém kvízu?

Autor: Irena Piloušková
Investovat do nemovitostí se vyplatí i v této době, říká makléř Jiří Hák
LIVING

Jak je na tom aktuální trh s nemovitostmi? K výhodnému prodeji může dopomoci home staging, říká realitní makléř Jiří Hák

Autor: Irena Piloušková
A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou
TĚLO & MYSL

Smíření hetero lidí s LGBT+ populací: Velké díky většině! A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou

Autor: Albert Prokop

E-Shop