Stále více lidí trpí „koronasomnií“. Vypořádat se s ní je ale možné i bez léků na spaní
Straight friendly
Zdroj: iStock

Stále více lidí trpí „koronasomnií“. Vypořádat se s ní je ale možné i bez léků na spaní

Minimálně jednou za čas se s problémy s usínáním potýká každý. Bohužel v době koronavirové pandemie, kdy se mnoho lidí ocitá v extrémním vypětí, je situace komplikovanější a kvalitní spánek se stává téměř nedosažitelným luxusem. Odborníci přímo hovoří o tzv. „koronasomnii“, tedy nespavosti (insomnii) související s koronavirovou pandemií. Nedostatek kvalitního spánku se pak samozřejmě podepisuje na zdraví, ale i imunitě. Jak tedy správně usnout a zároveň se také dostatečně vyspat i nyní, pod velkým psychickým tlakem?
Mirka Dobešová Mirka Dobešová Autor
22. 10. 2020

Někdo počítá ovečky. Někdo se soustředí na tikot hodin. Někdo zkouší klasickou „pohádkovou“ metodu – „spát se mi co? Chce! Chce se mi co? Spát!“. Výsledek bývá ale obvykle tentýž – čím více se člověk snaží usnout, tím více sám sebe ještě stresuje a nakonec nespí vůbec. Přitom kvalitní spánek je samozřejmě v době, kdy je třeba udržovat tělo v „pohotovosti“ tak, aby fungovalo, ale zároveň si zachovalo obranyschopnost, nezbytně důležitý. Má totiž velký vliv nejen na psychiku, ale i fyzické zdraví. Jak popisuje neurovědec a odborník na spánek Matthew Walker, spánková deprivace zpomaluje mozek, oslabuje imunitní systém a zvyšuje pravděpodobnost vzniku všech druhů duševních i fyzických obtíží. „Nedostatek kvalitního spánku se projevuje ve všech aspektech lidské fyziologie. Spánek totiž není volitelným luxusem životního stylu, ale biologická nutnost,“ upřesňuje Walker.

<Path> Objevte tajemství krásné pleti se 100% přírodní kosmetikouZdroj: weleda.cz, healthfoodbusiness.co.uk, ncbi.nlm.nih.gov, webmd.com, Youtube kanál Weleda Česká republika

Ovšem život v době šířícího se koronaviru je v mnoha směrech narušen a narušen je tak i spánek. „V době zvýšeného stresu je spánek často prvním nefunkčním biologickým systémem,“ upřesňuje tak Candice Alfano, ředitelka Centra spánku a úzkosti University of Houston. A koronavirová pandemie nepochybně stresující je. Jak navíc naznačil nedávný online průzkum, míra osob, které trpí závažnými až velmi závažnými problémy s usínáním i samotným spánkem, je minimálně dvojnásobná než za normální situace.

Na vině jsou samozřejmě i další okolnosti – změna v běžném denním harmonogramu, ve stravování, změny v tom, jak trávíme čas. Kromě toho se lidé potýkají s problémy týkajícími se finančního zabezpečení, péčí o děti i blízké a dalšími vedlejšími dopady kompletního společenského i ekonomického lockdownu.

„Pokud člověk všechny problémy aktivně během dne neřeší, pak – v noci – když je sám jen se svým mozkem, všechny související otázky, starosti a stresory začnou probublávat na povrch. Myšlenky vyvolají emocionální reakce, emocionální reakce vyvolají další myšlenky…a nakonec poznání, že uplynula spousta bezesného času, vyvolá další úzkost,“ popisuje začarovaný kruh Lisa Medalie, specialistka v oblasti spánkové medicíny. A zatímco ještě před nedávnem byla problémem mnoha lidí insomnie, tedy nespavost, dnes je nárůst těchto problémů takový, že specialisté o nich hovoří jako o koronasomnii.

Tisíc činností, které spánku nepomohou

I když spánkové problémy se na první pohled týkají jen spánku, pravdou je, že jeho kvalitu ovlivňuje především to, co člověk (ne)dělá přes den. A mohli bychom začít hned ránem a ranní rutinou. „Mnoho lidí si vůbec neuvědomuje, že doba probuzení, vstávání a vystavení světlu je pravděpodobně nejdůležitější věcí, která reguluje náš cirkadiánní rytmus. Pokud je rutina narušena, mozek je zmatený,“ upřesňuje neurolog Jason Ong. V podstatě by se tak dalo říci, že situace, která souvisí s koronavirovou pandemií, jako by splňovala všechny parametry k tomu, aby narušila spánkové cykly. Naštěstí je tu ale spousta věcí, které je možné udělat pro to, abychom se i přes všechny komplikace mohli dobře vyspat…

Zdroj: Giphy

Jak na zdravý spánek

Upozorňovat, že mobilní telefon, tablet či počítač do ložnice nepatří, snad ani nemá smysl, zapomenout bystě měli raději i na televizi a jednoduše všechny zdroje „modrého světla“, ale především znepokojivých zpráv. K úspěchu je však třeba mnohem víc. Existují tak např. různé „minfulness techniky“, které dlouhodobě užívají pacienti s chronickou nespavostí. Jednou z nich je např. představení si sebe sama jako pozorovatele projíždějících vlaků. Podobně jako by tedy člověk z dálky pozoroval vlaky, zkuste pozorovat, co se děje ve vaší mysli, ovšem s odstupem, aniž byste se tím dále detailně zabývali. Pokud se náhle budete cítit zainteresovaní – tedy jako pasažéři – postačí na příští stanici z vlaku vystoupit. „Tato technika slouží k tomu, aby se člověk naučil soustředit na přítomnou chvíli a nezabýval se vším okolo,“ dodává Ong. Existují ale i rozličné meditační mobilní aplikace (které sice komplikují odstranění mobilu z ložnice, ale uživatelé si jejich funkce velmi pochvalují), jež nabízí celou řadu uklidňujících relací. Obecně pak meditace patří mezi hojně doporučované postupy, jak se s nespavostí vypořádat.

