Ledová sprcha jako zabiják erekce, ale i skvělý způsob, jak shodit nadbytečná kila a posílit imunitu
Ledová sprcha rozhodně není něčím, co by člověk chtěl začít pravidelně podstupovat. Pravdou ale je, že pokud se z otužování se stane rituál, může být skvělou zárukou dobrého fyzického, ale i psychického zdraví. Ovšem i když existuje množství skutečně pozitivních dopadů ledové sprchy na lidský organismus, nezpochybnitelným faktem také je, že tato praxe dokáže člověka i pořádně rozzuřit. Vážně. I Hugh Jackman v jednom z rozhovorů prozradil, že jeho příprava na roli Wolverina a na proniknutí do jeho zuřivé mysli spočívala právě v pravidelném sprchování se ledovou vodou. „Ráno jsem si dával opravdu ledovou sprchu, protože to mě vždy zaručeně naštvalo,“ uvedl herec přímo. Na druhou stranu je ale ledová sprcha (i z hlediska jazykového) v podstatě něčím, co člověka uzemní – a v případě mužů spolehlivě zabije erekci. Nebo ne?
Ledová sprcha = konec vzrušení
„Dát si ledovou sprchu“ nebo „zažít ledovou sprchu“, to jsou klasická slovní spojení používaná právě v souvislosti se zklidněním. Nezřídka i v sexuální rovině. Protože klasicky panuje zažitá představa, že ledová sprcha je naprosto spolehlivý zabiják erekce. „Nikdo přímo nestudoval, co se stane s tkání penisu, když je během sprchy ochlazena, takže nikdo ani přesně neví, co studená voda způsobuje v případě erekce,“ shrnuje ale specialista na mužskou reprodukční medicínu, Ranjith Ramasamy.
Dle jeho názoru se ale předpokládá, že ochlazení vyvolává zvýšenou aktivitu hladkého svalstva v penisu, přičemž právě hladký sval obklopuje krevní cévy, jež mají na svědomí erekci. Jakmile dojde ke zvýšení aktivity daného svalu, dojde zároveň k zabránění vstupu krve do cév, což vede k tomu, že erekce je rázem pryč. To vše je ale víceméně teorie – nic takového totiž nikdy vědci neprokázali a je dost možné, že s ohledem na choulostivost příslušného výzkumu ani neprokáží…Takže pokud vás od pravidelné ledové sprchy odrazovalo pouze riziko ztráty erekce, buďte v klidu. A nebo začněte zkoumat…
Proč je ledová sprcha skvělá?
Bez ohledu na to, jak přesně dokáže ledová sprcha zatočit s mužskou erekcí, nespočet zdravotních výhod nelze této praxi upřít. Zatímco o blahodárných účincích na tělo z hlediska fyzického asi většina z nás ví, méně rozšířenou informací je to, že studená sprcha pozitivně působí i na psychiku. Studenou sprchu by si tak měli dopřát i ti, kteří trpí depresí. Jak totiž naznačují materiály amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí, studená sprcha trvající cca 5 minut může (v pravidelném intervalu 2-3x týdně) zmírnit její příznaky. Ledová sprcha totiž jako by fungovala jako druh jemné elektrošokové terapie. Studená voda totiž vysílá do mozku množství elektrických impulsů a reakce organismu pak v důsledku zvyšuje bdělost, ale i míru pociťované energie. Kromě toho dochází v těle také k uvolňování endorfinů, tzv. hormonů štěstí. A tak se každý otužující se musí nutně cítit naprosto v pohodě…
Ponoření se do studené vody může být ale i velmi povzbuzující. Díky tomu, že voda má nižší teplotu než tělo, musí organismus zabrat, aby se nepodchladil a teplotu si udržel. Pokud si tedy na pravidelné studené sprchy zvyknete, přispějete tak i k lepšímu fungování oběhového systému. Někteří dokonce uvádí, že i jejich pokožka jako by díky ledovým sprchám omládla (což je možné opět přičítat lepší cirkulaci krve).
Zdroj: Giphy
Kromě toho studené sprchy podporují funkci metabolismu, takže se vlastně jedná o skvělý nástroj při boji s obezitou. Je však třeba říci, že beze změny životního stylu ani ledová sprcha těm skutečně obézním nijak zásadně nepomůže. Přesto výzkumy naznačují, že studená voda může vyrovnávat určité hormonální hladiny a pomoci k lepšímu fungování gastrointestinálního systému. A přesně to může v důsledku vést také ke snižování hmotnosti.
Nakonec je ale studená sprcha jednoduše skvělým prostředkem, jak posílit imunitu a zvýšit odolnost vůči běžným onemocněním. Šokové vystavení těla studené vodě totiž stimuluje produkci leukocytů, tedy bílých krvinek, které pomáhají tělu bojovat s infekcemi. A tak ti, kdo se pravidelně otužují, mohou být méně náchylní k běžným onemocněním, jako je rýma, nachlazení nebo chřipka. Podle některých však studené sprchy mohou dokonce zvyšovat odolnost těla vůči vzniku některých druhů rakoviny.
Otužování zdar!
Ačkoliv blahodárnost studených sprch je tedy zřejmá, samozřejmě se nejedná o žádný zázračný všelék. V základu pak platí, že tato metoda posilování organismu by měla být využívána doplňkově a rozhodně ne jako základní způsob léčby.
A jak vůbec ledovou sprchu „přežít“? Aby se sprchování studenou vodou stalo součástí vašeho života, měl by se z něj stát běžný zvyk. A zvykat si je nutné postupně – tedy snižováním teploty vody během sprchování, resp. v jeho závěru. Díky tomu si tělo na nižší teploty „navykne“ a ledová sprcha pro něj (a ve výsledku ani pro vás) nebude takový šok. Jinak byste taky mohli zuřit jako Wolverin…