Supermoderní toalety fungují jako domácí lékař. I z té, kterou máte doma, ale o svém zdraví mnohé zjistíte
Straight friendly
Zdroj: iStock

Supermoderní toalety fungují jako domácí lékař. I z té, kterou máte doma, ale o svém zdraví mnohé zjistíte

Lidské tělo je z hlediska svého fungování doslova zázračné. Nejenže v podstatě „samovolně“ zajišťuje základní životní funkce a umožňuje člověku „běžný provoz“, ale zároveň dokáže poskytovat signály o tom, že něco je v nepořádku. Je však třeba, aby lidé byli právě k těmto signálům vnímaví. Samozřejmě není třeba až paranoidní a nepřetržité sledování sebe sama – na druhou stranu rozhodně není od věci, když člověk věnuje pozornost různým tělesným změnám. Cenné informace o zdraví přitom může poskytnout i pohled do toaletní mísy…
Mirka Dobešová Mirka Dobešová Autor
26. 1. 2021

Doba koronavirová pozornost na to, co z těla vylučujeme, nepochybně upoutala. Ostatně – jedním z možných prvních příznaků onemocnění jsou i problémy s trávením a průjmy. Západní kultura ale obecně toaletu nepovažuje zrovna za místo, které by stálo za pozornost. Přitom kultury starověké – od Japonska až po starověký Řím – dokonce uctívaly bohy toalet. Tato božstva byla spojována se zdravím, blahobytem i plodností a samozřejmě se k nim lidé také modlili a prováděli související rituály. Konkrétně v Japonsku však kult toalet – ač tedy ve značně zmodernizované podobě – přetrval dodnes. Japonské toalety jsou totiž supermoderními hi-tech kousky, které mají speciální funkce pro ovládání víka, vyhřívání prkénka, síly splachování, ale také předního a zadního bidetu a sušení. Již od 80. let pak japonské toalety produkují také uklidňující hudbu. Ovšem ani to ještě není vše. Toalety jsou totiž podle Japonců skvělý nástroj pro zdravotní diagnostiku.

<Path> Nová zdravotní krize mezi gayi a HIV+: tak hovoří odborníci o šíření HPV viru způsobujícího rakovinu anu. Jak na správnou prevenci?Zdroj: vitalia.cz, nasezdravotnictvi.cz, cancer.org, zpmvcr.cz, gayety.co, lavendermagazine.com, ockovaniprotihpv.cz, jamanetwork.com, mzcr.cz, acsjournals.onlinelibrary.wiley.com

Toaleta místo doktora

Inteligentní toalety skutečně dokáží zázraky. Toaleta Flowsky z produkce společnosti Toto je primárně určena pro užití ve zdravotnických zařízeních a zvládne kontrolovat abnormality v toku moči, které by mohly signalizovat problémy s močovým měchýře nebo prostatou.

Nejmodernější modely, které vznikly právě v Japonsku, pak zvládnou provést i poměrně rozsáhlou analýzu stolice. Ovšem pro zjištění toho, co lze odhalit jen prostým pohledem, není třeba mít doma toaletu chytřejší, než jsou všichni členové domácnosti. Co konkrétně lze tedy vyčíst z moči?

Pokud je vaše moč kalná, může to samozřejmě znamenat více věcí, urologové se ale shodují, že nejčastější příčinou je infekce močových cest. Tu obvykle doprovází také další příznaky, jako je pálení nebo bolesti při močení nebo také častější potřeba. Infekce močových cest jsou ale naštěstí poměrně snadno diagnostikovatelné (stačí provést rozbor moči) a také léčitelné pomocí antibiotik.

Kalná moč kromě infekce může také signalizovat dehydrataci – o té zároveň svědčí i změna barvy moči, ta je v takovém případě tmavší. Řešení? Zvýšení příjmu tekutin. Ovšem nejen tekutiny, ale i strava může způsobit změny v konzistenci moči. Za její zakalení mohou být zodpovědně také určité typy zeleniny (konkrétně druhy však nebyly zatím určeny).

Pokud zaregistrujete, že vaše moč je kalná, ale netrpíte pálením a zároveň dostatečně pijete, je třeba zbystřit – mohlo by se totiž jednat také o ledvinové kameny. Tento problém je doprovázen i specifickým zápachem moči a také bolestmi zad, pícháním v boku a v závažnějších případech také zimnicí, horečkou, krví v moči či zvracením. Řešení pak závisí na velikosti kamenů, někdy vyžaduje i hospitalizaci.

Z moči lze ale také poznat nákazu pohlavně přenosnou chorobou – konkrétně pak chlamydiemi. Podle Stanford Health Care mohou chlamydie kromě toho způsobit také abnormální výtok, bolest při vylučování, svědění genitálií a horečky. Ani v tomto případě se bez pomoci lékaře neobejdete. Podobné je to v případě zánětu, tzv. cystitidy, ten navíc doprovází zápach moči a její tmavší barva.

Pokud si tedy všimnete jakékoliv změny – ať už v barvě, zápachu nebo i konzistenci močí – měli byste zpozornět. Samozřejmě se nemusí jednat o nic vážného, pokud ale obtíže přetrvávají a přidají se k nim i další příznaky, namístě je vyhledání odborné pomoci. Tedy, pokud už nemáte chytrou toaletu…

Věštění z toaletní mísy?

