Ožehavé téma: Jaké zdravotní potíže mužům hrozí a jak jim lze předejít?

Rakovina prostaty nebo varlat, zvětšená předstojná žláza, erektilní dysfunkce či mužský přechod... Pány ohrožuje celá řada zdravotních potíží, přesto mužské zdraví zůstává stále pro řadu lidí tabuizovaným tématem...

Výskyt obávané rakoviny prostaty v celosvětovém měřítku stále roste, a tento trend kopíruje i Česká republika, kde je ročně diagnostikováno více než 7000 nových případů. Díky pokrokům medicíny se však snižuje procento úmrtnosti; většina pacientů i po pěti letech od stanovení diagnózy žije. Svůj podíl na tom má také včasné odhalení, které zlepšuje prognózu pacientů. I přesto jich však umírá v průměru 1400 za rok. Zatímco riziko rakoviny prostaty roste s věkem, rakovina varlat se naopak nejčastěji objevuje u mladých mužů od 20 do 40 let. Důležité je proto každý měsíc pravidelné samovyšetření varlat, které může odhalit jakékoliv změny tvaru, velikosti, nárůst bulky či změny na kůži. I zde platí, že čím dříve je problém odhalen, tím je vyšší šance na uzdravení.

S věkem se zvětšuje prostata a způsobuje problémy

Muže ovšem neohrožuje pouze rakovina, ale mohou se potýkat i s řadou jiných zdravotních problémů. Vlivem stárnutí a hormonálního stavu se (zpravidla po 40. roce věku) zvětšuje předstojná žláza neboli prostata, utlačuje močovou trubici a způsobuje řadu nepříjemných symptomů. Mezi padesátkou a sedmdesátkou trpí následky benigního zvětšení prostaty 28 % mužů, devadesátníci mají zvětšenou prostatu téměř všichni.
„Symptomy dělíme na iritativní, způsobující častější nucení na močení, a obstruktivní, kdy muž má slabší mikční proud a musí při močení tlačit. Jestliže se objeví tyto obtíže, je vhodné dojít k urologovi na vyšetření. Příznaky mohou být prvotním signálem vážnějšího onemocnění, kupříkladu nádoru močového měchýře,“ varuje MUDr. Klemenc. 

Jak se nejčastěji problémy s prostatou řeší?

V počátečních fázích obtíží s močením může postačit upravit pitný režim pacienta. Pokud jsou obtíže mírnější, je vhodné doporučit užívání přírodních preparátů, které nemají nežádoucí účinky.  Vážnější obtíže vyžadují nasazení chemické medikace či operační zákrok.

Mezi nejmodernější způsoby, jak se zbavit zbytnělé prostaty, patří technologie REZŪM, založená na léčbě za pomoci sterilní teplé páry. Toto řešení je bezbolestné, šetrné a bez rizika ztráty erekce. Nabízí pacientům možnost podstoupit zákrok rychle a pouze v lokální anestezii. Je vhodná pro muže nad padesát let s nezhoubným zbytněním prostaty o velikosti 30 až 80 ml.  

Táta na mateřské: „S partnerem jsme na dítě čekali pět let. Máme štěstí, že nás naše okolí bere jako běžnou rodinu“1. 4. 2021

Sterilní pára z 0,5 ml vody se aplikuje v přibližně devítisekundových intervalech do takzvané přechodové zóny prostaty. Cílená dávka zasahuje přímo v obstruktivní prostatické tkáni a účinně tak redukuje podstatu benigní hyperplazie prostaty. Zákrok trvá přibližně čtvrt hodiny a lze jej podstoupit ambulantně. Protože teplota páry nepřekročí 103 °C, nepoškodí okolní tkáně a nedochází tak k vážným vedlejším účinkům jako je poškození sexuální funkce,“ vysvětluje princip technologie REZŪM MUDr. Josef Stolz, MBA, primář pražské urologické kliniky UroKlinikum Praha, která disponuje tímto unikátním přístrojem. Odumřelé buňky tělo časem odstraní zcela přirozenou cestou hojením. Prostata se tak zmenší a dojde k uvolnění tlaku na močovou trubici a tím i k ústupu potíží.

Rovněž rekonvalescence probíhá mnohem rychleji než u standardních metod. Rehabilitace v klidovém režimu trvá tři až pět dní, v průměru již za dva týdny od aplikace dochází k výraznému zlepšení příznaků a tím pádem i kvality života. Výhodou je rovněž nízké procento případů k reoperaci, jak ukázala čtyřletá odborná studie – úspěšnost zákroku je až 96 %.

Výzkum ukazuje, jak se změní sexuální život po pandemii. Sex na jednu noc bude tabu, vztahy stoupnou v ceně. Kdy se zase odvážeme?15. 4. 2021

Erekce už není jako dřív...

Zároveň s postupujícím věkem u mužů často přichází obtíže s libidem a erekcí. „Je vždy nezbytné provést klinické vyšetření a krevní odběr PSA doplnit i o odběr testosteronu a hladiny glykemie, jelikož diabetes má často jako komplikující symptom erektilní dysfunkci. Nízká hladina testosteronu signalizuje tzv. mužský přechod. Ten léčíme spolu s endokrinologem, doplňujeme preparáty s obsahem testosteronu. V prvotních stavech však tyto hodnoty nebývají patologické. Často stačí uklidnit pacienta a doporučit vhodný doplněk stravy obsahující ověřenou bylinu,“ radí urolog. 

Přírodní prostředky podporují mužské zdraví

Mezi přírodní prostředky, které mohou zlepšovat potenci, se podle doktora Klemence řadí například Lepidium Meyenii (maca), známá od dob Inků jako bylina posilující potenci, vitalitu a libido. Dále je to Eleuterococcus Senticocus (sibiřský ženšen neboli čertův kořen), jedná se také o takzvaný adaptogen, normalizující fyziologický cyklus organismu. Při potížích s prostatou zase pomáhají tyto extrakty: Pygeum Africanum (slivoň africká), která inhibuje účinky růstových faktorů a blokuje zvětšování prostaty, Serenoa Repens (trpasličí palma, saw palmetto), blokující přeměnu testosteronu na jeho aktivnější formu dihydrotestosteron. Dále se jedná o Epilobium Parviflorum (vrbovku malokvětou), Urticu dioicu (kopřivu dvoudomou) či cucurbitu pepo (olej z dýně). „Výše zmiňované extrakty bylin můžu s klidným svědomím doporučit i jako prevenci,“ dodává MUDr. Klemenc. Na trhu lze najít různé prostředky, obsahující uvedené přírodní extrakty – patří mezi ně například Cemio Red3, kombinující účinky slivoně africké, macy peruánské, sibiřského ženšenu a dalších bylin, podporujících mužské zdraví a kondici.