Používejte opalovací krém, i když sedíte v pyžamu u počítače a venku sněží, radí dermatolog Alberto Leguina-Ruzzi
Rozhovor
Zdroj: Juan David Calderon Ardila
<Path>

Používejte opalovací krém, i když sedíte v pyžamu u počítače a venku sněží, radí dermatolog Alberto Leguina-Ruzzi

Jarní měsíce jsou příslibem, že se opět dostaneme víc ven a mezi lidi. Proto je nejvyšší čas dopřát pleti ozdravnou kůru. Dr. Alberto Leguina-Ruzzi ve své ordinaci v AB Clinic na pražském Chodově nabízí různá regenerační ošetření a namíchá vám pleťový krém přesně podle vašich potřeb. Dr. Alberto není přítelem vrstvení kosmetických přípravků. Bohatě si podle něj vystačíte se třemi produkty. Za základ každodenní péče považuje krém s faktorem ochrany proti slunečnímu záření a modrému světlu.
Bohdana Rambousková Bohdana Rambousková Autor
5. 3. 2021

Je mezi ženskou a mužskou pokožkou zásadní rozdíl? Nebo je jen jedna, lidská pleť?

Ženská a mužská pleť jsou různé a jinak reagují. Mužská je silnější, má větší počet folikul. Ženská pleť je slabší, jemnější. Jedna z klasických chyb při péči o pleť je přistupovat ke všem stejně. Většina konceptů péče o pleť dnes vzniká v marketingových týmech a pracuje jen s ženským publikem. Mám pak řadu mužských pacientů, kteří si koupí klasickou značku kosmetiky a setkají se s opačným účinkem, než jaký jim produkt sliboval. Takže je potřeba rozumět jednotlivým typům pleti a vědět, jaké složky jim poskytnout a v jaké koncentraci.

Znamená to, že lidé v tranzici musejí změnit také svoje návyky v péči o pleť?

Přesně tak. Mé trans pacienty v procesu hormonální terapie učím, kdy a co mají v péči o pleť změnit. Protože jejich dosavadní rutina už přestává platit. Je potřeba rozumět tomu, co se děje v jejich organizmu a že i pleť je součástí transformace jejich těla. Například trans ženám se pleť ztenčuje a objevují se jim jiné nedokonalosti či prasklinky, mění se ochlupení.

Kolik typů pleti tedy existuje? Je to suchá – normální – mastná, jak vídáme v běžných obchodech s kosmetikou?

Existují různé typy klasifikace. Velmi důležité je dělení na základě barvy pleti a její reakce na sluneční záření. Máme šest fototypů, někteří specialisté rozlišují dokonce sedm. Fototyp 1 se spálí velmi snadno, nejvyšší fototyp mají lidé tmavé pleti s nejvyšší úrovní melaninu. To, o čem vy hovoříte, je typologie pleti podle produkce kožního mazu. Tento koncept je už poněkud zastaralý, protože sebum se na různých místech tvoří v různém množství. Můžete mít například velmi mastnou T zónu a přitom velmi suchou linii čelisti.

V obchodě musím zapadnout do jednoho ze tří typů pleti. Ve vaší ordinaci mi vyrobíte personalizovaný pleťový krém přímo pro mě. Na základě čeho mi ho namícháte?

Všechno řídí umělá inteligence. Naskenujeme obličej pomocí speciálního přístroje a software vyhodnotí různé parametry vaší pleti v různých typech záření. Na jejich základě pak spočítá, jaké složení má vaše každodenní péče o pleť mít. Připravím vám krém, který vaše pokožka právě s tu chvíli potřebuje.

Takže nemůžu přijít a říct vám: miluju retinol, dejte mi ho tam hodně!

To by byla ta největší chyba. Marketingové kampaně prezentují některé látky jako přímo zázračné, a přitom nejsou vždy vhodné. Člověk s viditelnými žilkami nebo s velmi citlivou pletí může na retinol nebo některé kyseliny zareagovat velmi špatně. Lidé s velmi mastnou pletí by zase nereagovali dobře třeba na aloe vera nebo pantenol. Takže každý člověk potřebuje skutečně individuální přístup.

