
Správný muž má ostře řezané obličejové rysy. Ty lze prý zvýraznit pomocí speciálního žvýkacího cvičení
Že má člověk v oblasti krku a čelisti spoustu různých svalů, to asi není zrovna velké překvapení. Ovšem že by se prostřednictvím jejich cíleného „tréninku“ dalo zapracovat na rysech tak, aby vypadaly „mužněji“, to již může být docela novinka. A právě proto dnes mnozí muži žvýkají kus plastu ve tvaru vejce a doufají, že díky tomu budou vypadat více jako chlapi.
Mohlo by se zdát, že „posilovací čelistní vajíčko“ je hodně bizarní produkt, který vznikl v podstatě jen a pouze za účelem byznysu. Protože lidé (a to jak muži, tak i ženy) jsou schopni prakticky čehokoliv, pokud jde o vylepšení vzhledu. Ovšem za vznikem tzv. Jawzrsize, jak se tento hit jmenuje, je mnohem zajímavější příběh. Vytvořil jej totiž muž, který ve všech propagačních videích mluví o „zapomenutých přínosech kousání“, což dokládá na svém vlastním příběhu. Ve dvaceti letech si totiž komplikovaně polámal čelist, kterou měl několik měsíců zdrátovanou tak, že s ní vůbec nemohl hýbat. Aby toho nebylo málo, prakticky záhy poté měl nehodu na motorce, kvůli níž skončil v kómatu. A když se probral a začal rehabilitovat, snažil se najít způsob, jak posílit obličejové svaly a v podstatě ochablou čelit posílit podobně jako celý zbytek těla. A tak vznikl Jawzrsize.
„Můj starší bratr měl pitbula, který měl doslova smrtící stisk zubů. Jediné, co kdy se svou čelistí dělal, bylo, že kousal svoji gumovou hračku. Když jsem ho pozoroval a sledoval, jak precizně používá své žvýkací svaly, a viděl, jak se mu rýsují pevné svaly na krku, říkal jsem si, že přesně tohle chci taky,“ popisuje Brandon Harris, jak na myšlenku „žvýkací gumy pro muže“ vůbec přišel. Zdůrazňuje také, že není žádným profesionálním trenérem a ani lékařem, ale že „věda“ týkající se jeho vynálezu je poměrně prostá. Lidé prý v minulosti jedli naprosto jinak a stávající měkká strava, která je pro západní společnost typická, je v podstatě od původních způsobů stravování zcela odvedla. Kvůli tomu lidé začali získávat také jemnější obličejové rysy – čelist totiž není vystavena prakticky žádnému odporu. K jeho vytvoření je tu proto Jawzrsize, který údajně přispívá k budování čelistních svalů, a to tak, že ve výsledku čelist posiluje a přispívá k vybudování ostře řezaných (rozumějte mužně zvířecích) rysů…
Žvýkej a trénuj?
Na sociálních sítích se to již nyní doslova hemží muži, kteří se chlubí prakticky neuvěřitelnými „čelistními transformacemi“, kterých údajně dosáhli právě díky Jawzrsize. Na druhou stranu existuje také podobné množství těch, kteří jsou přesvědčeni o tom, že žvýkaní kusu plastu v rámci honby za mužnou čelistí je prostě podvod. I když je totiž nesporné, že posilováním se svaly zvětšují a tvarují, hlavní otázkou samozřejmě je, zda lze totéž říci také o posilování čelisti. „Lidská čelist, to nejsou jen svaly. Tvar čelisti do značné míry určuje čelistní kost,“ tvrdí dr. Alex St.Pierre se specializací na kineziologii a neskrývá jistou skepsi. „Trénink žvýkacích svalů by teoreticky mohl vést k tomu, že by čelist mohla po čase vypadat masivnější a více vyrýsovaná. To ale nijak neovlivní další aspekty. Takže i když je možné dosáhnout určité změny v tom, jak čelist vypadá, každý jednotlivec má limity jasně nastavené kostmi, s nimiž se narodil,“ upřesňuje.
Dalším faktorem z hlediska tvaru obličeje je ovšem – vedle neměnného tvaru čelistní kosti – také procento tělesného tuku. I když bychom tedy přistoupili na tezi, že intenzivním žvýkáním lze související svalstvo posílit, výsledek bude samozřejmě méně patrný, pokud je člověk silnější (má nějaké to kilo navíc). V podstatě by bylo možné říct, že je to podobné, jako by se muž s klasickým pivním pupkem rozhodl začít budovat břišní svalstvo. Jeho výchozí pozice (a následně viditelné výsledky) by byla zcela odlišná od někoho, kdo má váhu průměrnou.
Podle tvrzení Jawzrsize ale pro kýžený efekt postačí žvýkat onen převratný vynález cca 20-30 minut denně. Ovšem kromě určité skepse se objevují také odborné názory, že každodenní půlhodinové přežvykování může způsobit více škody než užitku. „Rozhodně je možné vypracovat si čelistní svaly,“ myslí si sice docentka stomatologie Parish Sedghizadeh, ovšem dodává, že čelist a všechny další obličejové svaly jsou v průběhu celého dne již různě zatěžovány a tento druh parafunkční abnormální činnosti může člověku spíše způsobit problémy, kterým je naopak žádoucí se bránit. Jedná se totiž o tenzní bolesti hlavy, porušení čelistního kloubu a jeho uvolnění apod. I když navíc člověk skutečně může žvýkání Jawzrsize svou čelit „nějak“ posílit, problémem je to, že nelze ovlivnit, jak přesně. „Neexistuje žádný odhadnutelný poměr svalové hmoty, kterou člověk díky užití Jawzrsize nabere. Výsledkem tedy rozhodně nemusí být jen ostré rysy, ale třeba něco, co vůbec nebude estetické. Nakonec lze dojít do fáze, kdy svaly naberou větší objem, než je žádoucí,“ popisuje dr. Laurel Henderson, odbornice na orální medicínu, s tím, že s ohledem na nadměrné posílení může mužům vizuálně prakticky „zmizet“ krk…
Mužná čelist jako základ sex-appelu
Možná se to může zdát bláznivé, ale skutečně je možné setkat se s tím, že v historické perspektivě byli lidé s širší a větší čelistí automaticky vnímáni jako dominantní. A to zdaleka neplatí jen pro hodnocení ze strany žen, i muži totiž mají tendenci vzájemně se posuzovat a de facto na podvědomé bázi se „škatulkovat“ buď jako dominantní, nebo submisivní. Podle Harrise pak posílená čelist dokonce funguje i jako faktor přitažlivosti. „Je to jako kdybych měl pořádný sval přímo na tváři,“ dodává. A jako by v podstatě předesílal, že jen pomocí žvýkání lze naleznout nějakou utajenou rovinu mužnosti. Otázkou ovšem zůstává, zda cestou k ní je právě žvýkací vejčitá guma...