Koronavirus způsobuje mnoho komplikací, a to i v sexuální oblasti. Postihují i mladé a jinak zdravé muže

Nový typ koronaviru, potažmo onemocnění covid-19, které způsobuje, zatím zdaleka není tak prozkoumané, jak by se na první pohled mohlo zdát. Nikdo samozřejmě neví, jaké dopady má prodělání nemoci na lidské tělo v dlouhodobé perspektivě, kromě toho se ale postupně ukazuje, že i mladí a zdraví lidé mohou po vyléčení trpět různými zdravotními problémy. Konkrétně muži si tak v této souvislosti stále častěji stěžují na poruchy erekce.

Je jasné, že u nemoci, jako je covid-19, bude ještě dlouho nutné zkoumat veškeré důsledky, které se s ní pojí. Co vše totiž virus dokáže v těle z hlediska dlouhodobého provést, zatím nikdo netuší. A ačkoliv existoval určitý předpoklad, že mladí a relativně zdraví lidé nejsou skupinou, kterou by onemocnění jakkoliv závažněji ohrožovalo, ukazuje se, že ani to nutně nemusí být pravda. „Koronavirus u mě probíhal v mírně formě, trpěl jsem jen bolestmi hlavy, ztrátou chuti a čichu a byl jsem unavený. Během tří týdnu bylo vše v pořádku. Všiml jsem si ale také toho, že se radikálně změnil můj sexuální apetit, na sex jsem neměl chuť. Co mě ale rozhodně nenapadlo, bylo, že bych měl mít potíže s erekcí. Vždyť mi je teprve 24!“ popisuje tak na jednom diskusním fóru mladý muž, který prodělal koronavirus v rámci první – jarní vlny. Následně se ale ukázalo, že realita bude mnohem problematičtější. Ani po osmi měsících se problémů s dosažením erekce nezbavil. A podle lékařů rozhodně není sám.

Používejte opalovací krém, i když sedíte v pyžamu u počítače a venku sněží, radí dermatolog Alberto Leguina-Ruzzi5. 3. 2021

Co říká věda?

Jak uvádí např. odborný časopis Journal of Endocrinological Investigation, právě erektilní dysfunkce by měla být přidána do stále rostoucího seznamu dlouhodobých dopadů prodělání nemoci covid-19. „Přestože je to pro pacienty na jednotkách intenzivní péče triviální záležitost, erektilní dysfunkce je velmi pravděpodobně důsledkem prodělání covid-19,“ shrnuje text.

Ačkoliv se aktuálně lékaři stále spíše zabývají problémy, které jsou život ohrožující, a žádné konkrétní klinické studie, jež by prokázaly jasnou souvislost mezi covid-19 a poruchami erekce, tak neexistují, je toto spojení velmi pravděpodobné. „Souvislost mezi proděláním viru a vaskulárními problémy, které způsobují erektilní potíže, je silná. Erektilní dysfunkce totiž do značné míry vychází z problémů s průtokem krve, takže není žádné překvapení, že tyto dva zdravotní problémy by mohly souviset,“ vysvětluje urolog Christpher Kyle. Podle jeho názoru přitom bude bohatě stačit, pokud bude prokázáno, že covid-19 dlouhodobě negativně ovlivňuje kardiovaskulární zdraví – pak už bude spojitost s poruchami erekce jasná. A právě zpráv, které toto naznačují, přibývá. Např. mnozí aktivní sportovci věnující se běhu si po vyléčení z covid-19 stěžují, že neuběhnou více než pár stovek metrů.

Podle urologa Kylea pak také existují důkazy o tom, že covid-19 může způsobit kardiovaskulární onemocnění označované jako endoteliální dysfunkce, jež souvisí s cukrovkou, hypertenzí a kouřením. A to vše také vede k problémům s erekcí. Bez ohledu na konkrétní návaznost mezi proděláním covid-19 a erektilní dysfunkcí je faktem, že k lékařům míří stále více mužů, kteří se s tímto problémem po zbavení se koronaviru potýkají. Nikdo však netuší, zda se jedná o obtíž dočasnou, nebo půjde o trvalejší problém.  

Co o zdraví říkají samy poruchy erekce?

Kromě souvislosti mezi poruchami erekce a kardiovaskulárními obtížemi ale existuje určitá spojitost mezi erektilní dysfunkcí a psychikou.  Sexuální aktivita totiž úzce souvisí s duševním zdravím a stres, úzkosti a deprese způsobené celkovou stávající situací samozřejmě nikomu na sexuálním apetitu příliš nepřidají.

Zdroj: Giphy

Ruku v ruce s tím jde v podstatě i třetí faktor, který vstupuje do hry – a to je celkové zhoršení zdraví. V podstatě by se dalo říci, že je to začarovaný kruh – ti, kdo nejsou tak úplně fit, jsou vystaveni vyššímu riziku závažnějšího průběhu nemoci covid-19, což v podstatě také znamená vyšší riziko vzniku problémů s erekcí. Přitom ale i samy problémy s erekcí podle odborníků naznačují, že s mužským zdravím není něco úplně v pořádku. „Erektilní dysfunkce může být skutečně ukazatelem celkového zdraví. Takže zejména u mladých a v základu zdravých lidí, u nichž se náhle rozvine erektilní dysfunkce, a zvláště po prodělání nemoci covid-19, může být známkou toho, že se v těle děje něco závažnějšího,“ tvrdí urolog Ryna Berglund.

Ovšem ani možnými příčinami vzniku erektilní dysfunkce v kontextu koronavirové nákazy ještě výčet potenciálních problémů, jež se týkají výhradně mužů, nekončí. Podle některých výzkumů totiž existuje obava, že infekce koronavirem může také poškodit varlata. Prozatím není jasné, zda poškození je dočasné, trvalé nebo může významně ovlivnit plodnost, ale informace na toto téma se začínají množit.

Konzumace ryb je opředena mnoha mýty. Odborník vysvětluje, proč nejlepší ryby jsou ty mražené a že ani červené víno k nim není tabu28. 1. 2021

Co kdo ví – a naopak neví…

Podle dr. Berglunda pak odborníci stále zjišťují další a další informace o tom, jak přesně koronavirus lidské zdraví ovlivňuje – a teprve postupně jsou zjišťovány i dlouhodobé dopady prodělání onemocnění. Prozatím je tak již zřejmé, že koronavirus může způsobovat krevní sraženiny, neurologické potíže, poškození srdce, plic, ledvin – a jak se nyní ukázalo, také může negativně ovlivnit sexuální a reprodukční zdraví mužů. Přitom mnozí miuži – a to i ti, kteří jsou mladí a nikdy dříve žádnými zdravotními potížemi netrpěli – uvádí, že tyto problémy u nich přetrvávají dlouhé měsíce po vyléčení. A tak je jedinou možností, jak možným potížím skutečně efektivně předcházet, snažit se adekvátně chránit a koronavirem se nenakazit...