Prodělání covidu-19 ovlivňuje sexuální život. Kromě nechuti a poruch erekce se začíná objevovat nový nečekaný „problém“

O dopadech prodělání onemocnění covid-19 na lidské zdraví se toho zatím příliš mnoho neví – a když už ano, jsou to obvykle dopady negativní. V souvislosti se sexualitou se však začínají množit i případy těch, kteří se stávají mnohem náruživějšími než kdy dříve.

Prodělání nemoci covid-19 s sebou nese mnohé důsledky. Kromě toho, že člověk pravděpodobně získá určitou (nejspíše ale jen krátkodobou) imunitu, může se u něj projevit mnoho dalších následků. Poměrně dobře zmapované jsou tak již nyní obtíže se spánkem – vyléčení covidoví pacienti tak mají problém usnout, kompletně se jim převrátí režim a někteří dokonce končí s léky na spaní či alespoň užívají melatonin. Různých problémů, které s proděláním covidu-19 souvisí, ale přibývá. A týkají se také oblasti sexuální. Zatímco se ale v médiích objevovaly především případy, kdy lidé chuť na sex zcela ztratili, nebo příběhy mužů (obvykle poměrně mladých), kteří se po vyléčení z nákazy koronavirem potýkají s problémy s erekcí, pravdou je, že obtíže mohou být i zcela opačné.  

Gay rodiče bojují o svoje děti. Dva tátové kvůli českým zákonům přicházejí o své děti vstupem na české území18. 2. 2021

Covidový sexuální start

Od prvních zaznamenaných případů onemocnění covid-19 uplynul již rok. Přesto věda v tom, co přesně může nový typ koronaviru v těle napáchat, stále nemá příliš jasno. Výzkum, který by se zaměřoval na vliv covid-19 na sexualitu neexistuje, a většina těch, kteří se na oblast sexuality v tomto kontextu zaměřují, tematizují jen problematiku přenosu onemocnění během intimních chvilek. Ačkoliv případů erektilní dysfunkce mezi vyléčenými pacienty bylo zaznamenáno již poměrně mnoho, i v tomto směru existuje jen minimální vědecké poznání. Vědci se ale shodují v tom, že právě poruchy erekce by již mezi příznaky a následky nemoci měly být doplněny.

V souhrnu ale zatím platí, že o tom, jak konkrétně virus ovlivňuje sexuální životy těch, kteří se nakazí a vyléčí, toho víme minimum. Přibývá přitom i těch, kterým koronavirus sexuální chuť rapidně navýšil…

„Vždycky jsem měl docela vysoké libido, ale jakmile mi klesla horečka a začal jsem se cítit lépe, najednou jsem byl nadržený jako nikdy,“ popisuje tak na internetovém fóru jeden z mužů, kterým se následky covidu-19 nevyhnuly právě v oblasti sexuální. „Najednou jsem se cítil jako puberťák, kterého vzruší i to, když se jeho penis otře o tepláky,“ dodává. Kromě toho se ale najednou zvýšila i jeho sexuální výdrž, a to jak při masturbaci, tak i sexu samotném. „V mém životě se nic jiného nezměnilo, kromě toho, že jsem prodělal koronavirus. Vím jen, že moje tělo teď reaguje jinak než dříve. Co jiného by to mohlo způsobit?“ dodává.

Zdroj: giphy.com

Jelikož se ale teď většina odborné pozornosti soustředí na to, jak zachraňovat životy těch, kteří se novým typem koronaviru nakazí, je jasné, že sexuální aktivita již vyléčených jednoduše není tématem dne. Ovšem jen mezi odborníky. V různých online skupinách se naopak příběhy těch, kdo covid-19 prodělali, a nyní s ostatními probírají, jaké následky mají, vyskytují stále častěji. Přitom je faktem, že v souvislosti se sexem a chutí na něj převažují ti, kdo o libido přišli. „Jsem pořád unavená, a dokonce jsem přestala vnímat teplotu, nepoznám, jestli se dotýkám horkého nebo ledového,“ píše tak např. jedna diskutující, která vše shrnuje tím, že sex je skutečně to poslední, po čem by toužila. V podstatě by se tak mohlo zdát, že zvýšená sexuální náruživost jako důsledek prodělaní covidu-19 je spíše raritou. Ale není tomu tak.

