Lidské ochlupení toho říká mnoho o zdraví – z toho, kde (ne)roste, vypadává či slábne poznáte konkrétní potíže

Lidské ochlupení je téma, které jen málokoho zanechává chladným. Zatímco jedni diskutují o tom, zda (a kde) je nutné jej holit, jiní zastávají naopak stanovisko, že ochlupení má na těle svůj význam – když se jej tedy zbavujeme, vlastně jsme sami proti sobě. A právě na této teorii minimálně něco málo bude – chlupy (a to, kde a v jakém množství rostou) jsou totiž cenným zdrojem informací o tom, co se s naším tělem zrovna děje…

Chlupy „tíží“ stejně ženy i muže – a to již od puberty, kdy se poprvé začínají objevovat. Zatímco mnohé ženy považují holení podpaží a nohou za nepsanou povinnost, k níž si přidávají také trhání obočí či bělení nežádoucího ochlupení v obličeji, muži zase věnují pozornost úpravě vousů – a řeší, zda by se měli holit i v jiných partiích. Holení v intimních oblastech (příp. alespoň úprava tohoto „porostu“) se pak stala součástí základních hygienických návyků bez rozdílu pohlaví. Jednoduše řečeno, různé typy chlupů na našem těle přirozeně rostou, ovšem někdy mohou znamenat i mnohem více než jen problém, kterého je možné zbavit se pomocí žiletky nebo holicího strojku.

Úspěšný podnikatel Robert Klein: „Důležité je se z úspěchu nepo****“29. 1. 2021

Ano, někdy lidem chloupky komplikují život a musí se jich pracně zbavovat. Ovšem někdy se různé chloupky mohou objevit na úplně nečekaných místech, najednou mohou být tmavší, silnější…nebo naopak z některých partií mohou náhled zmizet nebo zeslábnout.

Bez ohledu na to, ke kterému z výše popsaných procesů dojde, jakákoliv náhlá změna je určitým signálem, že něco není v pořádku. Samozřejmě jsou tu některá úplně jednoduchá vysvětlení „chloupkové expanze“, ovšem existují i mnohé docela znepokojivé důvody, proč byste právě svému ochlupení rozhodně měli věnovat pozornost.

Náhlá ztráta ochlupení

Mohlo by se zdát, že samovolný ústup ochlupení je vlastně v době, kdy jsou trendem do hladka vyholená těla, velkou výhrou. Ovšem zejména pokud k tomu dochází v oblasti hlavy – protože i vlasy se řadí do kategorie ochlupení – je to nepochybně velký problém. Obvykle se pak jedná o autoimunitní onemocnění, tzv. alopecii, kdy konkrétně vlasy začnou člověku vypadávat ve skutečně velkých chomáčích. Ovšem alopecie se může projevovat i na jiných částech těla a mnohem pozvolněji – např. ztráta veškerého ochlupení, a to včetně vlasů, řas a obočí je již označována jako alopecia areata universalis. Bohužel tyto případy nemívají snadné řešení. Podle odborníků se pak různé formy alopecie vyskytují s vyšší pravděpodobností u osob, které mají v rodině někoho, kdy již autoimunitním onemocněním, jako je např. cukrovka, lupus nebo onemocnění štítné žlázy, trpí.

Šedé ochlupení „víte kde“

Když člověk objeví ve vlastech první šediny, značí to přibývající léta. A v podstatě tentýž důvod stojí i za šedými chlupy v intimní oblasti. „Vlasy a chlupy pigmentuje melanin, jehož produkce klesá s narůstajícím věkem, proto dochází k šednutí vlasů, ale i chlupů,“ popisuje dermatoložka Rebecca Kazin. Ovšem pravdou je, že věk se dříve projevuje ve kštici – v intimní oblasti budete mladí a fit ještě nějaký ten rok navíc. Kromě toho ale platí, že společně s věkem bude právě toto ochlupení také slábnout.

Chlupy tam, kde dříve nebyly… (a kde být ani nemají)

S tím, že se náhle nějaké chloupky objeví, nebo naopak zmizí, pak obvykle souvisí změny hormonální hladiny. Např. ženské tělo na zvýšenou hladinu mužských hormonů, tzv. androgenů, reaguje právě tvorbou ochlupení tam, kde jej mají muži (nad horním rtem, na bradě, v linii čelisti, na zádech, hýždích a hrudníku). Tento problém navíc nezřídka souvisí s tzv. syndromem polycystických vaječníků, tedy s hormonální nerovnováhou, kterou podle statistik trbí během plodných let až 70 % všech žen.

Zdroj: giphy.com

S hormony ale souvisí i snižování hustoty vlasů i ochlupení, jež plyne ze zvýšené činnosti štítné žlázy. Lékaři přímo vyzývají, aby ti, kteří trpí zvýšeným vypadáváním vlasů a také únavou, svalovou slabostí, výkyvy váhy, ale také problémy se suchou pokožkou, zamířili právě na kontrolu funkce štítné žlázy. Problémy s vypadáváním vlasů však mohou paradoxně souviset i s léky právě na štítnou žlázu.

Nerovnoměrné vypadávání vlasů (a chlupů)

Věřte, nebo ne, pokud nerovnoměrně přicházíte o ochlupení či vlasy, může být důvodem i pohlavně přenosná nemoc. Úplně běžná je ztráta vlasů např. při syfilidě, v každém případě cestu k lékaři by měl zvážit každý, komu začaly vypadávat vlasy nebo chlupy, pobolívá jej v krku a trpí vyrážkou či svěděním…Ačkoliv syfilis je v podstatě jediná nemoc, která může úbytek ochlupení způsobit, podobné obtíže mohou paradoxně zapříčinit léky na další nemoci z ranku těch, které jsou přenosné pohlavně – to přitom platí např. i pro běžné léky na genitální opary.

Zdroj: giphy.com

Aby tělo mělo dostatek…

V obecné rovině pak pro různé změny v množství vlasů, ale i dalšího ochlupení, existuje samozřejmě mnohem více možných vysvětlení. Např. vypadávání chloupků z obočí může značit nedostatek mastných kyselin v těle (které způsobuje mj. i vypadávání vlasů a ochlupení na pokožce hlavy), s problémy s „tělesným porostem“ ale může souviset i nedostatek bílkovin, zinku, selenu a dalších minerálů. Jednou z nejdůležitějších živin pro bujnou hřívu a zdravé ochlupení je ale železo. Pokud totiž tělo nemá dostatek železa, nedokáže produkovat hemoglobin – a právě ten je zodpovědný za přenos kyslíku pro regeneraci a obnovu buněk, a to včetně těch, které podněcují růst vlasů a ochlupení. 

Dva muži byli v Indonésii veřejně bičováni, sousedé je udali kvůli gay sexu. Právo šaría dopadlo i na ty, kdo pili alkohol3. 2. 2021

Nakonec ale ani tak v první chvíli nezáleží na tom, abyste sami identifikovali konkrétní problém - pokud na svém těle zpozorujete něco nestandardního, a to i v rovině ochlupení či růstu/vypadávání vlasů, je vždy namístě poradit se s odborníkem. Tělo totiž dokáže i takto vyslat signály, že něco je v nepořádku. A rozhodně není ideální tyto signály přehlížet.