Základ akupresury zvládne každý. Stlačování bodů na těle pomůže proti bolesti, posílí imunitu i jednotlivé orgány

Ačkoliv v dnešní době minimálně v našich zeměpisných šířkách dominuje tzv. „západní medicína“, pravdou je, že co se týká tradice a historie, tradiční čínská medicína disponuje mnohým, čím je namístě se inspirovat. Ostatně, akupunktura je dnes poměrně rozšířenou praxí, na niž mnozí nedají dopustit. Ovšem zatímco akupunktura vyžaduje odborné využití sterilních jehliček, akupresuru (resp. alespoň její základ) zvládne v podstatě každý a bez jakýchkoliv pomůcek.

Akupunktura se právem těší značné popularitě a mnozí na ni nedají dopustit. Není totiž fyzicky ani časově náročná a přitom lze díky této technice efektivně působit na jednotlivé orgány, minimalizovat bolest, ale také zvyšovat psychickou pohodu. Nezanedbatelně pozitivní účinky na lidské tělo má ale i akupresura. A ta může přijít vhod v podstatě každému – zejména potýká-li se s akutní bolestí a nemá po ruce běžné léky. Akupresura totiž spočívá v nalezení správných bodů na těle a jejich stlačování pomocí prstů, dlaní či loktů. A velkou výhodou této metody je, že ji lze užít v pohodlí domova nebo kdekoliv v terénu.

Mladá generace zná anal a fekal porno dřív, než se naučí číst. Jenže pak neumí říct ne sexuálním agresorům na síti5. 11. 2020

Tradiční metoda, která spolehlivě funguje i dnes

Principielně je akupresura formou speciálně zaměřené masáže, kterou je možné využít k řešení různých zdravotních obtíží, a to včetně bolestí hlavy apod. Kořeny tohoto umění lze hledat v tradiční čínské medicíně, jeho historie se píše již více jak 2 000 let a souvisí s využitím tzv. bioenergie a harmonizací energie právě prostřednictvím akupresurních bodů.

Aby metoda byla účinná, je samozřejmě třeba poznat vlastní tělo – což v praktické rovině znamená, že každý, kdo by chtěl akupresuru vyzkoušet, se musí seznámit s tím, kde přesně se konkrétní akupresurní body na jeho těle nacházejí. V základu pak platí, že tyto body jsou vedle největších drah nervových vláken, která přenášejí informace z nervových zakončení přes centrální nerovovou soustavu – tedy obvykle v různých prohlubních, kožních záhybech a také svalových úponech. Prakticky tak lze říci, že pokud stisknete správný bod, může dojít k zablokování přenosu informací o bolesti dříve, než doputují do mozku, a také k vyslání zprávy mozku, aby začal uvolňovat endorfiny snižující pocit bolesti a obnovující pocit pohody. Je však také třeba říci, že akupresura rozhodně není určitým „vypínačem bolesti“, ale spíše se jedná o způsob, jak otevírat a uzavírat určité cesty v těle.

Akupresura je samozřejmě velmi obsáhlá věda, ti, kteří se tomuto umění dlouhodobě věnují, dokáží pracovat s nespočtem různých bodů souvisejících s rozličnými obtížemi. Ovšem znalost minimálně několika základních akupresurních bodů se může hodit v podstatě úplně každému – souvisí totiž s omezením bolesti hlavy, žaludku a celkově bolesti těla. Pro všechny pak platí, že je třeba přiložit prst nebo palec na nejcitlivější oblast v daném místě, silně stisknout (na hranici bolesti, ale tak, aby byla přijatelná) a držet po dobu minimálně dvou až tří minut. Že jste objevili „správné místo“ pak signalizuje právě pocit bolesti, tlaku, ale i napětí či tepla nebo chladu. Bolestivost daného bodu totiž značí, že jste na „správné cestě“ – bolest totiž souvisí s narušení toku energie. A náprava spočívá právě ve stimulaci bodů.

Akupresurou proti bolesti, ale i k lepšímu zdraví

Ačkoliv akupresurních bodů s nespočtem různých účinků je na těle skutečně spousta, pro jejich správnou „lokalizaci“ je třeba mít také adekvátní znalosti. Ovšem jsou také body, které dokáže na svém těle snadno najít v podstatě každý. Jedním z nejznámějších akupresurních bodů je pravděpodobně tzv. LI-4 (Hegu), bod, který najdete na ruce (pravé i levé) ve svalové části mezi palcem a ukazováčkem (mezi první a druhou záprstní kůstkou). Zaměřit byste se na něj měli v případě bolesti zad, ale i hlavy, při nachlazení, bolestech v krku, ale i tehdy, pokud chcete posílit imunitu. Aby se dostavil kýžený účinek, doporučuje se ulehnout na záda a za pomoci palce druhé ruky na bod tlačit, namísto prostého stlačení lze také vyvíjet pomocí palce tlak krouživými pohyby. Vyvarovat by se tomuto bodu ale měly těhotné ženy.

Pokud trpíte nevolnostmi při cestování – v autě, autobuse – i tehdy vám může akupresura kvalitně posloužit. Je ale třeba najít bod na vnitřní straně ruky – ve středu zápěstí, cca dva palce od zápěstní rýhy. Na tutéž oblast, přímo v linii zápěstní rýhy, ale pod malíčkem, byste se měli zaměřit v případě, že pociťujte nervozitu, trému, ale máte i problémy s usínáním.

Akupresurní body se ale samozřejmě nenachází jen na rukou, najdete je i v oblasti nohou. Jedním z míst, na nějž byste se měli soustředit v případě nachlazení, rýmy a angíny, je vnější strana kloubu palce – jedná se o tzv. reflexní plochu nosohltanu. V případě nachlazení a kašle se pak může hodit také spojnice mezi palcem a ukazováčkem (platí pro obě nohy), tu je při problémech nutné mačkat v obou směrech (zároveň shora i zdola). Jedno z těch nejvíce univerzálních akupresurních míst pak najdete také na noze, cca 4 prsty pod kolenní čéškou, přibližně 1,5 centimetru od holenní kosti. Stlačováním tohoto bodu můžete účinně posilovat imunitu a ne náhodou se mu přezdívá také „bod dlouhověkosti“.  

Od nákupu sedačky až k návrhu interiéru celého domu na klíč – to vše zvládnou v CASA MODERNA21. 11. 2020

Léčba, ale i prevence

Kromě toho má však akupresura také mnohá další využití – např. při odvykání kouření či zbavování se závislosti na drogách, ale i při řešení obezity a mnoha dalších problémů. Podle studií, které realizovala Světová zdravotnická organizace, může zároveň akupresura fungovat i jako preventivní opatření. A nejlepší je, že i když se budete zbavovat jen bolesti hlavy, tím, že budete stimulovat příslušný akupresurní bod, zároveň se budete cítit lépe i po psychické stránce – dospějete totiž k energetické rovnováze a odstraníte příčinu pociťovaného problému. Ačkoliv akupresura samozřejmě není všelék, mnozí odborníci se právě s ohledem na popsané pozitivní účinky shodují, že se jedná o vhodný doplněk standardních léčebných metod. A tak až vás zase náhle rozbolí hlava, zkuste pro jednou odložit zázračnou růžovou pilulku a vyzkoušejte, zda vám mnohem šetrněji nepomůže právě akupresura…