Naděje má jméno ketamin. Zbaví vás bolesti i deprese, a to bez rizika pádu do závislosti

Fyzická bolest je součástí dnešního života. Operace zad, problémy s klouby, zranění ze sportu, migrény – přihlaste se, kdo si aspoň dvakrát měsíčně neslupnete nějakou tu pilulku na bolest. V USA mají s bojem proti bolesti tak rozsáhlou zkušenost, že je půlka země závislá na oxykodonu nebo se z něj přesunula k heroinu. Proto ketaminové kapsle nošené přímo na těle, které pod kůži vstřikují mikrodávky účinného analgetika, znějí jako skvělý nápad.

Ketaminová pumpička jako obrana proti závislosti

Snaha zastavit postupující závislost americké veřejnosti na opioidech vedla kalifornský startup Bexson Biomedical k vývoji zařízení, které lze nosit přímo na kůži a dle dat přijímaných přes Bluetooth do těla uvolňuje látku ketamin. Princip je stejný jako u inzulinové pumpy, která podle pokynů ze senzoru dávkuje diabetikovi inzulín.

Ketamin je široce známý především jako rekreační droga, takže udělátko pumpující do těla ketamin zní na první pohled jako vynález šíleného dealera. Ale tahle hračička není určena pro drogovou scénu.  Naopak má lidi trpící silnou bolestí od propadnutí návykovým lékům ochránit.

Naděje pro pacienty s různými potížemi

Ketamin se v lékařství používá už od počátku 60. let minulého století – nejdřív jako anestetikum, ale kvůli halucinačním účinkům se přesunul spíš do veterinární medicíny. Ketamin je zároveň účinným analgetikem a existují důkazy, že v nízkých dávkách je v případě akutní bolesti stejně účinný jako opioidy typu morfin. U ketaminu však nevzniká tak silná závislost jako u opioidů, kdy si tělo vytváří pocit chronické bolesti, aby dostalo svoji dávku. 

Poslední výzkumy také ukázaly skvělé výsledky ketaminu v léčbě deprese a sebevražedných sklonů. Na rozdíl od antidepresiv, u nichž se musí čekat týdny, než zaberou, ketamin zafunguje u poloviny pacientů přímo v den podání. Navíc jeho účinek vydrží v řádu měsíců či let. V Česku byla právě otevřena psychedelická klinika, která jako první v Evropě nabízí i ketaminem asistovanou terapii pro pacienty s depresí.

Koupel, jakou si užíval sám „císařpán“, a procházky jako na riviéře. Mariánské Lázně nabízejí dovolenou s puncem ryzího luxusu21. 6. 2022

Mikrodávky ketaminu proti akutní bolesti

Pro tlumení bolesti má startup Bexson Biomedical jasný koncept: zařízení umístěné do oblasti břicha bude obsahovat kapsli s tekutým ketaminem, který z ní bude uvolňován do těla pomocí malinké jehly vpíchnuté do tukové vrstvy mezi pokožkou a svalstvem. Tento způsob aplikace je méně bolestivý než injekce do žíly či svalu a látka se do těla absorbuje pomaleji. Nicméně vstřebávání je mnohem rychlejší než v případě aplikace nosem. Kapsle má obsahovat mezi 70 a 200 miligramy ketaminu, který se do těla uvolní během 24 hodin. To je průměrně 4 mg za hodinu, což je nízká dávka.

Nestane se tudíž, že by člověk spadl do stavu k-hole, kdy vlivem ketaminu vědomí vystupuje z fyzického těla a splývá s okolím. To zní sice parádně, ale v k-hole mizí schopnost mluvit a hýbat se a často nastupuje panika, dezorientace, paranoia a některým se nepodaří z tohoto výletu plně vrátit zpátky. Nicméně k-hole přichází kolem dávky 125 mg, takže klienti Bexson Biomedical se halucinací bát nemusejí. Výrobce říká, že se budou cítit zhruba jako po vypití sklenky vína nebo martini.

Zdroj: Giphy

Odporně slaný pomerančový džus

Ketamin v podání Bexson Biomedical má poskytnout úlevu především od akutní pooperační bolesti po různých lékařských zákrocích. Právě pooperační bolesti, které tvoří v USA trh v objemu 12 miliard dolarů, jsou hlavním důvodem zneužívání opioidů a bránou k obrovskému utrpení závislých. Výrobek by se měl v USA podle zakladatele společnosti Gregga Petersona dostat na trh v roce 2026. Takže to ještě pěkných pár let musíme vydržet s fentanylovými náplastmi.

Proč si pacient nemůže prostě chodit pro injekce ketaminu ke svému lékaři? Problém s ketaminovými injekcemi je ten, že způsobují bolest, otoky a zarudnutí v místě vpichu, protože tato látka má vysokou kyselost a slanost. Gregg Peterson ji přirovnává k velmi slanému pomerančovému džusu. Jeho firma proto vyvíjí speciální složení „BB106“ s nižším obsahem soli a vyšším pH, které bude vhodnější pro pravidelnou aplikaci do jednoho místa na těle.

Konec oxykodonové noční můry?

Bexson Biomedial sází na to, že Ameriku zbaví opioidové krize, v níž se nachází už dvě dekády a zatím to nevypadá, že by ustupovala. Podle amerického Centra pro kontrolu nemocí a prevenci v roce 2019 zemřelo v důsledků předávkování opioidy 50 042 Američanů a 40 % z těchto úmrtí jde na vrub lékům na předpis typu OxyContin.

Někteří experti ale před přílišným nadšením z ketaminové kapsle varují. Lékařská marihuana byla také uvedena na trh jako spása od závislosti na opioidech, ale zlepšení zatím nedorazilo. Každé řešení totiž má i negativní stránky – například dlouhodobé užívání ketaminu může vést k selhání ledvin a srdce a ke ztrátě paměti.

Hotel Faro na Kanárských ostrovech splní i ta přání, o kterých jste nevěděli, že je máte21. 7. 2022

Pilulky zobou i Češi – užívá je téměř milión lidí

I v Česku roste počet uživatelů opioidních analgetik, jako je morfin nebo oxykodon. Podle odhadů je to až 900 tisíc lidí. Do léčby v psychiatrických nebo adiktologických ambulancí se ročně dostanou zhruba tři tisíce klientů s tímto problémem, uvádí Národní monitorovací středisko pro drogy a závislosti.

V návyku na prášcích vedou ženy a lidé ve věku nad 45 let. Ze 42 úmrtí způsobených předloni v Česku předávkováním zemřelo 13 lidí v důsledku užití opioidů jako fentanyl, kodein, dihydrokodein, hydromorfon, oxykodon. O tom, že závislosti na lécích jsou důležitým tématem i v ČR, svědčí první národní konference s názvem Psychoaktivní léky 2020, která se konala vloni v říjnu.   

Zdroj: Bohdana Rambousková