Citron, zpěv či kostka ledu. Přesně to postačí k uklidnění každému, kdo cítí stres a paniku

Venku je zima, sluníčko prakticky nesvítí, stále více lidí se potýká s existenčními problémy a možností, jak „upustit páru“, je minimum. Není tedy divu, že počty lidí, které postihují záchvaty paniky, ruku v ruce s koronavirovou pandemií rostou. Vlastně jako by společně s touto pandemií společnost byla zasažena také pandemií úzkostí, depresí a psychického utrpení. Namísto Xanaxu a dalších podobných pilulek ale pomůže třeba i extrémní chuťový zážitek, ledová sprcha nebo drbání domácího mazlíčka…

Pokud se člověk ocitne ve stresové situaci (a že jich poslední dobou je!), existuje dvojice základních řešení. Zatímco babské rady doporučují zhluboka dýchat či počítat do deseti, ti, co se spoléhají na farmaceutický průmysl, nedají dopustit na rozličné „uklidňovače na předpis“. V prvním případě je však pro uklidnění se třeba minimálně velmi pevná vůle (ti, co ji nemají, by se spíše mohli udýchat a upočítat ke kolapsu č. 2) a v případě druhém jsou tu vedlejší účinky, kterých mají léky na uklidnění nespočet. Nemluvě o tom, že nejsou volně dostupné. A přesně proto jsou tu klasické techniky uklidnění, které vychází z toho, čeho je člověk reálně ve stresové situaci schopen (počítání do 10 to rozhodně není), a případně pracují s tím, co je v podstatě každému na dosah ruky.

Vytvořte si svou soukromou oázu klidu a energie v podobě zimní zahrady8. 12. 2020

Uzemni se!

Může za to chronický stres. Nepřízeň osudu, šok. A pak přichází záchvaty paniky – tedy momenty akutního strachu, který nastupuje stejně tak nečekaně a rychle, jako odeznívá. Naprosto typickými příznaky jsou bušení srdce, návaly horka, extrémní pocení, třas, sucho v ústech a závratě. O každém stavu psychického nepohodlí samozřejmě není možné říci, že se jedná o záchvat paniky. Pokud se ale oprostíme od ryze klinické diagnózy, která nepochybně vyžaduje odbornou pomoc, lze drobnější ataky řešit docela efektivně i díky praktickým tipům, které jsou užívány i během vypořádávání se s posttraumatickým syndromem. A ty zahrnují mj. i žvýkání citronu, pepře nebo chilly. I když to zní možná bláznivě a až neuvěřitelně banálně, i za tímto doporučením stojí ověřená mnohaletá praxe…

Ačkoli není přesně známo, kdo přesně metodu tzv. uzemnění vymyslel, jedná se o praxi, která je běžná např. v buddhismu – ovšem do západní klinické psychologie tento postup pronikl teprve docela nedávno, cca v 70. letech minulého století. Na popularitě ale získal až o dekádu později, když psycholožka Marsha Linehan vyvinula tzv. dialektickou behaviorální terapii, jež stavěla na schopnosti „být v přítomném okamžiku“. A i když možná tato definice zní docela neuchopitelně, podle psychoterapeutky Tiffany Young je na metodě uzemnění nejlepší právě její jednoduchost. „Využití této metody může být každodenní, nutně nemusí být užita jen jako jednorázový léčebný nástroj,“ tvrdí.

3-2-1-žvýkej!

Není to tak dávno, kdy se sociálními sítěmi začala šířit virálně informace o tom, jak zdraví – a především tomu psychickému – prospěšný může být obyčejný citron. Na YouTube jsou tak již videa lidí, kteří zuřivě přežvykují citrusy (čímž se oné zuřivosti zbavují…), uživatelé TikToku šli pak ještě o krok dál a kromě citronů zběsile koušou pepř, chilly papričky nebo si do pusy lijí pálivé omáčky. Ačkoliv podobné virální obsahy bývají nezřídka na hlavu postavené (vzpomeňme např. na výzvu „sněz kukuřici napíchnutou na otáčející se vrtačce“…), pravdou je, že tentokrát uživatelé internetu trefili pověstný hřebíček na hlavičku.

Zdroj: giphy.com

Hlavním cílem při zvládnutí akutního záchvatu paniky je totiž skutečně pokusit se soustředit na stávající chvíli. A toho je možné dosáhnout díky využití všech pěti smyslů – a tedy i chuti.

Smyslové uzemnění

Konkrétně uzemnění je zvláštní typ strategie zvládání situace tak, aby člověka dokázal spojit s přítomným okamžikem. Podle odborníků se ale jedná také o velmi efektivní způsob, jak se rozptýlit, zbavit se nepříjemných myšlenek, doléhajících vzpomínek nebo zneklidňujících pocitů. V podstatě pak vše stojí a padá na vyvolání takových vjemů, které je obtížné ignorovat. Takže není divu, že jsou za tímto účelem využívány právě smysly – sluch, hmat, čich, zrak i chuť.

Chuť – jak již bylo naznačeno, extrémní chutě jsou v případě uzemnění tím, co skvěle zabírá. Nutně nemusíte jen žvýkat citron nebo limetu, využít je možné jakékoliv jiné extrémní chuťové vjemy. Pepř. Pálivou salsu. Něco velmi hořkého…Kreativitě se v tomto případě meze nekladou. Podle výzkumů dokáže úzkost potlačit jakýkoliv intenzivní chuťový vjem – díky němu se člověk jednoduše „šokově“ začne namísto paniky samotné soustředit na to, co se mu odehrává v ústech.

Zrak – počítejte židle, skříně, začněte hrát hru na mobilním telefonu, skládejte puzzle, čtěte…Vše, co zaměstná oči, se počítá.

Čich – i když očuchat můžete kdeco, nejvhodnější je mít po ruce mátu peprnou, která sama o sobě dokáže člověka uklidnit. Využít je ale také možné např. vonné svíčky, éterické oleje. Klidně můžete čichat k čistě vypranému prádlu nebo i k cukroví…

Hmat – výborně v případě hmatu funguje kostka ledu, kterou necháte volně roztát v ruce. Ne každý ale po venku nosí led. Takže může pomoci i mytí rukou pod tekoucí vodou, ale i horká nebo naopak studená sprcha. Stejně tak lze využít různé struktury a soustředění se na ně. A dokonce pomůže i domácí mazlíček – takže hlaďte psa, kočku…papouška…

Kevin Drábek (47): „I přes můj věk jsem přijal výzvu a účastním se soutěže Gayman Česko Slovensko“15. 1. 2021

Sluch – psychologové doporučují např. zesílení rádia nebo přehrání oblíbené písně. Další variantou je začít nahlas mluvit o tom, co vidíte, slyšíte.  Stejně tak je možné využít telefon a zavolat někomu blízkému. Podstatou je naleznout takové okamžité zvukové rozptýlení, které člověka dokáže vytrhnout z jeho nežádoucího stavu.

Je zároveň třeba říci, že uzemnění je proces velmi osobní – to, co u někoho funguje, u jiného nemusí. Takže je namístě postupovat metodou pokus-omyl. Jednotlivé postupy je také možné vzájemně kombinovat. Klidně tedy drbejte psa, cucejte kyselý bonbon a u toho si prozpěvujte co vám hrdlo a bonbon v ústech dovolí…