Je pravda, že bychom měli pleťové krémy střídat? Nebo se máme držet toho, který nám vyhovuje?

Měli bychom je střídat. Proto ke mně pacienti každé tři nebo čtyři měsíce přicházejí na evaluaci pleti. Někdy složení krému měníme, protože se nám jeden problém podaří vyřešit a zaměříme se na další. Pleť samozřejmě ovlivňuje i roční období a s ním se proměňující vlhkost vzduchu.

Projevil se v současných požadavcích vašich pacientů koronavirus?

Často se nyní vyskytuje maskné, neboli akné způsobené nošením roušek a respirátorů. Ale zaznamenáváme jeden nový trend: lidé teď tráví spoustu času před webkamerami a při online schůzkách se sami na sebe dívají z úhlu, který není právě lichotivý. Takže přicházejí s požadavky na lifting tváří, úpravu rtů, odstranění dvojité brady nebo vylepšení dekoltu. Z hodin strávených u počítače se jim tvoří vrásky nad kořenem nosu. Lidé nyní začali mnohem víc vnímat, jak vypadají na obrazovce – řeší svůj obraz v digitálním světě. Programy pro online mítinky nemají na rozdíl od sociálních sítí zkrášlovací filtry, a přitom se tam na nás dívají i stovky lidí, jimž se samozřejmě chceme líbit.

U obrazovek jsme také vystaveni modrému světlu, které je škodlivé pro oči. Působí i na pokožku?

Samozřejmě, způsobuje pigmentové skvrny a vrásky. Proto nová generace krémů s faktorem ochrany proti slunečnímu záření chrání také proti modrému světlu. Mým pacientům doporučuji, aby krém s SPF (sun protection factor) používali každý den, protože i světlo z LED žárovek a obrazovek poškozuje pleť. Já osobně ho používám opravdu denně. I když sněží a vy sedíte doma u počítače, měli byste si pleť chránit krémem s SPF.

Takže i doma v pyžamu si na sebe mám natřít opalovací krém?

Pokud pracujete na počítači, tak rozhodně ano. Na produktu ovšem musí být přímo napsáno, že chrání i proti modrému záření nebo že má modrý filtr. Nová generace krémů s SPF většinou obsahuje i různé vitamíny a minerály na vyživení pleti. Proto je opravdu dobré používat je jako denní krém – zajistí hydrataci, výživu i ochranu proti záření v jednom. Osobně nejsem fanouškem vrstvení přípravků při péči o pleť. Na Instagramu vídám influencerky, jak si nanášejí jednu vrstvu na druhou. Já myslím, že tři produkty vám bohatě stačí – noční krém, kvalitní čistící gel a krém s SPF obohacený o vitamíny a hydratační složku.  

Proč je víc vrstev takový problém?

Pokud mezi sebou soupeří spousta různých molekul, aby na pleti zanechaly nějaký efekt, ztratíme přehled o tom, který přípravek nám skutečně prospívá. Molekuly navíc mohou jít proti sobě. Když použiji pleťové tonikum a na ně dám sérum s odlišným pH, může účinek tonika neutralizovat. Některé produkty vytvoří bariéru mezi pletí a dalším přípravkem, který se k ní vůbec nedostane. Takovým vrstvením jen vyplýtvám spoustu peněz.  

Dr. Alberto: V této části Evropy jsou lidé přirozeně krásní. Pornoprůmysl jim přesto diktuje, jaký tvar a barvu mají mít jejich genitálie24. 11. 2020

Co můžeme vedle vhodného krému své pleti teď na jaře dopřát?

Vždycky je dobré dodat pleti výživu. O tu se postará mezoterapie, kdy se do kůže mikrojehličkami aplikují speciální roztoky s vitamíny, aminokyselinami, koenzymy a kyselinou hyaluronovou. Tyto látky podporují tvorbu kolagenu a navozují intenzivní regeneraci buněk. Pleť skvěle prozáří na celé letní období.

