Akné je nejčastější kožní onemocnění. To, které trápí muže v oblasti zad, ale vyžaduje jiné řešení než akné ve tváři

Různé pleťové nedokonalosti trápí ženy i muže bez rozdílu. Zatímco ale v případě žen se obvykle problémy s akné soustředí do oblasti obličeje (a nezřídka souvisí s nevyrovnanými hormonálními hladinami), muže dokáže akné potrápit ještě mnohem více. Velmi problematické je akné v oblasti zad, které však s tím v obličeji má jen pramálo společného. Jak se jej tedy zbavit – a ještě lépe – jak mu předcházet?

O akné v základu platí, že jím většina lidí trpí především v období dospívání. Pokud ale tento problém přetrvá, nebo se dokonce poprvé vyskytne až v dospělosti, je to samozřejmě frustrující, ale nejedná se o nic neobvyklého. Zejména v případě mužů je navíc fakt, že jejich akné bývá vytrvalejší a má tendenci přetrvávat déle než akné žen. A bohužel i průběh bývá závažnější.

Domácnosti se během loňska změnily v kanceláře, učebny, posilovny i bar. Proměna tak čeká i trendy v interiérovém designu9. 2. 2021

Ačkoliv právě v době dospívání je klasickou mantrou to, že tvorbu pupínků jako by přímo stimulovala nevhodná strava, pravdou je, že hlavními původci kožních problémů jsou nadbytečná mastnota pleti, hromadění kožních buněk v pórech a množení bakterií, které mají vznik akné a zánětů na svědomí. Ovšem je zároveň třeba dodat, že akné ve tváři nijak přímo nesouvisí s tím, že má člověk „špinavý obličej“ (ačkoliv správná péče o pleť a adekvátní hygiena může pomoci zejména při samotné léčbě hnisajících pupínků). Tehdy bohatě postačí užití jednoho čisticího přípravku na pleť ráno a večer a k tomu hydratační krém – takže rozhodně žádná velká věda. To v případě potýkání se s akné v oblasti zad je ale mnohé naprosto jinak…

Při snaze zbavit se problematického akné ze zad je skutečně klíčové uvědomit si, že rozhodně nemáte čest se stejným problémem, jako je akné ve tváři. Ano, v obou případech lze říci, že obvykle je důvodem hnisavých pupínků ucpávání pórů nečistotami a také přítomnost bakterií, ovšem tím vzájemná podobnost končí. Od toho se tedy logicky odvíjí i rozdílnost léčby jako takové.

Co akné způsobuje a jak se ho zbavit?

Ačkoliv akné na zádech rozhodně není nic, po čem by člověk toužil, pozitivní je, že právě tento problém lze poměrně dobře léčit a také je možné učinit vhodné preventivní kroky a vzniku bolestivých vřídků předcházet. Základem pro eliminaci akné je samozřejmě správná hygiena – především jde o to, aby póry mohly dýchat a neucpávaly se. Proto je vhodné umývat se adekvátním čisticím prostředkem, aby došlo k odstranění odumřelé kůže, špíny a mastnoty, která se na pokožce hromadí během dne. Pro oblast zad je vhodné pořídit si lufu nebo kartáč s dlouhou rukojetí tak, abyste se snáze dostali tam, kam normálně nedosáhnete. Ovšem jsou případy, kdy jen vhodná hygiena nepomůže.

Akné v oblasti zad bývá nezřídka způsobeno nevhodným oblečením – příliš těsným, neprodyšným (např. materiál spandex pokožce rozhodně neprospívá). Protože kombinace tepla, tlaku a tření (totéž ale platí i pro sportovní vybavení) nezřídka způsobuje přímo specifický typ akné – akné mechanické. To ostatně dokládají i lékařské studie, dle nichž jsou těmto problémům nejvíce vystaveni právě sportovci. Ovšem léčba je snadná – stačí prostě změnit oblečení nebo sportovní výbavu.

Problém s akné ale může mít i komplikovanější příčinu – ta se pojí i s faktem, že akné více trápí ty, kdo mají mastný typ pleti – což lze o mužích ve srovnání se ženami nepochybně říci. Jak tedy uvádí např. studie z roku 2017, „mužská pokožka obecně produkuje více oleje kvůli vyšší hladině testosteronu v těle“. Právě testosteron přitom tělu signalizuje, aby produkci oleje zvýšilo. Tento přebytečný olej pak společně s odumřelými kožnímu buňkami a bakteriemi akné zapříčiňuje. Tehdy je ideálním řešením zakoupení přípravků na léčbu akné (ovšem nejen toho v oblasti obličeje), které produkci oleje snižují. Výsledky se dostaví v horizontu dvou týdnů až měsíce.

Příčinou vzniku nepříjemného akné ale může být i holení zad v případě mužů, kteří je mají příliš zarostlá. Akné se pak nejčastěji vyskytuje, pokud jsou chloupky kudrnaté, protože folikuly mají tendenci stáčet se zpět pod kůži, což způsobuje nežádoucí zarůstání a zanícení.

Docela problematické je také propocené oblečení – to sice obvykle nezpůsobuje přímo akné, ale bývá nezřídka příčinou nepříjemných vyrážek. „Pocení během náročného tréninku může přispět k rozvoji akné – pokud pot na pokožce zůstane příliš dlouho,“ upřesňuje dermatolog Anthony Rossi. Pokud se tedy zpotíte, vždy by mělo platit, že při nejbližší možné příležitosti se převléknete a především osprchujete. Není-li k dispozici sprcha, dobře poslouží i hygienické ubrousky s obsahem kyseliny salicylové.

BMW Z4 20i sDrive aneb Skvělá hračka nejen na jaro a léto17. 3. 2021

Akné = problém téměř každého

Nakonec ale platí, že bez ohledu na to, zda vás trápí akné v obličeji, na zádech či kdekoliv jinde na těle, jedná se o poměrně běžnou věc. Ostatně, právě akné je tím nejčastějším kožním onemocněním vůbec. Miliony lidí se tak potýkají jak s pověstnými černými tečkami, ale i klasickými zánětlivými pupínky, které jsou nezřídka zarudlé a bolestivé. Objevují se jak na tváři a zádech, tak i na krku, hrudníku, v oblasti paží, ramen, ale i zad.

Vznik akné pak kromě již popsaných příčin souvisejících se zablokovanými folikulami nebo potními žlázami můžou ovlivnit i hormony, ale i genetika, emoční stres a samozřejmě také léky. V základu lze ale říci, že na běžné akné platí běžné rady a doporučení. Pokud ale trpíte tzv. cystickým akné, tedy hlubokými bolestivými pupínky, které nezmizí ani po aplikaci v lékárně běžně dostupných přípravků a změně životního stylu, rozhodně neváhejte s návštěvou dermatologa. Léky na předpis jsou totiž silnější, a tak lépe fungují při silnějších projevech onemocnění.