Doplňte zásoby „slunečního vitaminu“. Může bránit nákaze respiračními chorobami, ale také závažnému průběhu onemocnění covid-19
Straight friendly
Zdroj: iStock

Doplňte zásoby „slunečního vitaminu“. Může bránit nákaze respiračními chorobami, ale také závažnému průběhu onemocnění covid-19

Že vitamín D je pro člověka poměrně důležitý a také prospěšný, se již nějaký ten pátek ví. Aby ne – vždyť jeho nedostatek prý zvyšuje riziko vzniku osteoporózy, srdečních chorob, cukrovky, ale také vysokého krevního tlaku a dalších nežádoucích stavů. Ovšem zatímco donedávna tyto informace zanechávaly většinu populace docela v klidu, celosvětová koronavirová pandemie zcela změnila pravidla hry. Jakmile se totiž ukázalo, že právě nízká hladina vitaminu D může zvýšit také riziko onemocnění covidem-19, stal se z „déčka“ doslova hit. Je ale vitamín D skutečně pro lidské tělo tak prospěšný? A měli bychom jej nyní – i v rámci „koronavirové prevence“ – také užívat?
Mirka Dobešová Mirka Dobešová Autor
19. 2. 2021

Hned v úvodu je jistě namístě uvést, že jediným skutečně vědecky potvrzeným účinkem vitaminu D, jehož hlavním zdrojem je (konkrétně v případě vitamínu D3) pro člověka sluneční svit, je snížení rizika vzniku osteoporózy. Např. nedávný výzkum financovaný americkým Národním institutem zdraví dospěl k závěru, že vliv užití vitamínu D jako doplňku při snižování rizika rozvoje onkologických a kardiovaskulárních onemocnění je v podstatě minimální. Totéž lze říci také o prospěšnosti „déčka“ v kontextu prevence cukrovky. Je tedy zřejmé, že tak univerzálním „všelékem“ vitamín D nejspíš nebude. Přesto to ale neznamená, že specificky na lidskou imunitu by neměl vliv.

<Path> Vědci řeší, zda vakcína proti covid-19 může způsobit neplodnost. Špatný vliv na reprodukční zdraví má ale i prodělání nemociZdroj:

Déčko proti covidu?

V posledním roce by se dalo říci, že jakmile se objevila jakákoliv informace o „zaručeném“ způsobu ochrany před nákazou novým typem koronaviru, lidé se jej okamžitě rozhodli vyzkoušet.

Totéž pak platí i o lécích, které měly alespoň pomoci již při potvrzené nákaze (sehnat např. Paralen se tak v určitých chvílích stalo doslova nadlidským úkonem). Není tedy divu, že také vitamín D se dostal do hledáčku všech, co se rozhodli alespoň nějak (pomineme-li omezení kontaktů, mytí rukou a nošení roušek či respirátorů) chránit.

I když by si samozřejmě mnozí přáli, aby je užití vitamínu D ochránilo před potenciální nákazou koronavirem, minimálně přední světové instituce včetně Světové zdravotnické organizace zastávají docela zdrženlivá stanoviska a tvrdí, že alespoň zatím neexistuje dostatek relevantních dat k tomu, aby bylo užívání vitamínu D jako prevenci nákazy možné doporučit.

„Prozatím se doporučení užívat vitamín D ke snížení rizik souvisejících s nemocí covid-19 jeví jako předčasná a i když reálně mohou způsobit malou škodu, mohou být zdrojem falešného bezpečí vedoucího ke změnám v chování zvyšujícím riziko nákazy,“ shrnuje pak další výzkum.

Ačkoliv ani podle nejnovějších studií britských vědců vitamín D přímo neslouží jako zaručená prevence proti nákaze, jeho užití může být dle ní přinejmenším prospěšné pro snížení rizika akutních infekcí dýchacích cest, jako je nachlazení nebo i chřipka. Stejně tak „déčko“ podle tohoto výzkumu může přispět k ochraně kostí a svalů, ovšem rozhodně není třeba polykat jej denně „kila“. Údajně bohatě postačí denní dávka cca 600-800 IU (tj. cca 15-20 mikrogramů).

Na druhou stranu jsou tu ale studie (ač ne nijak masivního charakteru), které pozitivní dopady vitamínu D v kontextu nákazy koronavirem potvrzují. Podle jedné z nich (realizovaná byla na vzorku necelých pěti set osob) pak u lidí, kteří trpěli nedostatkem déčka, byla prokázána vyšší (o celých 77 %) pravděpodobnost pozitivního testu na koronavirus, než v případě těch, jejichž hladina vitamínu D byla v normě. Další výzkum pak také prokázal, že ti, kdo v důsledku nákazy koronavirem dospěli až do stavu akutního respiračního selhání, trpěli zároveň vysokou mírou nedostatku vitamínu D (konkrétně pak v 81 %). A samozřejmě bylo v těchto případech také zachyceno významně vyšší riziko úmrtí. V neposlední řadě jedna drobná studie provedená na pěti desítkách pacientů, kteří byli s nemocí covid-19 hospitalizováni, prokázala, že z těch, kterým byla podána vysoká dávka déčka, skončil na JIP pouze jediný. Oproti tomu z 26 pacientů, kterým vitamín D podán nebyl, jich intenzivní péči vyžadovalo 13.  

