Stahovací prádlo dávno není jen pro ženy. Mužům pomáhá se zdravotními problémy, sebevědomím i změnou pohlaví

Mít štíhlé, vypracované a sexy tělo není jen tak. Práce na vlastním vzhledu ale může být různá. Jedni se snaží zdravě jíst, druzí pravidelně cvičí…a pak jsou tu ti, kteří volí „snazší“ cesty – stahovací prádlo. A pokud jste si mysleli, že se jedná výhradně o doplněk využívaný ženami, tak jste na omylu. I pánské stahovací prádlo nejenže je možné sehnat, ale dokonce je o něj mezi muži nečekaně velký zájem…

Plavání, práce s činkami, společné lekce zumby…lidé na tom, aby byli fit a vypadali dobře, pracují různě. Lépe by ale bylo říci „pracovali“. Letošek totiž hodně zamíchal kartami a tak ti, co byli zvyklí např. pravidelně chodit do fitka nebo do různých tanečních/pohybových studií apod., se najednou ocitli uvězněni doslova mezi čtyřmi stěnami. Samozřejmě se našli tací, kteří si i s touto novou situací poradili a zřídili si improvizované kondiční centrum třeba v obýváku, ovšem pro mnoho lidí se běžnou denní rutinou stalo vysedávání v domácí pracovně (v lepším případě) či na pohovce s počítačem na klíně (v případě horším). A tak není divu, že se v případě některých začala zhoršovat jak fyzická kondice jako taková, tak i fyzický vzhled. Když se totiž jediným možným pohybem stane cesta k lednici a zpět, samozřejmě to nikomu (a břišním partiím zejména) nijak neprospěje. Co s tím? Muži objevili kouzlo stahovacích pásů a prádla…

Dokážete nad paletou barevných odstínů trávit celé hodiny? Z těchto instagramových profilů se vám podlomí kolena18. 3. 2021

Rozličné „stahování těla“ tak, aby vypadalo sexy, má samozřejmě svou dlouhou tradici. Například ženy se na počátku 20. století stahovaly tak pevně, že mnohé právě kvůli přílišnému tlaku i potratily, a dokonce se některé i zadusily.

Ovšem svou nezpochybnitelnou historii za sebou má také stahovací oblečení pro pány. Podle módní historičky Kimberly Chrisman-Campbell totiž v 19. století bylo naprosto běžné, že pánští krejčí šili pro své zákazníky oblečení, které bylo polstrované a stahovací tak, aby bylo možné dosáhnout tehdejšího „ideálu krásy“ – tedy postavy ve tvaru přesýpacích hodin.

To jezdečtí důstojníci se prý rovnou koupali v kalhotách z jelenice, které na sobě následně nechávali uschnout, což vedlo ke „sražení“ a kalhoty velmi pevně obepínaly nohy. Ani v dalších dekádách 20. století ale pánské stahovací oblečení nikam nezmizelo – k dostání byly např. „podpůrné kalhoty“, které zdůrazňovaly mužskou chloubu, ale také těsná trika apod. Přesto ale stále nelze mluvit o regulérním pánském stahovacím prádle.

Stahování břicha není nic pro muže!

Ačkoliv samozřejmě různé produkty, které bylo možné využít k vytvarování postavy, byly na trhu dostupné i pro muže, stahovací prádlo platilo dlouhou dobu za ženský „výstřelek“. Rozhodně tak byla namístě otázka – proč ženy mohou své tělesné partie stáhnout pásy či prádlem, ale muži ne? Právě tuto otázku si tak kladl např. Nash Abi, který v Austrálii založil firmu specializující se právě na korekce mužské postavy. Největším hitem pak byl stahovací pás určený pro oblast prsou. Mnohé pravděpodobně napadne, že tzv. gynekomastie, tedy nežádoucí zvětšení prsou u mužů, je docela běžný problém, a tak je namístě nabídnout adekvátní řešení. Skutečně tedy muži, kteří tímto problémem trpí, byli těmi, pro které bylo stahovací prádlo určeno. A sám zakladatel firmy také právě s těmito muži konzultoval, co jim vyhovuje, co je pohodlné a jak dosáhnout kýženého efektu.

Ale stahovací pásy, které  Abiho firma vyrábí, si nakonec našly příznivce z úplně jiných zákaznických řad. „Najednou se nám začali ozývat muži v tranzici, ti, kteří procházeli změnou pohlaví z ženy v muže, a moc naše výrobky chválili, protože jim umožnily cítit se mužněji,“ popisuje Abi s tím, že docela rychle se jeho brand změnil ve značku s výrobky pro trans muže. Na druhou stranu konkrétně stahovací pásy určené na oblast prsou se dočkaly i lékařského využití – jsou totiž poskytovány také mužům, kteří trpí zmiňovanou gynekomastií, ovšem jako i lékařskými zařízeními uznávaná podpora po provedeném zákroku (gynekomastie se řeší operativně a spočívá obvykle v odstranění mléčných žláz či nadbytečného tuku).

Stahovací prádlo pro každého muže

Ačkoliv se říká, že výjimky potvrzují pravidlo, zmiňovaný příklad australské firmy je samozřejmě jedním z mnoha. Navíc ne každý muž trpí zvětšenými prsy (o tom, že ne každý se narodil jako žena ani nemluvě). Není tedy divu, že jak tato společnost, tak i mnohé další, nabízí rozličné typy kompresního prádla i mužům, kteří jsou např. nespokojeni s tím, jak jejich tělo vypadá, a jsou kvůli tomu vystaveni i posměškům ze strany okolí. Může to být samozřejmě kvůli zmiňované gynekomastii, jejíž operativní redukce nemusí být vždy možná, ale i jednoduše proto, že ne všechna těla jsou ideální.

„Stahovací prádlo je docela jednoduchý kousek oblečení, který ale dokáže moc pomoci psychice. Je to způsob, jak můžou muži, kteří jsou kvůli své postavě zesměšňováni, vypadat reprezentativně,“ popisuje v jednom z tematických fór uživatel, který kvůli své mohutné postavě trpěl už v době, kdy chodil na střední školu. Dnes se dle vlastních slov v kompresním prádle cítí velmi pohodlně a našel také sebevědomí při seznamování se s novými lidmi.

Nejen trávicí potíže mohou souviset s nesnášenlivostí některých potravin. Odhalte konkrétní problém z pohodlí domova9. 2. 2021

A podle kariérního kouče Stephena Viscusiho by kompresní prádlo měli při určitých příležitostech – pracovní pohovory nevyjímaje – nosit všichni muži nad 40 let. Ne proto, aby vypadali lépe, ale aby se lépe cítili, a tak v důsledku udělali lepší dojem. „Zájemci o práci se vždy zajímají o to, jak vypadají, může jít o bělost jejich zubů, o neschopnost dopnout sako či to, jestli vypadají dobře v tričku. V posledních dvou případech je stahovací prádlo okamžitým řešením. A když se lidé cítí sebevědoměji, také tak vystupují navenek,“ shrnuje.

I když by se tedy mohlo zdát, že stahovací prádlo je jen pohodlné řešení, jak uniknout dřině v posilovně, vlastně je to i „lék“ pro každého, kdo se trápí sem tam nějakou tou tělesnou nedokonalostí. A pokud stažení zvětšených prsou nebo objemnějšího břicha může mužům pomoci cítit se lépe, mají na kompresní prádlo stejný nárok jako ženy.