Vědci sestavili dietu, která zaručeně funguje: zkombinovali středomořskou kuchyni s přerušovaným půstem
Straight friendly
Zdroj: istock.com

Vědci sestavili dietu, která zaručeně funguje: zkombinovali středomořskou kuchyni s přerušovaným půstem

Sotva jsme přes léto shodili kila, která jsme nabrali z chlebů a koláčů upečených v jarní karanténě, už je tu podzimní lockdown. A hned po něm další pohroma – Vánoce. Je jasné, že začátek příštího roku se ponese v duchu zběsilých diet. Ale jakou vybrat? Američtí vědci prý toto dilema jednou provždy vyřešili. Sestavili optimální jídelníček, který vám zajistí dlouhý zdravý život, a navíc už vůbec nebudete potřebovat hubnout.
Bohdana Rambousková Bohdana Rambousková Autor
27. 10. 2020

Potrava se vzdálila přírodě

Smažená masa, těžké omáčky, spousta bílého pečiva, sladkosti a příšerně nezdravé pochoutky typu chipsy. Naše moderní strava má k přírodě opravdu daleko. Přitom se už dávno prokázalo, že to, co jíme, má zásadní vliv na naše zdraví. Světová zdravotnická organizace označila uzeniny za prokázaného původce rakoviny už v roce 2015. Ale ruku na srdce, kdo z nás si odpustil šunčičku nebo propečenou slaninu?

Máme příšerný jídelníček a ještě k tomu se skoro všichni snažíme hubnout. Patří to už k naší kultuře. Když Billie Eilish jednou odloží vytahané oblečení a objeví se na veřejnosti v tílku, hned si to od půlky internetu schytá za to, jak přibrala. Bodyshaming se stal jednou z oblíbených online aktivit.

Jak dnes jíme v Česku

Přestože americký způsob stravování je už dlouho považován za naprosto nejškodlivější, Češi ho v mnohém dohnali. Nadváhu má u nás téměř polovina lidí. Podle specialistky na zdravotní prevenci a výživu Margit Slimákové se i u nás v dnešní době jí příliš vysoce průmyslově zpracovaných potravin. „Tyto produkty zpravidla obsahují méně živin, stojí na prázdných kaloriích a aditivech, jsou vyráběny s cílem vybudování určité závislosti, přejídání se," varuje Slimáková. Typickým příkladem jsou slazené limonády, a to včetně slazených dětských mlíček nebo sportovních nápojů s cukry a sladidly.

Nejlepší jídelníček pro zdraví člověka

Kardiolog James O’Keefe ze Saint Luke’s Mid America Heart Institute v Kansasu a jeho tým se už nemohli dívat na to, jak si západní civilizace ničí zdraví špatnou stravou a ještě horšími dietami. Vyšli z jednoduchého předpokladu: pokud špatné stravování dokáže vyvolat tolik různých nemocí, pak správná strava by měla mít schopnost nás od těchto nemocí naopak ochránit. Jenže jak vypadá „správná strava“?

Na tuto otázku se za poslední desítky let snažilo odpovědět už mnoho studií. Doktor O’Keefe je všechny prošel a sebral jejich efektivní a vědecky ověřené části. A pak oznámil, že přišel na ten nejoptimálnější jídelníček, který má pro lidské tělo největší zdravotní přínos, a to i z dlouhodobého hlediska.  

<Path> Držíte dietu vy, nebo drží dieta vás? Kvůli hubnutí můžete přijít i o zdravý rozumZdroj: Men's Health

Takto vypadá nejzdravěji naložený talíř

Možná budete zklamáni. Vědci nepřišli s ničím převratným. Za nejlepší způsob stravování označili středomořskou kuchyni s dostatkem ryb kombinovanou s prvky přerušovaného půstu. „Prakticky každému se zlepší zdraví, pokud začne správně jíst. A právě pro tento druh stravy máme nejvíce vědecky opřených důkazů, že je opravdu zdravá,“ říká doktor O’Keefe.

Výzkumný tým staví na prokázaných schopnostech středomořské kuchyně snižovat riziko srdečních chorob, metabolického syndromu, cukrovky, demence, deprese, rakoviny i degenerativních chorob jako Alzheimer nebo Parkinson. Základem této kuchyně jsou – na rozdíl od západního důrazu na červená masa – zelenina, ovoce, ořechy, semínka a celozrnné cereálie. Ty doplňují ryby a mořské plody a především neomezené množství extra virgin olivového oleje. Povoleno je střídmé množství mléčných výrobků, drůbeže a vajec, zatímco červené maso je ideální vynechat. Alkoholu jen s mírou a nejlépe červené víno. Nicméně voda, káva a čaj jsou lepší volba.

Důležité je, kdy to sníme

Co se týče velikosti porcí nebo počtu kalorií, doktor O’Keefe nepředepisuje přesná množství. Úspěch ale podmiňuje dodržením jedné z metod přerušovaného půstu, a to konkrétně dodržováním „půstových hodin“, kdy se vynechá snídaně nebo večeře (time-restricted eating). Denní dávka kalorií se v tomto případě má přijmout v časovém okně 8 – 12 hodin. Metoda je vlastně založena na předpokladu, že čas, kdy jíte, je důležitější, než co jíte.

