Zbavte se spodního prádla – chození „naostro“ je zdraví prospěšné a mužům pomůže i ke zvýšení plodnosti

Spodní prádlo považujeme v podstatě za nezbytnou část garderoby. Vlastně je to určitá rutina – ráno vstát, vyčistit si zuby a nahradit pyžamo právě spodním prádlem. Ale ať už upřednostňujete slipy před boxerkami (muži...) či tanga před klasickými kalhotkami (ženy), stále je tu otázka, proč vůbec spodní prádlo nosit…

V angličtině se situace, kdy je člověk „naostro“, označuje jako „going commando“. Termín příznačně odkazuje k elitním vojskům, jejichž příslušníci jsou připraveni k okamžitému boji. Když na sobě člověk nemá žádné spodní prádlo, je skutečně okamžitě „připraven“. Vlastně by se mohlo zdát, že „připraven“ by měl chtít být úplně každý. Jenže nošení spodního prádla je pro mnohé stejně samozřejmé jako třeba dýchání. A tak je rozhodně namístě ptát se, kde se vůbec tato všeobecně rozšířená praxe vzala. „Neexistuje jediné vysvětlení, proč lidé nosí spodní prádlo. Nejčastějším důvodem ale je, že je to je považováno za společenskou normu,“ tvrdí tedy např. dr. Elizabeth Eden. Jaké jsou tedy klady a zápory nošení spodního prádla a kdy je přímo žádoucí se jej zbavit?

Zákulisí Výměny manželek s Danielem Krejčíkem a Matějem Stropnickým aneb Co se na obrazovky nevešlo26. 3. 2021

Vzhledem k rozdílům v ženských a mužských pohlavních orgánech jsou výhody pojící se k nenošení spodního prádla u každého z pohlaví jiné. Podle průzkumů kolem 5 – 7 % všech mužů vůbec spodní prádlo nenosí. Přitom chodit „naostro“ má své nesporné benefity – umožňuje v oblasti intimních partií cirkulaci vzduchu, snižuje riziko vzniku infekcí, a dokonce zvyšuje plodnost a produkci spermií.

V případě žen je procento těch, které spodní prádlo odmítají, podobné – počty se ale liší také v souvislosti s tím, zda jde jen o spodní kalhotky nebo i podprsenku. A také ženám může nenošení spodního prádla prospět.

Na druhou stranu i v tomto případě platí, že lidé se v postoji zbavení se spodního prádla dělí na dva nesmiřitelné tábory – jeden je jasně pro a druhý proti. Bez ohledu na pohlaví těch, kdo se spodního prádla rozhodnou zbavit, se ale odborníci shodují na tom, že nebyl dosud nalezen žádný lékařský důvod k tomu tento kousek oděvu nosit. Pokud se ale rozhodnete spodního prádla zbavit, je třeba počítat s možnými komplikacemi.

Jak chodit „správně bez prádla“?

V prvé řadě je třeba mít na mysli, že slipy/boxerky/dámské spodní kalhotky mají jednu poměrně „zásadní“ funkci – zamezují odřeninám od kalhot. Bez spodního prádla tak člověk nemá žádnou ochranu mezi vnější vrstvou pokožky a doslova drsnou realitou látky a švů. To samozřejmě může vést k bolestivému podráždění. Proto klinická dermatoložka Mona Gohara doporučuje před tím, než se obléknete, ošetřit rizikové partie dětským pudrem nebo troškou vazelíny. Díky tomu vznikne bariéra k minimalizaci tření. Pokud už k nepříjemným otlakům dojde, je vhodné na bolestivé partie nanést hydratační krém, který hojení podpoří.

Speciálně ženy by se měly vyvarovat příliš úzkým střihům – nejenže „pevně“ střižené kalhoty mohou být při sednutí bez bariéry spodního prádla skutečně nepohodlné, ale mohou také nepříjemně obarvit pokožku, byla-li při výrobě užita silnější barviva. Naopak muži by si měli vybírat kalhoty z pevnějších/silnějších materiálů – tedy minimálně pokud své nádobíčko nechtějí vystavovat příliš na odiv.

Zdroj: Giphy

Zejména pro muže pak platí, že jsou jejich intimní partie – a to bez ohledu na to, zda jsou „chráněny“ prádlem, nebo nikoliv – náchylnější ke svědění. A to jednoduše kvůli samotné anatomii. Zejména v oblasti pod varlaty může vznikat svědivá vyrážka, na kterou opět nejlépe zabírá dětský zásyp.

Kromě toho nelze opomínat ani to, že když se zbavíte prádla, zbavíte se materiálu, který obvykle pot absorbuje. Kam tím směřujeme? Jednoduše k tomu, že pokud už se rozhodnete (muž, či žena) pro zbavení se spodního prádla, bezpodmínečně musíte zvýšit pozornost věnovanou praní. Takže pokud běžně perete kalhoty např. po týdnu nošení, interval zkraťte minimálně na polovinu. Ve výsledku je tedy nutné počítat také s tím, že oblečení dostane „více zabrat“ a zkrátí se jeho životnost. Pokud se ale vypravíte na nákup nových kousků, měli byste si dát pozor na zkoušení – tehdy je být naostro doslova nežádoucí kvůli zanesení infekcí do intimní oblasti.

Zdroj: Giphy

Proč se zbavit spodního prádla?

Z výše řečeného by se tedy mohlo zdát, že chození nostro s sebou nese jen a pouze samé problémy a komplikace.  Ale není tomu tak.

Konkrétně v případě žen chození „naostro“ především snižuje riziko vzniku kvasinkových infekcí – protože bakteriím, které jsou za ně zodpovědné, se nejlépe daří v prostředí, které je vlhké a teplé. Spodní prádlo, které není prodyšné, tedy růst kvasinkových bakterií usnadňuje. Stejně tak absence spodního prádla může vést ke snížení vaginálního zápachu a nepohodlí.

Ačkoliv v základu podobné výhody platí i pro muže, s ohledem na jedinečnou fyziologii penisu, šourku a varlat jsou tu ještě nějaké ty benefity navíc. Samozřejmě tedy lze díky zbavení se spodního prádla předcházet vzniku houbových infekcí, při sportu pak lze předejít odřeninám a vzniku svědivých potních vyrážek. A co víc? Jelikož varlata potřebují ke správné produkci aktivních spermií nižší teplotu než tělo samo (cca 34,4 stupňů), je nenošení spodního prádla skvělý způsob, jak toho dosáhnout. Naopak těsné spodní prádlo tedy mužům příliš neprospívá, protože varlata k tělu přitlačuje a jejich teplota se tak zvyšuje – a tzv. hypertermie varlat vede ke snížení produkce spermií, potažmo ke vzniku rizika neplodnosti.

Když muž nasadí paruku. Aneb české drag queens, které možná ještě neznáte15. 3. 2021

Prostě to zkuste…

Samozřejmě, že chození naostro vás nemusí nijak lákat. Vlastně se vám nakonec ani nemusí líbit. Vyzkoušet byste jej ale měli. Možná totiž zjistíte, že vám tahle zvláštní „svoboda genitálií“ docela prospívá. Nemluvě o tom, že ti, kteří tento styl preferují, se shodují na tom, že je to i svým způsobem docela vzrušující. Ostatně – pokud jste někdy zkoušeli plavat nazí, možná ten zvláštní pocit znáte. A kdybyste se přeci jen prádla nechtěli v běžném denním rytmu vzdát, zkuste to alespoň v noci. Protože není nic, co by v noci tělu více prospělo, než spánek bez jediného kousku oblečení…