Anální kolíky vznikly jako léčba akné a zápachu z úst. Teprve později se zjistilo, že dělají dobře na něco jiného

Historie medicíny zná celou řadu omylů, z nichž některé stály pacienty život nebo alespoň zdraví. Možná budete překvapeni, že mezi obskurní lékařské metody patřil i anální kolík. V Americe konce 19. století se jeho zasunutím na půl hodiny léčilo všechno od nespavosti po zápach z úst. A lidé by dali ruku do ohně za to, že to opravdu funguje.

Patentní sada doktora Younga

Americký lékař F. E. Young uvedl na trh v roce 1893 anální dilatátory jako zázračnou metodu. Prodával je v sadě čtyř kusů, protože bylo dobré postupně používat větší velikost. Roztahování anální oblasti považoval dr. Young za zdraví prospěšné. Výborně podle něj fungovalo na zácpu i šílenství. Nicméně přiznával, že řada pacientů je prvním pohledem na pokrokovou zdravotní pomůcku šokována.

Při tom všem, na co se Youngovy patentní anální kolíky používaly, je až s podivem, že nikoho nenapadla ta úplně samozřejmá věc: použít je k sexuálnímu dráždění. Na druhou stranu, možná to jen nikdo veřejně nepřiznal a pacienti si je nadšeně nechávali předepisovat pod záminkou, že si léčí akné… Podobný osud potkal například viagru, která byla původně testována jako lék na anginu pectoris. Na tu sice nezabíral, ale pokusní pacienti si pilulku přesto nechávali nadšeně předepisovat. Lékařům chvíli trvalo, než přišli na to proč.  

Už deset minut udělá zázraky

Anální kolík z konce viktoriánské éry byl vyroben z tvrdé gumy. Měl se nejdřív zahřát v teplé vodě a pak lubrikovat krémem od dr. Younga, který si můžeme představit jako produkt z ranku „Bierhanzlova mast, na lysinu past“. V nejhorším případě šlo ovšem použít i obyčejnou vazelínu. Kolík se zaváděl v dřepu nebo v leže na boku s koleny přitaženými k hrudi. To je ta pohodová část.

Youngův prověřený dilatátor se měl pro správný účinek na místě nechat alespoň půl hodiny, hodina je ovšem lepší. Ale i pouhých deset minut už slibovalo zázraky. Příbalový leták vyzýval, aby si lidé Youngovy kolíky aplikovali i jen tak preventivně. S frekvencí či délkou použití to nešlo přehnat. Lékař (a zjevně i šikovný obchodník) by byl nejradši, kdyby je tam jeho klienti prostě měli pořád. Jen dětem do osmi let radil, aby při používání pomůcky byly pod lékařským dohledem.

Ochucená piva si dopřávaly i jeptišky, dnes jsou celosvětovým trhákem16. 8. 2021

Vzestup a pád lékařské metody

Jako každá nová lékařská metoda, i sada análních kolíků si brzy získala velkou oblibu veřejnosti. Říkalo se, že pomáhá nejen proti zácpě samotné, ale i proti všem jejím průvodním jevům, což měla být nespavost, bledost, akné, anémie, únava, problémy s příjmem potravy, průjem, hemoroidy, nadýmání, výhřezy a fistule, podrážděnost nebo nervozita. I když to všelék rozhodně nebyl, ne ve všech směrech se dr. Young zcela mýlil. Posilování a napínání svalů kontrolujících defekaci jeho pacientům skutečně pomoct mohlo. To ostatní si ovšem namlouvali.

Teprve v roce 1940 přišel prudký pád. Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv dal Youngovy dilatátory (v té době již z plastu) i lubrikační krém k soudu a ten mu odebral licenci. Důvod? Při takovém rozsahu používání, k němuž příbalový leták nabádal, by došlo k poškození zdraví. A slavný krém? Byla to prachobyčejná vazelína z ropy se zanedbatelným přídavkem fenolu a výtažku z léčiv včetně belladony (rulík zlomocný).

Z lékárny do sex shopů

Proti akné už vám anální kolík po druhé světové válce nikdo nedal, ale pomůcka se uchytila jak ve světě medicíny, tak ve světě sexuálních hraček. Lékaři dodnes používají anální dilatátory, které roztahují anální svěrač a rektum pro úlevu např. od zácpy či hemoroidů, nebo provedení lékařské prohlídky.

I bez vzdělání či klasické práce lze spokojeně žít, toulavý život je lidem vlastní od nepaměti. V čem mohou být „kočovníci“ vzorem?17. 8. 2021

Ta pravá zábava však začíná v ložnici. K veřejnému rozmachu análních kolíků bylo nejdřív potřeba dostat sexuální pomůcky z inzerátů v zakázaných časopisech do sex shopu na hlavní třídě. První takový obchod si v roce 1962 otevřela v Německu bývalá pilotka Luftwaffe. Nabízený artikl byl v té době samozřejmě oficiálně určen k povzbuzení manželského života.

Rozvoj sexuálních pomůcek hodně souvisel také s rozvojem materiálů. Tvrdý plast v 90. letech nahradil příjemný silikon a začaly vznikat modely všech možných tvarů, barev a velikostí, a to za velmi přijatelnou cenu. Takže můžete vybírat z modelů plnitelných vodou, jejíž proud zmáčknutím vystříkne, nebo fetišové modely, kdy je kolík zakončen zvířecím ocasem. Svoji roli na cestě análního kolíku z ordinace do ložnice ovšem sehrál také rozmach online porna, které z dříve opovrhovaného análního sexu udělalo běžnou praktiku.

Zdroj: Bohdana Rambousková