Přerušovaný půst je v poslední době hojně diskutovaným způsobem stravování. Nepředepisuje, co má člověk jíst, ale v jakou denní dobu. V čase, kdy tělo nepřijímá žádnou potravu, v něm probíhají prospěšné hormonální změny, které vedou jak k úbytku váhy, tak k potlačení případných zánětů, regeneraci buněk, budování svalové hmoty atd. Tyto věci naše tělo samo umí, ale tím, že večer ještě vylovíme něco z ledničky, mu v těchto blahodárných funkcích bráníme.

„Přerušovaný půst je efektivní metoda řešení inzulinové rezistence, a tedy i nemocí s ní spojovaných včetně nadváhy a obezity. Nesouhlasím ale s tvrzením, že stačí omezit čas, kdy jíte, a už můžete sníst cokoliv. Základem zdraví, a tedy i zdravé hmotnosti je jídlo ze skutečných potravin,“ upozorňuje Margit Slimáková.

<Path> Jaké je tajemství dokonalé postavy Dana Osbourna, miláčka gay komunity? Odkaz na detailní tréninkový plán v článku!Zdroj:

Přísné diety jsou minulostí

Pokud jste zvyklí držet přísné diety, jako je nízkotučná nebo ketodieta, budou vám nejspíš O’Keefeho doporučení připadat příliš neurčitě. Jenže současné vědecké poznání tvrdí, že zdraví prospěšné jsou právě ty jídelníčky, které neobsahují příliš zákazů. Úplné vyřazení určitého druhu potravin je obvykle vhodné jen pro lidi s nějakým zdravotním problémem. Pro ty v normálním zdravotním stavu jsou diety zakazující celé skupiny základních živin spíš rizikem. Každé tělo reaguje jinak a úplné vyřazení jedné složky stravy může vést i k problémům s příjmem potravy. I když přísné diety mohou krátkodobě přinést kýžený efekt – zhubnutí, mohou vyvolat nemoc, která se projeví třeba až za dvacet let.

Výživová specialistka Margit Slimáková by vás v tomto duchu varovala i před běžnými redukčními dietami postavenými na počítání kalorií. To je podle ní zjednodušené a matoucí. „Tyto diety u řady lidí vedou ke snížení bazálního metabolismu, kvůli vysokému obsahu kalorií vyhazují mnohé výživově přínosné potraviny, a naopak doporučují dietní ultrazpracované produkty,“ upozorňuje Slimáková. Nebezpečnost těchto diet je v jejich masovém rozšíření. Zkrátka dnešní odborníci na výživu propagují uvolněnější přístup ke stravování s důrazem na zdraví. Dietu, kdy jste měsíc jen na ananasu, už vám dnes nikdo nedoporučí.

Zdroj: Bohdana Rambousková

Populární
články

Sprcha ráno, nebo večer? To je otázka...
TĚLO & MYSL

Sprcha ráno, nebo večer? Odborníci bádali nad tím, co je správně. Jejich zjištění asi nikoho moc nepotěší

Autor: Mirka Dobešová
Vzhledem k tomu, že výstup na horu i pohyb v jejím okolí je je zakázán, moc fotek odtamtud neexistuje
CESTOVÁNÍ

Poznejte Gangkhar Puensum, nejvyšší nezdolanou horu na světě, na kterou již 30 let platí zákaz vstupu

Autor: Michal Černý
Dokážete bez opory vstát?
TĚLO & MYSL

Zvednete se ze země bez pomoci rukou? Udržíte rovnováhu? Otestujte svou kondici a zjistěte, zda stárnete zdravě

Autor: Redakce
Je-li čištění intenzivní, může pastu i nahradit
TĚLO & MYSL

Je zubní pasta pro zdraví chrupu nezbytná? Podle odborníků ne – a vznikla jen kvůli zisku výrobců. Zdravé zuby lze zajistit i jinak

Autor: Mirka Dobešová
Nebinarita představuje výzvu jak pro jednotlivce, kteří se s ní identifikují, tak pro zdravotnický systém, který musí najít způsoby, jak jim poskytovat vhodnou péči.
AKTUALITY

„Na nebinaritu nevěřím a vlastně jí ani nerozumím,“ říká přední česká sexuoložka, která se specializuje na trans pacienty

Autor: Michal Černý
Součástí vzrušení může být i dominantní postavení muže, kderý kompliment „uděluje“
HOT!

„Miliony žen“ mají v posteli úchylku, o které většina mužů ani netuší. Provazy ani důtky k tomu přitom nejsou potřeba

Autor: Martin Lyko
Emerald Kaia se vydá na první plavbu v dubnu 2026
LUXURY TRAVEL

Nahlédněte za oponu luxusního cestování. Jak probíhá plavba jednou z nejexkluzivnějších jachet současnosti?

Autor: Redakce
Erektilní dysfunkce trápí řadu mužů
HOT!

Jak souvisí oprava pneumatik s poruchami erekce? Seznamte se s překvapivým vynálezcem pumpy na penis, automechanikem Osbonem

Autor: Redakce
Krása Dolomit láká na idylickou glamsport dovolenou
LUXURY TRAVEL

Nový trend „glamsport“ láká na spojení aktivní dovolené s luxusem. Vyzkoušet jej můžete třeba s kolem v italských Dolomitech

Autor: Redakce
V rámci festivalu se představí i španělská primabalerína Cristina Aguilera
KULTURA

Co má společného Morava s iberoamerickou kulturou? Víc, než byste mysleli. Dokazuje to již 21. ročník festivalu Ibérica!

Autor: Redakce

E-Shop