Ledová sprcha jako zabiják erekce, ale i skvělý způsob, jak shodit nadbytečná kila a posílit imunitu

Ledová sprcha, ale i otužování se např. plaváním v přírodě v zimních měsících, se těší stále větší popularitě. Studená sprcha sice nedokáže přímo léčit, ale může být skvělým doplňkem při zbavování se různých projevů nemocí, a dokonce (kromě imunity jako takové) může zvyšovat pociťovanou pohodu. Na druhou stranu – ledová sprcha je tím, co je hojně zmiňováno s regulací mužského vzrušení. Jak tedy ledová sprcha na lidské tělo působí?

Ledová sprcha rozhodně není něčím, co by člověk chtěl začít pravidelně podstupovat. Pravdou ale je, že pokud se z otužování se stane rituál, může být skvělou zárukou dobrého fyzického, ale i psychického zdraví. Ovšem i když existuje množství skutečně pozitivních dopadů ledové sprchy na lidský organismus, nezpochybnitelným faktem také je, že tato praxe dokáže člověka i pořádně rozzuřit. Vážně. I Hugh Jackman v jednom z rozhovorů prozradil, že jeho příprava na roli Wolverina a na proniknutí do jeho zuřivé mysli spočívala právě v pravidelném sprchování se ledovou vodou. „Ráno jsem si dával opravdu ledovou sprchu, protože to mě vždy zaručeně naštvalo,“ uvedl herec přímo. Na druhou stranu je ale ledová sprcha (i z hlediska jazykového) v podstatě něčím, co člověka uzemní – a v případě mužů spolehlivě zabije erekci. Nebo ne?

Zůstaňte fit i během pandemie. Dospělým pomohou olympionici, dětem Hello Kitty15. 3. 2021

Ledová sprcha = konec vzrušení

„Dát si ledovou sprchu“ nebo „zažít ledovou sprchu“, to jsou klasická slovní spojení používaná právě v souvislosti se zklidněním. Nezřídka i v sexuální rovině. Protože klasicky panuje zažitá představa, že ledová sprcha je naprosto spolehlivý zabiják erekce.  „Nikdo přímo nestudoval, co se stane s tkání penisu, když je během sprchy ochlazena, takže nikdo ani přesně neví, co studená voda způsobuje v případě erekce,“ shrnuje ale specialista na mužskou reprodukční medicínu, Ranjith Ramasamy.

Dle jeho názoru se ale předpokládá, že ochlazení vyvolává zvýšenou aktivitu hladkého svalstva v penisu, přičemž právě hladký sval obklopuje krevní cévy, jež mají na svědomí erekci. Jakmile dojde ke zvýšení aktivity daného svalu, dojde zároveň k zabránění vstupu krve do cév, což vede k tomu, že erekce je rázem pryč. To vše je ale víceméně teorie – nic takového totiž nikdy vědci neprokázali a je dost možné, že s ohledem na choulostivost příslušného výzkumu ani neprokáží…Takže pokud vás od pravidelné ledové sprchy odrazovalo pouze riziko ztráty erekce, buďte v klidu. A nebo začněte zkoumat…

Proč je ledová sprcha skvělá?

Bez ohledu na to, jak přesně dokáže ledová sprcha zatočit s mužskou erekcí, nespočet zdravotních výhod nelze této praxi upřít. Zatímco o blahodárných účincích na tělo z hlediska fyzického asi většina z nás ví, méně rozšířenou informací je to, že studená sprcha pozitivně působí i na psychiku. Studenou sprchu by si tak měli dopřát i ti, kteří trpí depresí. Jak totiž naznačují materiály amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí, studená sprcha trvající cca 5 minut může (v pravidelném intervalu 2-3x týdně) zmírnit její příznaky. Ledová sprcha totiž jako by fungovala jako druh jemné elektrošokové terapie. Studená voda totiž vysílá do mozku množství elektrických impulsů a reakce organismu pak v důsledku zvyšuje bdělost, ale i míru pociťované energie. Kromě toho dochází v těle také k uvolňování endorfinů, tzv. hormonů štěstí. A tak se každý otužující se musí nutně cítit naprosto v pohodě…

Ponoření se do studené vody může být ale i velmi povzbuzující. Díky tomu, že voda má nižší teplotu než tělo, musí organismus zabrat, aby se nepodchladil a teplotu si udržel. Pokud si tedy na pravidelné studené sprchy zvyknete, přispějete tak i k lepšímu fungování oběhového systému. Někteří dokonce uvádí, že i jejich pokožka jako by díky ledovým sprchám omládla (což je možné opět přičítat lepší cirkulaci krve).

Zdroj: Giphy

Kromě toho studené sprchy podporují funkci metabolismu, takže se vlastně jedná o skvělý nástroj při boji s obezitou. Je však třeba říci, že beze změny životního stylu ani ledová sprcha těm skutečně obézním nijak zásadně nepomůže. Přesto výzkumy naznačují, že studená voda může vyrovnávat určité hormonální hladiny a pomoci k lepšímu fungování gastrointestinálního systému. A přesně to může v důsledku vést také ke snižování hmotnosti.

Nakonec je ale studená sprcha jednoduše skvělým prostředkem, jak posílit imunitu a zvýšit odolnost vůči běžným onemocněním. Šokové vystavení těla studené vodě totiž stimuluje produkci leukocytů, tedy bílých krvinek, které pomáhají tělu bojovat s infekcemi. A tak ti, kdo se pravidelně otužují, mohou být méně náchylní k běžným onemocněním, jako je rýma, nachlazení nebo chřipka. Podle některých však studené sprchy mohou dokonce zvyšovat odolnost těla vůči vzniku některých druhů rakoviny.

Mercedes-AMG GLE 53 4Matic+ kupé aneb Luxusní kupéčko, které nabídne až překvapivě moc místa28. 1. 2021

Otužování zdar!

Ačkoliv blahodárnost studených sprch je tedy zřejmá, samozřejmě se nejedná o žádný zázračný všelék. V základu pak platí, že tato metoda posilování organismu by měla být využívána doplňkově a rozhodně ne jako základní způsob léčby.

A jak vůbec ledovou sprchu „přežít“? Aby se sprchování studenou vodou stalo součástí vašeho života, měl by se z něj stát běžný zvyk. A zvykat si je nutné postupně – tedy snižováním teploty vody během sprchování, resp. v jeho závěru. Díky tomu si tělo na nižší teploty „navykne“ a ledová sprcha pro něj (a ve výsledku ani pro vás) nebude takový šok. Jinak byste taky mohli zuřit jako Wolverin…