Díky NASA může každý vypadat mladě a svěže. Obličejové LED masky jsou nový hit v péči o pleť

Kosmetické salony jsou aktuálně zavřené, péče o pleť se tak stává zbrusu novou kreativní disciplínou. A jelikož lidé stále touží vypadat dobře, není divu, že se novým hitem stávají LED obličejové masky, které slibují, že pomocí intenzivních světelných paprsků pleť omladí, hydratují, a dokonce i vyplní…

Vynalezení mnoha dnes užitečných domácích pomocníků bylo dílem náhody. Velmi obdobný byl pak i vznikl LED masek. Původně – v 60. letech minulého století – byla totiž LED technologie vyvinutá NASA pro experimenty a následně pro astronauty, aby se tímto způsobem urychlilo hojení jejich zranění. Následně ale bylo zjištěno, že LED diody mají i léčivé, omlazující a stimulační vlastnosti. Na rozdíl od slunečních paprsků UVA i UVB, které mohou pleť poškodit a naopak urychlit její stárnutí, LED terapie staví principiálně na stejných mechanismech jako jiná lokální ošetření pleti, jako je např. chemický peeling.

Milujete Bridgerton? Pak je limitovaná kolekce známého módního řetězce s kousky z dílny ikonické návrhářky přesně pro vás25. 2. 2021

A zatímco klasické kosmetické produkty jsou nezřídka rozděleny na ty pro pleť citlivou, mastnou, suchou apod., výhodou LED terapie je, že si ji může dopřát skutečně každý, nezpůsobuje totiž ani záněty a ani pleť nespálí. Ošetření se ale nemusí bát ani ti, jejichž pokožka je skutečně extrémně citlivá, právě v těchto případech je totiž LED terapie naprosto ideálním typem ošetření. Je ale třeba počítat s tím, že výsledky rozhodně nebudou patrné po pár dnech. LED terapie totiž vyžaduje pravidelné užití, na druhou stranu platí, že účinek je dlouhodobější než v případě dalších ošetření pleti.

I když je fakt, že LED terapie má nejlepší výsledky, je-li prováděna na specializované klinice, kde odborný personál může využívat silnější diody, zejména v současné době mohou přijít vhod i LED zařízení pro domácí užití. A právě ta se nyní stávají čím dál dostupnější tak, aby o svou pleť mohl pečovat v podstatě každý z pohodlí vlastního domova.

Zázračné LED masky?

Pokud uvažujete o tom, jak vlastně LED masky fungují, a zda by nestačilo např. upřeně zírat na část kuchyňské linky, kterou jste si nechali podlepit LED páskem, tak nestačilo. Masky jsou totiž speciálně seřízené, aby vyzařovaly světlo různých vlnových délek, které pronikne pokožkou. V základu pak platí, že čím vyšší je vlnová délka, tím hlouběji „paprsek“ pronikne. Vyzařované světlo je jak oku viditelné (červené, modré, žluté), tak i mimo vnímatelné spektrum, a má samozřejmě i různé funkce.

Červené (viditelné) a infračervené (okem nezachytitelné) světlo a jeho účinky na pleť jsou již dobře známé. Infračervené světlo stimuluje produkci kolagenu, což v důsledku vede k eliminaci známek stárnutí, dodává pleti plnější vzhled a také zvyšuje pružnost pokožky. „Jak stárneme, přirozená schopnost našeho těla produkovat kolagen, tedy protein, který dodává pleti pružnost, pevnost a odolnost, se zpomaluje a roste riziko vzniku jemných vrásek. Jediným způsobem, jak tyto vyčerpané hladiny kolagenu doplnit, je stimulovat vlastní schopnost pokožky, aby jej znovu utvářela – a k tomu pomáhá terapie pomocí infračerveného světla,“ upřesňuje dermatolog Dennis Gross. Krevní oběh pak stimuluje světlo červené, které tak pomáhá pokožce k uzdravení a omlazení. Dobrých výsledků tak dosáhnou mj. ti, kteří trpí akné, lupénkou, záněty apod.

Rozdíl mezi světlem červeným a infračerveným je pak ve vlnové délce, ta červeného světla činí 600-750 nanometrů, kdežto ta infračerveného světla 750-880 nanometrů. V praxi to znamená, že infračervenému záření se daří pronikat hlouběji do pokožky, což nejenže přispívá ke zmírňování projevů stárnutí, ale také k hojení pojivové tkáně a regeneraci svalů. Ovšem rozhodně nelze říci, že by to či ono světlo bylo obecně „lepší“ – každé má jednoduše své vlastní účinky, a proto je vhodné volit terapii s ohledem na konkrétní sledovaný záměr.  

Ti, co trpí akné, tedy ocení především účinek modrého světla, to totiž snižuje produkci kožního mazu. Existuje také předpoklad, že modré světlo zabíjí určitý typ bakterií, které přispívají k zanícení pokožky, a tak jsou za akné také zodpovědné. „LED světlo je jednou z mých tajných zbraní pro klienty s problémy s akné. Modré světlo má antibakteriální vlastnosti a společně se zeleným zklidňuje pokožku,“ tvrdí pak přímo odbornice na estetickou medicínu Shani Darden, jejíž klientelu tvoří zejména celebrity. Vedle toho jsou již dostupné některé studie, dle nichž modré světlo přispívá také k hojení těžkých popálenin.

Své využití má ale i světlo zelené, a to zejména ke zklidnění pokožky. Je tedy vhodné užít jej zejména při poškození sluncem a hyperpigmentaci. Podobně funguje i světlo žluté/jantarové, které dle odborníků zároveň stimuluje lymfatický tok, jenž pomáhá rychleji vyplavovat toxiny z pokožky.

Zdroj: giphy.com

LED maska jako cesta ke zdravé pokožce

V podstatě tak lze říci, že LED terapie je skvělý způsob, jak svou pokožku udržovat čistou, napnutou a svěží. Pravidelné použití LED masky zároveň může pomoci eliminovat akné (a dnes i tolik problematické „maskné“, tedy pleťové nedokonalosti způsobené právě nošením roušek) a minimalizovat riziko vzniku zánětů. „Doporučuji používat LED technologii po dobu 10 minut 4krát týdně, nebo 20 minut 3krát týdně. V případě poranění nebo poškození sluncem používejte LED světlo denně po dobu jednoho týdne,“ upřesňuje kosmetička Georgia Louise, která s LED světlem pleť ošetřuje již od roku 2014.

Démoni nepatří jen do hororů. V případě LGBTQ lidí jsou zdrojem mnoha problémů, jejichž hlavní příčinou je odlišnost15. 2. 2021

Ačkoliv ošetření pomocí LED světla je samozřejmě efektivnější na specializovaných pracovištích, i domácí péče má svůj efekt, tedy LED masky, které lze zakoupit i v Česku, rozhodně nejsou úplně zbytečnou investicí. „Domácí zařízení mají menší výkon než verze v odborných ordinacích, takže je mohou užívat i neprofesionálové. Některá domácí zařízení mají i zabudované různé bezpečnostní prvky, jako je automatické vypnutí, časovač či regulátor tepla, čímž se rizika minimalizují,“ upřesňuje dermatoložka Jennifer Chwalek. A tak není divu, že LED masky získávají stále více na popularitě a oblíbily si je již i mnohé celebrity. A jako celebrita se s LED maskou budete rozhodně cítit i vy, protože až si ji nasadíte, budete vypadat v podstatě stejně jako Hanibal Lecter…