Muži objevili pletací jehlice a spolu s nimi a klubkem vlny šíří světem novou uklidňovací techniku

Někdo pro dosažení vnitřní pohody chodí do přírody, někdo uniká do světa literatury, jistou možností je také meditace, ale klidně i vybarvování tolik populárních antistresových omalovánek. Výsledkem všech těchto aktivit by mělo být jednoduše zklidnění, udržení si jistého odstupu od tvrdé reality a také zmírnění jejích dopadů na psychické zdraví. Způsobů, jak toho dosáhnout, ale může být mnohem víc. Třeba pletení je aktuálně nejnovějším trendem v rámci technik, jak být v pohodě. A co je na tom nejlepší? Že „pletací hnutí“ rozhodně není záležitostí „pro holky“. Jehlic a háčků se totiž chopila mužská populace…

Možná jste si toho na sociálních sítích také všimli – v době covidové se lidé začali mnohem masivněji věnovat činnostem, které byly dříve poměrně neobvyklé. Aktuálně tak Instagram přetéká fotografiemi domácího pečiva (a také recepty), ale také lidí, kteří plavou ve volné přírodě (a to i teď, když je venku zima…). Příkladů by samozřejmě bylo možné jmenovat mnohem více, jelikož současná situace obrátila naše životy vzhůru nohama a někteří mají času doslova na rozdávání.

I když ale (enormní) dostatek volna paradoxně není zrovna vítán, lidé se tento čas snaží nějak konstruktivně využít – ideálně tak, aby zároveň zapomněli na stres, který jim šlape na paty. A přesně tímto způsobem se stalo hitem i pletení. To ostatně potvrzují i zahraničí údaje o souvisejících prodejích, rapidně narostly tržby v galanteriích a zahraniční prodejce Hobbycraft pak uvádí, že konkrétně vyhledávání heslového slova „knitting“ (pletení) vzrostlo v posledních měsících o celých 400 procent. To vše by samozřejmě bylo skvělé, kdyby plést mohl každý dle libosti. Ale je tu jedno velké ALE...

V rodných obcích jim nebylo příjemné ani držet se na ulici za ruce. Na začátky svého vztahu zavzpomínali partneři Michal a Jirka25. 4. 2022

Chlapské jehlice?

Společenské představy o tom, které činnosti jsou vhodné pro ženy a které zase pro ženy, jsou hluboce zakořeněné. A vsadíme se, že když člověk např. poznamená, že dostal od prarodičů svetr, nikdo nepředpokládá, že by jeho tvůrcem byl dědeček. Takže představa, že by klubko vlny mohlo být novým zdrojem zábavy mužů v produktivním věku, už může být jen a pouze „šokující“. Jenže přesně tak to je.

Komunita mužů, kteří právě v pletení našli způsob, jak se odreagovat, narůstá, stejně jako počty těch, kdo se přesně za to stydí.

„Několikrát týdně před obchodem pozoruji muže, tu stavaře, tu policistu, a jako by si obhlíželi terén a zjišťovali, jestli je někdo uvnitř obchodu,“ popisuje tak v rozhovoru pro britský deník prodavačka z obchodu s přízí Milli Abrams. „Pokud je obchod prázdný, nakonec vejdou a nakoupí vlnu. Jsou to vlastně takoví skrytí pletaři, někteří už jsou i naši věrní zákazníci, ale před svými kolegy a přáteli to tají,“ dodává s tím, že právě muži jsou vystaveni stigmatu, že pletení do jejich zájmového záběru rozhodně nepatří. Ale právě tito muži jsou jen zlomkem celé velké komunity „pletoucích mužů“, kteří kouzlo této činnosti objevili až v posledních měsících. „Letos během doby, kdy život v zemi zastavil, najednou skokově přibylo mladých mužů, kteří začali plést. Vyrábí šály či svetry pro své přítelkyně i maminky, ale především mají příjemnou činnost, které se mohou v klidu věnovat,“ dodává Abrams.     

Zdroj: Giphy

Popletené celebrity

Aby ale někdo náhodou nenabyl pocitu, že mužské pletení je ryze undergroundovou záležitostí, jíž se muži oddávají tajně (ideálně v noci zalezlí ve skříni a za světla svíček) a výrobků se pak raději zbavují, než aby přiznali, že svetr se sobem je jejich předvánoční kreativní projekt, je nutné prásknout pletací vášeň i na někoho známého. A protože Tom Daley už má s přiznáními (to je samozřejmě záměrná ironie, protože k odlišné sexuální orientaci stejně jako k vášni k pletení skutečně není třeba se přiznávat) jistou zkušenost, nečiní mu obtíže být úplným „pletacím kreativcem“. Na svém Instagramu se již chlubí nespočtem vlastnoručních výrobků, od návleku na čajovou konvici (což je mimochodem skvělá věc, kterou Britové milují, ale v Česku aby ji člověk pohledal) přes svetr, vánoční ozdoby až po pončo pro jeho dvouletého syna. „Začal jsem plést na začátku lockdownu a od té doby jsem pletením úplně posedlý. Teď jsem začal i s háčkováním!“ uvedl Daley také na svých sociálních sítích (dokonce si kvůli pletení založil nový účet na Instagramu!).

Ale britský olympijský plavec rozhodně není jedinou celebritou, která pletení doslova propadla. „Jako dítě jsem mamince držel klubko vlny. Naučila mě základ a já pletu dodnes. Teď jsem pletl nekonečné šály,“ uvedl tak Ronnie Wood, bývalá člen legendární skupiny Rolling Stones.

Místo hodin tance hodiny pletení

A tak – s ohledem na narůstající popularitu pletení mezi muži – vyvstává také otázka, jak by se pánové v pletení mohli dále zdokonalovat. Zatímco někteří mají (stejně jako Ronnie Wood) základ od babiček či matek, jiní se učí především podle různých online tutoriálů. Kurzy pletení ale zatím pánové nijak masově nevyhledávají, což je možné přičítat právě faktu, že se stydí. Ovšem je třeba říci, že právě v Británii již vznikají kurzy pletení určené výhradně mužům a jak se ukazuje, o ty zájem je (aktuálně kvůli koronaviru probíhají ale jen online na Zoomu). „Jeden z účastníků našeho kurzu přijel dokonce z Německa, prý bylo velmi těžké najít kurz, kde by byli jen samí muži,“ doplňuje pak Farah Govani, která s kurzy pletení pro muže přišla jako první.

Na vzhledu, penězích a ani sexu lidem, kteří hledají protějšek, již nezáleží. Trendem v seznamování se je tzv. Clooneyho efekt3. 5. 2022

„Muži se obecně necítí úplně dobře, když chodí na hodiny pletení, takže my se snažíme změnit nejen tu nabídku na trhu, ale i skutečnost, že pletení by mělo být vyhrazeno jen ženám,“ tvrdí její obchodní partner, který terapeutický efekt pletení okusil na vlastní kůži. „Jsem přesvědčen, že pletení má mnoho co dočinění s duševním zdravím. Je to opakující se rytmická činnost, u které nemusíte moc přemýšlet. Slyšíte, jak na sebe jehlice narážejí a dostanete se téměř do transu. Pletení prostě skvěle zaměstná vaši mysl jako ve stand-by režimu. A je to docela návykové,“ upřesňuje s tím, že i s předsudky, které lidé vůči mužům s pletacími jehlicemi mají, lze docela efektivně zatočit.  Tak tedy, pánové, vzhůru do galanterie!