Končí zkrášlovací filtry na Instagramu. Novým trendem je osobitost, a tu dělají naše jedinečné pihy, znaménka a nedokonalosti

Zkrášlovací filtry na sociálních sítích všichni milujeme. Komu by se taky nelíbila sjednocená pleť, plnější rty a jiskra v oku. A pokud vám to přidá i květinový věnec do vlasů, co víc si přát. Když pákistánské ministerstvo informací před dvěma lety omylem streamovalo tiskovou konferenci se zapnutým kočičím filtrem, byl z toho světový hit. Ministrovi kočičí ouška a fousky moc slušely. Teď se ale zdá, že je s filtry konec. Přidávají sice na kráse, ale odstraňováním vad odstraňují i naši osobitost.

Krása vypadá vždycky stejně

Dnešní filtry vylepšují odstín pleti, propůjčují jí zářivost a skryjí póry, odstraňují pupínky a jizvy, dokonce umí poupravit proporce obličeje tak, aby vypadal atraktivněji. Je to báječná pomůcka pro to, aby člověk byl se svojí fotkou spokojený. Jenže takových upravených fotek, které vůbec neodpovídají realitě, jsou sociální sítě plné. Je těžké odlišit, co je skutečné a co je upravené. A výsledkem je narůstající počet lidí frustrovaných tím, že všichni ostatní vypadají lépe. Tisíckrát si můžeme opakovat, že obrazy na sociálních sítích jsou upravené a neodpovídají skutečnosti. Ale když pak projíždíme stories, začneme se cítit pod tlakem.

Aby se filtry daly aplikovat na jakoukoli fotku, pracují na základě jednoduchých pravidel. Odstraňují vše, co se vymyká. Mizí nedokonalosti, ale s nimi mizí i vše, co nás dělá jedinečnými. Výsledkem je, že všechny fotky se zkrášlovacím filtrem jsou tak nějak… stejné. 

Nedokonalá pleť není nic, co by se mělo skrývat

Na sociálních sítích se proto objevuje nový trend, který opouští upravované selfies a vyzývá uživatele, aby se světu ukázali tak, jak skutečně vypadají. Jak je ráno můžeme potkat v kuchyni, když si vaří ranní kávu. Pomocí rozpůlené obrazovky Filter vs. Reality si můžete porovnat vylepšenou a přirozenou půlku své tváře. A zjistit, co všechno z toho, co vás činí jedinečnými, vám filtr sebral.

Švýcarská fotografka Kim Britt na svém profilu embracing_reality s nadhledem ukazuje rozdíl mezi naleštěnými obrázky určenými pro veřejnou prezentaci a mnohdy šedou skutečností. Můžete tam vidět nejen detailní záběr jejího obličeje s filtrem a bez, ale také instagramový a reálný obraz toho, jak vypadá při cvičení, při spánku nebo v chladném dni, kdy by psa ven nevyhnal.

Demi Lovato: Filtry jsou nebezpečí!

Filtry jsou rozhodně legrace, ale problém je, když je člověk začne brát moc vážně. Jakmile se dostanou na každou vaši fotku a bez filtru se nechcete nikomu ukázat, začíná být zle. Počty žen i mužů, kteří nenávidí své tělo a mají problémy s příjmem potravy v době sociálních sítí narůstá. A zatím ho nezvrátil ani trend body positivity, přijetí vlastního těla i s jeho nedokonalostmi. Instagram je v tomto ohledu považován za nejrizikovější sociální síť.

Nedávno proti umělé kráse pěstované ve stories a feedech vystoupila i zpěvačka Demi Lovato, která promluvila o tom, jak ona sama zažívá tlak nerealistických očekávání na vlastní vzhled. Filtry označila přímo za nebezpečí a omluvila se za to, že je dřív sama hojně používala.

„Stojíme za vámi.“ Bidenova administrativa před začátkem školního roku adresovala videovzkaz trans studentům20. 8. 2021

Naučte se žít se svým skutečným vzhledem

Jak najít odvahu zveřejnit svoji fotku bez příkras? Zkuste se zapojit do výzvy uživatelky Heren, která na profilu silvercurls_ prosazuje nejen nošení přirozených šedin, ale také přirozené pokožky. Své fanoušky vyzývá, aby ukázali svou tvář se zkrášlovacím filtrem, pak ho vypnuli a zaostřili na místo s nejproblematičtější pletí. „Toto je můj obličej. Toto je normální“,“ říká Heren.

K soumraku filtrů jistě přispěla i pandemie, která nás uvěznila v domovech a přerušila naši rutinu každodenního nanášení make-upu, vlasového stylingu a vybírání outfitů, v nichž jsme se prezentovali venkovnímu světu. Prodej pohodlného domácího oblečení narostl několikanásobně, teplákové soupravy zažívají zlatou éru. A „nahý“ obličej i přerostlý účes začaly být společensky akceptovatelné při online pracovních schůzkách. Tak proč si na sociálních sítích hrát na něco, co v reálném životě opouštíme?

V srdci pražských Vinohrad vzniklo další unikátní místo. Představujeme vám zbrusu novou restauraci Glamour9. 8. 2021

Odfiltrujte toxické uživatele

Odborníci radí tři kroky, jak si udržet zdravý vztah ke svému tělu a užívat si projíždění obsahu sociálních sítí bez nátlaku a pocitu deprese. První spočívá v umění odložit mobil a netrávit na něm celé dny. Druhý krok je prostě přestat sledovat, nebo dokonce i zablokovat uživatele, jejichž příspěvky u nás spouštějí psychickou nepohodu a negativní smýšlení o vlastním těle. Třetím je právě sdílení reálných fotek, na které od svých fanoušků jistě dostaneme pozitivní ohlas. A hlavní je uvědomit si jedno: i když si budeme fotky vylepšovat sebevíc, svůj odraz v zrcadle nakonec vždycky uvidíme bez filtru.

Zdroj: Bohdana Rambousková