Proč nám déčko schází a jak jej doplnit?

Je jasné, že právě v období podzimu a zimy se hladina vitamínu D v lidském těle snižuje. Hlavním způsobem jeho získávání (pomineme-li užívání déčka v tabletách) je totiž vystavení kůže slunečnímu světlu, kterého je právě v těchto ročních obdobích, kdy se pozdě rozednívá a naopak brzy stmívá, v našich zeměpisných šířkách skutečně nedostatek. Zároveň by se dalo říci, že mnozí trpí mírným nedostatkem vitamínu D po celý rok, protože dnešní život (minimálně ve městech) se odehrává především v kancelářích a dalších uzavřených prostorech. Jakmile se ale člověk doslova dostatečně nesluní (a k této aktivitě rozhodně není třeba lehátko, koktejl v ruce a jako kulisa šumící oceán), znamená to, že tělo nemusí být schopné vyprodukovat si vitamínu D adekvátní množství.

Zdroj: Giphy

Ačkoliv podle odborníků je prakticky nemožné, aby bylo konkrétně prostřednictvím konzumovaných potravin možné naplnit kompletní potřebu vitamínu D, minimálně je možné v některých případech hladinu déčka v těle alespoň lehce pozvednout. Platí to především pro některé mléčné výrobky, které jsou vitamínem D obohacené, stejně tak déčko obsahují také ryby s vyšším obsahem tuku, jako např. losos či sardinky, vajíčka (resp. žloutky), některé pomerančové džusy (je třeba sledovat složení), ale i houby nebo hovězí játra.

<Path> Podpora imunity je důležitá i na jaře a v létěZdroj: Foto: iStock, Naturamed Pharmaceuticals

Zjistit, jakou máte hladinu vitamínu D v těle, také není nic složitého, obvykle postačí poměrně jednoduchý krevní test. S ohledem na to, jak aktuálně v Česku vypadá zdravotní péče (a jak se bohužel opožďují mnohé výsledky provedených vyšetření, která nesouvisí přímo s covid-19), je ale podměrně uspokojivou informací i fakt, že pokud budete užívat 600 UI vitamínu D denně, rozhodně vám to neuškodí.  Nemluvě o tom, že i kdyby šlo o placebo, jeho pozitivní účinky již byly mnohokrát prokázány. Protože jak se také s nadsázkou říká – „víra tvá tě uzdraví“…

Zdroj: euclekarna.cz

Populární
články

Gay páry dnes již docela běžně děti vychovávají
LIDÉ

„Chtěli jsme být s partnerem rodiči za každou cenu, dnes kvůli tomu syn trpí,“ přiznává Erik, který svého rozhodnutí lituje

Autor: Mirka Dobešová
Správné nabíjení telefonu je někdy trochu složitější než se může zdát
LIDÉ

Přestaňte ničit baterii svého telefonu několika zbytečnými chybami

Autor: Michal Černý
Pro někoho je BDSM jen čistokrevná úchylárna, pro jiného zase životní poslání
LIDÉ

„BDSM je můj smysl života,“ říká Lucie, kterou fascinovala bolest už na základní škole

Autor: Michal Černý
I ženy, jejichž životní trajektorie vedou jinými směry, mohou nacházet společnou řeč a navzájem se podporovat
LIDÉ

„Ničí vám přátelství mrňata vašich kamarádek? Problém bude patrně ve vás,“ vzkazuje třicátnice, která mateřství aktuálně neplánuje

Autor: Veronika Košťálková
Portrét muže, který musel opustit vše, aby našel svobodu
LIDÉ

V Rusku ho vydírala policie, protože je gay. Uprchl proto do Kanady a Čechům vzkazuje: “Bojujte za svá práva, dokud ještě můžete”

Autor: Redakce LUI
Ani studium na křesťanské škole neznamená, že by vaši sexuální orientaci nebo genderovou identitu měli učitelé jakkoliv hanět
LIDÉ

„LGBT je hřích,“ řekla učitelka a byla vyhozena z práce. Soud její žalobu ministerstva školství nyní zamítl

Autor: Michal Černý
Společnost Generator představila výsledky originálního průzkumu, který zjišťoval, z jakých cestovatelských zvyků mají mladí lidé „osypky“
CESTOVÁNÍ

Duolingo i stání ve frontě na letadlo. Které návyky byste si měli odpustit na cestách, ať z vás generace Z nemá „osypky“?

Autor: Veronika Košťálková
Má generace Z tu nejlínější pracovní morálku?
TRENDY

„Na obědě jsem minimálně 82 minut.“ Generace Z otevřeně přiznává, jak okrádá zaměstnavatele o čas i peníze

Autor: Michal Černý
Myslím, tedy jsem! Ale kde jsem?
BEYOND REALITY

Pochybnostmi o realitě se zabýval i René Descartes: „Myslím, tedy jsem!“ Jenže kde vlastně jsme?

Autor: Redakce LUI
„Venerofobie mi seznamování kazí. Zodpovědnost, jakou bych si představoval, se nenosí,“ říká muž. „Asexuální nejsem,“ dodává
LIDÉ

„Venerofobie mi seznamování kazí. Zodpovědnost, jakou bych si představoval, se nenosí,“ říká muž. „Asexuální nejsem,“ dodává

Autor: Irena Piloušková

E-Shop