Spánek bez pyžama vám zlepší zdraví, sex i vztah k vlastnímu tělu

Flanelové pyžamo, noční košile po babičce, nebo spací trenky z biobavlny? Ani jeden druh nočního oděvu pro vás není tak zdravý jako spát v rouše Adamově. A přitom naostro si do postele lehá jen malá část lidí. Pokud dbáme na doporučení lékařů a snažíme se mít dostatek spánku, strávíme v peřinách poměrně velkou část dne. Proto bychom přitom na sobě měli mít vhodný oděv. Nebo ho spíš nemít.

Dobrý spánek vyžaduje nižší teplotu

Abychom spali hlubokým spánkem a nepřerušovali ho převalováním a odkopáváním peřiny, je potřeba spát v nižší teplotě. Doporučuje se 15 až 18 stupňů v místnosti. Vedle ztlumeného topení pomůže i odstranění zbytečné vrstvy oblečení. Nahé lidské tělo má totiž schopnost vlastní tepelné regulace. Takže pokud pokožku nezahřívá látka, začneme se v případě potřeby zahřívat sami. A naopak pokud je okolní prostředí zbytečně teplé, nahá pokožka tělo efektivně ochladí.

Při chladnější teplotě usneme rychleji a prodlouží se nám fáze hlubokého spánku. Teplota také ovlivňuje náš biologický rytmus, podle kterého tělo ví, kdy má spát a kdy má být vzhůru.  

Spaním naostro k lepšímu zdraví

Spánek je zásadní pro obnovování naší energie. Takže pokud se nazí v peřinách díky nižší teplotě vyspíme lépe, ovlivní to nejen náš osobní pocit, ale i zdraví. Naopak nedostatek kvalitního spánku vede ke snížení imunity a dlouhodobá neschopnost zregenerovat se spánkem zvyšuje riziko vzniku deprese, cukrovky 2. typu, srdečních chorob i obezity. Vědecké studie prokázaly vztah mezi spánkem a depresí stejně jako mezi spánkovou deprivací a sklonům k sebevraždě.  

Spaním naostro se dá hubnout – je to vůbec možné?

Vědecká studie zjistila u mužů spících v chladnějším prostředí rychlejší metabolismus a víc hnědých tukových tkání. Hnědý tuk je odlišný od bílého tuku a slouží k výrobě tepla a udržování stálé tělesné teploty. Dá se říct, že je to tuk, který pálí tuk. Takže zjednodušeně: když vás v noci nebude hřát flanelové pyžamo a vaše tělo se bude muset zahřát samo, zvýšíte svůj energetický výdej, zatímco se budete pohybovat v říši snů. To zní dobře, ne?

Jiřina Hofmanová během práce u policie vyšetřovala nejzávažnější trestné činy. Kvůli výhrůžkám musela změnit svůj způsob života a získala i policejní ochranu14. 12. 2020

Pokožce se bude spaní bez pyžama líbit

Spánek podporuje produkci kolagenu, který stojí za hladkou a zářivou pokožkou. Pokud málo spíte, roste vám hladina stresového hormonu kortizolu, který produkci kolagenu zastavuje. Ve vlhkém a horkém prostředí pod peřinou se navíc daří kvasinkám a dalším bakteriím. Proto lepší ventilaci ocení nejen kůže, ale i oblast genitálií. Noční prádlo by měly odhodit ženy trpící kvasinkovými infekcemi i muži, jejichž varlata si potřebují odpočinout od upnutého spodního prádla i džínů. Vědci již prokázali, že kvalita spánku a počet spermií spolu přímo souvisí. Studie provedená v Dánsku zjistila, že účastníci trpící poruchami spánku měli o 29 % méně spermií než běžná populace a jejich spermie měly i nižší kvalitu.

Skvělý sex před osvěžujícím spánkem

Spát nahý po boku svého partnera posílí vaše vzájemné pouto. Kontakt odhalených pokožek nastartuje produkci hormonu štěstí oxytocinu, který snižuje stres a způsobuje, že se prostě cítíme skvěle. Vzniká právě při příjemných interakcích mezi lidmi, k nimž rozhodně patří dotyk nahé kůže s někým, jehož přítomnost je nám libá.

A co si budeme povídat, nahé tělo pod peřinou je přímo pozvánkou k sexu. Takže si ho bezesporu užijete víc, než když pod duchnou bude na partnera čekat babiččina noční košile nebo ještě líp plyšový overal na zip. To ale není všechno – nahým spaním si zlepšíte i svůj vlastní vztah ke svému tělu.

Čertův vršek v pražské Libni nabídne bydlení v klidu přírody, avšak s rytmem velkoměsta na dosah12. 11. 2020

Měňte povlečení častěji a uvidíte tu změnu

Zahodit pyžamo ale není jediná věc, kterou je dobré udělat. Důležitá je i správná údržba postele. Při spánku se z těla uvolňuje pot, kousky kůže a další mikročástečky, které milují roztoči. Pokud mezi pokožkou a povlečením není ochranná vrstva pyžama, usazuje se všechen tento miniaturní odpad o to víc přímo v posteli. Většina lidí přiznává, že mění povlečení jednou měsíčně. Jenže bychom to měli dělat každý týden. Ano, zní to jako hodně práce, ale zkuste to a uvidíte, zda se vám v noci nezačne lépe dýchat. Častá výměna povlečení polštáře navíc pomůže od akné, které mohou mít na svědomí právě bakterie usazené v textilii, na níž máte celou noc položenou tvář.

Proč bez pyžama nespí všichni? Bojíme se, že nás uvidí ostatní členové domácnosti, stydíme se třeba i sami před sebou, nebo si myslíme, že ležet bez pyžama nebude pohodlné. S tím vším se dá snadno něco dělat. Položte si vedle postele župan, ať do něj v případě potřeby můžete vklouznout, a dejte spaní naostro šanci. Takže dobrou nahou noc!

Zdroj: Bohdana Rambousková