Základem kvalitního spánku je ale to, co děláte přes den. Přes veškerou nechuť se tedy pokuste začít i na home-office fungovat s nějakým konkrétním režimem. Ráno vstaňte, když vám zazvoní budík, v poledne si udělejte pauzu – na oběd či procházku. Dodržujte také čas, kdy si půjdete lehnout – a na konci dne zpomalte. Před tím, než půjdete to postele, ztlumte světlo – to totiž brání tomu, aby vaše tělo začalo produkovat melatonin, přírodní hormon, který člověku pomáhá spát.

<Path> Antikoncepční pilulka pro muže: Nově vyvinutá látka umožňuje řídit plodnost „podle potřeby“. Zabírá na počkání, funguje efektivně a účinek za den odezníZdroj: Nature Communications, Weill Cornell Medicine, Study Finds, iRohlas

Melatonin?

Pokud vám ale usínání dělá velké problémy a v noci se budíte, možná jste již uvažovali i o prášcích na spaní. V tomto případě ale platí, že je rozhodně lepší zkusit nejprve různé přírodní cesty, bylinkové čaje (např. z meduňky) či klasické teplé mléko s medem. Druhou variantou je pak snaha zvýšit hladinu melatoninu v těle – ideálně opět přirozenou cestou.  A jelikož produkce tohoto hormonu se řídí světlem/tmou, platí již řečené – zbavte se před spaním všech zdrojů světla tak, aby tělo začalo melatonin přirozeně produkovat. Produkci melatoninu ale zvyšuje také pokles tělesné teploty – to odpovídá např. klasické radě, že v ložnici by měla být nižší teplota. Ovšem jak dodává další odborník,  Alon Y. Avidan, „pokud někdo vyjde ze sprchy nebo z horké lázně do místnosti, pokles teploty umožní masivnější uvolnění melatoninu.“ Kromě toho se ale melatonin vyskytuje také v některých potravinách – v již zmiňovaném mléce, ale i některém ovoci (hrozny, třešně, jahody), semenech, luštěninách, oříšcích (nejvíce v pistáciích). Nakonec se mohou hodit i melatoninové doplňky stravy, které jsou pro organismus pořád vhodnější než jinak běžně užívaná hypnotika…

Pokud vás tedy v poslední době trápí spánkové problémy, zkuste nejprve změnit (a ustálit) denní harmonogram, snažte se dopřát si pohyb na čerstvém vzduchu a klidně se pokuste proniknout do tajů meditace. Bude-li to nutné, navštivte raději prodejny se zdravou výživou a vyzkoušejte sílu bylin, příp. melatoninu. Tělo si pak jistě odpočine lépe než po dávce léků na předpis.  

Populární
články

Již téměř rok má nového přítele, soukromí si ale snaží chránit
LIDÉ

Monika Bagárová velmi otevřeně o soukromí i o práci: Nikdy jsem nepoznala zásadovějšího chlapa, řešíme společnou budoucnost

Autor: Albert Prokop
Život je krátký a je třeba si ho naplno užít. To dle některých s dětmi není možné
TĚLO & MYSL

„Podstoupit vasektomii bylo to nejlepší, co jsem mohl udělat. Přátelé mi závidí tu odvahu,“ tvrdí Jiří. Co ho k jeho rozhodnutí vedlo?

Autor: Mirka Dobešová
Jak navnadit a uspokojit ženu?
HOT!

Jak navnadit a uspokojit ženu? Umělá inteligence poskytla návod i seznam pomocných vět: Co říkat a co rozhodně nezmiňovat?

Autor: Irena Piloušková
Zalando představilo krásný květnový projekt plný lásky
LIDÉ

Měsíc lásky je u manželů Honzy a Kuby nejen v květnu. Jak dopadli v malém vztahovém kvízu?

Autor: Irena Piloušková
Zalando se inspirovalo měsícem lásky a nafotilo s Honzou a Kubou krásnou sérii fotografií
LIDÉ

Měsíc lásky ještě nekončí! O společných zájmech a tajemství dlouhodobého vztahu jsme si povídali s Honzou a Kubou. Inspirujete se?

Autor: Irena Piloušková
Sora je původem z Jižní Koreje
LUI BODY

Trápí vás pleš? Přirozeně vypadající řešení jsme probrali se zakladatelkou studia, které se zaměřuje na mikropigmentaci

Autor: Irena Piloušková
A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou
TĚLO & MYSL

Smíření hetero lidí s LGBT+ populací: Velké díky většině! A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou

Autor: Albert Prokop
V době starověkého Řecka a Říma byly  homosexuální akty ve společnosti běžné
LIDÉ

Stejnopohlavní sex, chlapci vychovávaní jako dívky i osoby „dvojí duše“ – naši předci jinakost přijímali. Kde se vše zvrtlo v nenávist?

Autor: Mirka Dobešová
Auto už nám dokáže připravit i oběd
CESTOVÁNÍ

Budoucnost, o které nesnil ani Jules Verne: Z elektromobilu se stala pojízdná powerbanka

Autor: Michal Černý
Luxusní dýhování pokračuje jako obložení za televizí
Living 2023

Tajemství dokonalého interiéru? Jednota a propojenost. „Začněte u dveří,“ radí designerka

Autor: Martin Lyko

E-Shop