 Covid a hormony?

„Můj partner, ačkoliv po koronaviru ještě trpěl problémy s páteří a prakticky se nemohl hýbat, mě v noci kvůli sexu budil i třikrát za noc. Když jsem ho odmítla, byl v šoku. Nakonec mi přiznal, že sex je jediná věc, na kterou dokáže myslet,“ popisuje na Redditu další diskutující s tím, že manžel paradoxně dříve trpěl nízkou hladinou testosteronu, takže nikdy příliš sexuálně náruživý nebyl. V každém případě tedy vyvstává otázka, zda koronavirus nějak neovlivňuje právě i produkci hormonů.

Nijak šílená teorie by to přitom být nemusela, protože samotný virus byl již lékaři nalezen jak ve varlatech, tak i hypofýze (části mozku, která produkci testosteronu reguluje). Ačkoliv obecně se tedy zdá, že prodělání nemoci covid-19 hladinu testosteronu spíše snižuje, což dokládají poměrně četné příběhy mužů, kteří na sex chuť nemají, neexistuje důvod, proč by to v některých případech nemohlo dopadnout úplně opačně.

Zdroj: giphy.com

A samozřejmě se zvýšení libida po vyléčení z nákazy koronavirem nemusí týkat jen mužů. Také některé ženy totiž pociťují po covidu vyšší zájem o sex. Dokládá to i jeden drobný průzkum realizovaný mezi 94 respondentkami, které byly dotazovány na hormonální problémy po zotavení z koronaviru, čtyři z nich pak skutečně pocítily vyšší libido. Ano, čtyři z devadesáti čtyři rozhodně není mnoho, ovšem minimálně je namístě otázka, jak je možné, že covid v některých případech sexuální touhu tlumí a v jiných podněcuje?

Ilustrace Ondřeje Vašíčka vás nenechají chladnými. Prozkoumejte díla brněnského ilustrátora, která si získávají fanoušky po celém světě16. 12. 2020

Může za vše psychika?

Někteří tak teoretizují o tom, že někteří (jakkoliv) nemocní lidé skutečně mohou pociťovat větší sexuální chuť – a to proto, že se podvědomě snaží stimulovat vyplavování oxytocinu a dopaminu, které snižují pocit bolesti. Ovšem v těchto případech chuť na sex mizí společně s vyléčením. I proto tedy odborníci pracují spíše s teorií, že posílení sexuální chuti po prodělání nemoci covid-19 je spíše fenoménem psychologickým než fyzickým. „Sexualita je dynamická věc. Někteří lidé, kteří přežijí vážnou nemoc nebo nějakou katastrofu, si nezřídka vyvinou nový vztah k životu a také sexualitě, díky níž se cítí svobodnější,“ tvrdí tak jeden z online diskutujících partnerských terapeutů.

To Justin Lehmiller, výzkumný pracovník z Kinsey Institute si rovnou klade otázku, jestli náhodou pocit určité „imunity“, kterou vyléčení pacienti po nějakou dobu mají, není i spouštěčem pro svobodnější chování. „Imunita by mohla potenciálně zmírnit stres, který sexuální život nepochybně narušuje, to pak může vést i k sexu, z něhož jsou prožitky mnohem silnější, než na jaké jsou lidé zvyklí,“ myslí si. A je fakt, že jistota, že člověk sám se nenakazí a zároveň nenakazí ani nikoho jiného, může být opravdovou úlevou (otázkou ale je, nakolik skutečně stimulující)...