I když i pohled na obsah toaletní mísy toho může o zdraví mnoho prozradit, jistě nezvládne to, co skutečně inteligentní toalety. Ty by měly být časem připojeny k internetu a dohlížely by na zdraví uživatelů pomocí diskrétně umístěných senzorů a umělé inteligenci k analýze odpadu. Taková toaleta by pak dokázala např. detekovat prvotní příznaky různých onemocnění a pomohla lidem i s onemocněními chronického typu, jako je např. cukrovka.

Podle gastroenterologa Sameera Berryho, který se moderním technologiím v oblasti toalet odborně věnuje, jsou toalety jednoduše zdrojem obrovského objemu dat a jak někteří vizionáři tvrdí, pokud by lidstvo bylo inteligentními toaletami adekvátně vybaveno, bylo by tak možné získat nespočet cenných informací o veřejném zdraví. Zároveň by právě prostřednictvím chytrých toalet bylo možné předcházet také rozmachu epidemií (jakmile by nákaza v odpadu byla zachycena, bylo by možné – zavčas – činit adekvátní kroky).

<Path> Budoucnost mužského vzhledu je vousatá. Vousy mužům prospívají, za zdraví i přitažlivost ale platí "pivní daň"Zdroj: independent.com, healh.com, time.com

Ačkoliv to vše zní možná až příliš neuvěřitelně, pravdou je, že jak stolice, tak moč jsou skutečně skvělým zdrojem informací o zdravotním stavu. Právě v moči i stolici se projevuje např. cukrovka, různě typy infekce, onemocnění ledvin i rakovina. Ve srovnání s dalšími chytrými přístroji, jako jsou např. Fitbit náramky apod., je výhodou analýzy tělesného odpadu přímo v toaletní míse fakt, že toaleta nevyžaduje nabíjení a člověk ji používá pravidelně. „Pokud nejste nadčlověk, toaletu budete používat vždy. Neexistuje žádný způsob, jak to obejít, chytrou toaletu pak použijete jako kteroukoliv jinou, veškeré monitorování zdravotního stavu probíhá na pozadí,“ vysvětluje Sam Gambhir ze stanfordského centra pro včasnou detekci rakoviny. A tak je docela dobře možné, že po chytrých telefonech, hodinkách a dalších inteligentních domácích spotřebičích se brzy hitem stanou právě i chytré toalety.

Populární
články

Již téměř rok má nového přítele, soukromí si ale snaží chránit
LIDÉ

Monika Bagárová velmi otevřeně o soukromí i o práci: Nikdy jsem nepoznala zásadovějšího chlapa, řešíme společnou budoucnost

Autor: Albert Prokop
Život je krátký a je třeba si ho naplno užít. To dle některých s dětmi není možné
TĚLO & MYSL

„Podstoupit vasektomii bylo to nejlepší, co jsem mohl udělat. Přátelé mi závidí tu odvahu,“ tvrdí Jiří. Co ho k jeho rozhodnutí vedlo?

Autor: Mirka Dobešová
Jak navnadit a uspokojit ženu?
HOT!

Jak navnadit a uspokojit ženu? Umělá inteligence poskytla návod i seznam pomocných vět: Co říkat a co rozhodně nezmiňovat?

Autor: Irena Piloušková
Zalando představilo krásný květnový projekt plný lásky
LIDÉ

Měsíc lásky je u manželů Honzy a Kuby nejen v květnu. Jak dopadli v malém vztahovém kvízu?

Autor: Irena Piloušková
Zalando se inspirovalo měsícem lásky a nafotilo s Honzou a Kubou krásnou sérii fotografií
LIDÉ

Měsíc lásky ještě nekončí! O společných zájmech a tajemství dlouhodobého vztahu jsme si povídali s Honzou a Kubou. Inspirujete se?

Autor: Irena Piloušková
Sora je původem z Jižní Koreje
LUI BODY

Trápí vás pleš? Přirozeně vypadající řešení jsme probrali se zakladatelkou studia, které se zaměřuje na mikropigmentaci

Autor: Irena Piloušková
A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou
TĚLO & MYSL

Smíření hetero lidí s LGBT+ populací: Velké díky většině! A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou

Autor: Albert Prokop
V době starověkého Řecka a Říma byly  homosexuální akty ve společnosti běžné
LIDÉ

Stejnopohlavní sex, chlapci vychovávaní jako dívky i osoby „dvojí duše“ – naši předci jinakost přijímali. Kde se vše zvrtlo v nenávist?

Autor: Mirka Dobešová
Auto už nám dokáže připravit i oběd
CESTOVÁNÍ

Budoucnost, o které nesnil ani Jules Verne: Z elektromobilu se stala pojízdná powerbanka

Autor: Michal Černý
Luxusní dýhování pokračuje jako obložení za televizí
Living 2023

Tajemství dokonalého interiéru? Jednota a propojenost. „Začněte u dveří,“ radí designerka

Autor: Martin Lyko

E-Shop