Dlouhodobější účinek a opravdu zdravý vzhled nabízí redermalizace. To je regenerační ošetření, které pleti pomocí mikrojehliček dodává kyselinu hyaluronovou a kyselinu jantarovou, a reaktivuje tak metabolismus pokožky. Svým antioxidačním účinkem regeneruje kožní buňky, stimuluje tvorbu kolagenu a napomáhá k pružnosti pleti.

Jak dlouho trvá hojení po takovém ošetření?

Bezprostředně po zákroku bude pleť zarudlá nebo se vyskytnou i drobné modřinky. Ale to se přes víkend spraví a hned pak je pacient připraven jít mezi lidi s mnohem krásnější pletí. Nyní je pro takové kúry příhodná doba, protože díky pandemii je náš společenský život na nule a máme čas na pořádné zotavení. Ideální je absolvovat tři sezení po 14 dnech a pak ošetření zopakovat jednou ročně.

Dokážou tyto metody zastavit stárnutí?

Představa zastavení procesu stárnutí je velmi nerealistická a naivní. Pro mě je to spíš o zdraví pleti. Rozlišujeme chrono stárnutí pokožky, které se týká fyziologických procesů v kůži,a s tím dnešní technologií nemůžeme bojovat. A pak foto stárnutí pokožky způsobené vystavením slunečnímu záření, o němž jsme mluvili před chvílí. Čas nelze zastavit. Ale správnou péčí můžeme obnovit určité fyziologické aktivity pokožky tak, aby procházela zdravým stárnutím.

Zdroj: Bohdana Rambousková

Populární
články

Již téměř rok má nového přítele, soukromí si ale snaží chránit
LIDÉ

Monika Bagárová velmi otevřeně o soukromí i o práci: Nikdy jsem nepoznala zásadovějšího chlapa, řešíme společnou budoucnost

Autor: Albert Prokop
Život je krátký a je třeba si ho naplno užít. To dle některých s dětmi není možné
TĚLO & MYSL

„Podstoupit vasektomii bylo to nejlepší, co jsem mohl udělat. Přátelé mi závidí tu odvahu,“ tvrdí Jiří. Co ho k jeho rozhodnutí vedlo?

Autor: Mirka Dobešová
Ondřej Brzobohatý musí čelit útokům od bývalé ženy.
OČIMA HETERÁKA

Očima heteráka: Kauza Brzobohatý. Tiffany Ritchbitch je na scéně, vítejte

Autor: Ctibor Jarkuliš
V době starověkého Řecka a Říma byly  homosexuální akty ve společnosti běžné
LIDÉ

Stejnopohlavní sex, chlapci vychovávaní jako dívky i osoby „dvojí duše“ – naši předci jinakost přijímali. Kde se vše zvrtlo v nenávist?

Autor: Mirka Dobešová
A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou
TĚLO & MYSL

Smíření hetero lidí s LGBT+ populací: Velké díky většině! A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou

Autor: Albert Prokop
Jak navnadit a uspokojit ženu?
HOT!

Jak navnadit a uspokojit ženu? Umělá inteligence poskytla návod i seznam pomocných vět: Co říkat a co rozhodně nezmiňovat?

Autor: Irena Piloušková
Zalando se inspirovalo měsícem lásky a nafotilo s Honzou a Kubou krásnou sérii fotografií
LIDÉ

Měsíc lásky ještě nekončí! O společných zájmech a tajemství dlouhodobého vztahu jsme si povídali s Honzou a Kubou. Inspirujete se?

Autor: Irena Piloušková
Zalando představilo krásný květnový projekt plný lásky
LIDÉ

Měsíc lásky je u manželů Honzy a Kuby nejen v květnu. Jak dopadli v malém vztahovém kvízu?

Autor: Irena Piloušková
Auto už nám dokáže připravit i oběd
CESTOVÁNÍ

Budoucnost, o které nesnil ani Jules Verne: Z elektromobilu se stala pojízdná powerbanka

Autor: Michal Černý
Investovat do nemovitostí se vyplatí i v této době, říká makléř Jiří Hák
LIVING

Jak je na tom aktuální trh s nemovitostmi? K výhodnému prodeji může dopomoci home staging, říká realitní makléř Jiří Hák

Autor: Irena Piloušková

E-Shop